2x hlasované
 
Doba přípravy: 25 minut,
Tepelná úprava: 5 minut,
Počet porcí: 6,
 

S tímto receptem na nejlepší těsto na langoše si můžete být jisti, že tato domácí pochoutka bude vždy nadýchaná, zlatavá a neodolatelně chutná.

Těsto na langoše

Langoše jsou tradiční pochoutkou střední Evropy, které historicky pochází zřejmě z Uherska. Jsou to nadýchané placky z kysnutého těsta, které se smaží na oleji a podávají se s různými přílohami.

Od jednoduchého kečupu až po bohatě ozdobené varianty se sýrem a česnekem.

Tento recept vám ukáže, jak si můžete těsto na langoše připravit pohodlně doma. Přestože se může zdát, že jejich příprava vyžaduje trochu více času kvůli kynutí těsta, výsledek stojí za to!

Pojďme společně objevit, jak na to, abyste mohli pohostit své blízké tímto výtečným jídlem, které zahřeje nejen žaludky, ale i srdce.

Vyzkoušejte i naše další recepty. Skvěle chutná i grenadýr, kulajda, nebo valašská kyselica. Zkuste také jak ochutit tatarák.

Ingredience

  • 500 g hladké mouky,
  • 1/2 balení čerstvého droždí (21 g),
  • 1 vejce,
  • 250 ml mléka,
  • 2 PL kysané smetany,
  • 1 KL soli,
  • 1/2 lžičky krystalového cukru,
  • Na smažení: olej
  • Na oblohu: kečup, tatarská omáčka nebo ochucený jogurt, smetana, nastrouhaný tvrdý sýr,

Postup receptu na těsto na langoše

Těsto na langoše si připravíme nejlépe den dopředu, protože musí kynout v chladničce. Takže si na úvod připravíme kvásek. Do 1 dl vlažného mléka (ne horkého) přidáme cukr a rozdrobíme droždí. Necháme vykynout. Trvá to cca 5 minut, na závěr se vytvoří pěna.

Připravíme si kvásek. Foto - Denča
Připravíme si kvásek. Foto – Denča

2Do větší misky přidáme ostatní suroviny a vykynutý kvásek. Spolu všechno uhněteme. Těsto potřeme olejem, aby se nelepilo a vložíme do mikrotenového sáčku. Uzel uděláme navolno, nemačkáme, protože těsto ještě podkyne. Uložíme do chladničky. Těsto na langoše je hotové.

Uhněteme těsto. Foto - Nela
Uhněteme těsto. Foto – Nela

3Následující den je osmažíme a to tak, že si ruce pořádně naolejujeme, ať se těsto nelepí, odebereme kousek těsta, vytvoříme kuličku a pomalu natahujeme do tenké placky. Velikost záleží na každém individuálně.

Smažíme langoše. Foto - Nela
Smažíme langoše. Foto – Nela

4Smažíme na rozpáleném oleji z každé strany dozlatova. Necháme je na papírovém ubrousku okapat, aby se odstranil přebytečný tuk.

Langoše necháme na papírovém ubrousku okapat. Foto - Nela
Langoše necháme na papírovém ubrousku okapat. Foto – Nela

5Tradiční pochoutku podáváme s kečupem, tatarskou omáčkou nebo ochuceným jogurtem (bílý smetanový jogurt, prolisovaný česnek, přidáme trošku soli a pepře) či nastrouhaným sýrem, případně dozdobíme bylinkami.

Hotové langoše. Foto - Nela
Hotové langoše. Foto – Nela

Hotovo! Dobrou chuť vám přejeme! Máme také recept na česnečku.

Jak langoše vylepšiť?

Nápady jak vylepšit těsto na langoše:

  • Přidání bylinek do těsta: Do těsta můžete přidat nasekanou petržel nebo pažitku pro bylinkovou příchuť.
  • Různé druhy oblohy: Experimentujte s různými typy oblohy jako je například kozí sýr, pečené papriky nebo olivy.
  • Uzeniny: Přidání tenkých plátků kvalitního salámu nebo šunky před smažením může těsto zajímavě obohatit.
  • Sladké varianty: Pro odlehčení můžete langoše podávat s ovocným džemem a posypat skořicovým cukrem pro sladkou variantu.
  • Česneková varianta: Přidáním čerstvě strouhaného česneku do jogurtu nebo smetany získáte výraznější a pikantnější chuť.

Použitím těchto tipů a triků můžete své langoše udělat ještě chutnější a zajímavější. Dobrou chuť! Máme pro vás také recept na bezový sirup.

Videorecept

Jak nejlépe smažit langoše?

Smažení langošů je klíčový krok, který rozhoduje o konečné textuře a chuti tohoto oblíbeného jídla. Zde jsou některé tipy a postupy, jak dosáhnout dokonalých výsledků, když chcete usmažit těsto na langoše.

Správný olej: Použijte olej s vysokým bodem kouření, jako je slunečnicový nebo arašídový olej. Tyto oleje dobře snášejí vysoké teploty potřebné pro smažení, aniž by začaly hořet nebo přebíraly nežádoucí pachy.

Teplota oleje: Olej by měl být dostatečně horký, ideálně mezi 175 a 190 stupni Celsia. Můžete otestovat teplotu oleje vložením kousku těsta – pokud ihned začne bublat a plavat na povrchu, je olej připraven. Příliš horký olej spálí langoše zvenčí, zatímco uvnitř zůstanou syrové.

Velikost a tloušťka langošů: Před smažením těsto natáhněte do tenkých plack, ale nechte je dostatečně silné, aby zůstaly nadýchané. Příliš tenké langoše mohou být po usmažení tvrdé.

Nesmažte příliš mnoho najednou: Smažení příliš mnoha langošů současně může snížit teplotu oleje, což způsobí, že langoše budou absorbovat více tuku a nebudou křupavé. Smažte vždy jen tolik, kolik se vejdou do pánve bez překrývání.

Doba smažení: Langoše smažte z každé strany asi 2 až 3 minuty, nebo dokud nezískají zlatavou barvu. Otočte je pomocí kleští nebo špachtle.

Odkapávání tuku: Po vyjmutí z oleje nechte langoše okapat na papírových utěrkách, které absorbují přebytečný tuk. To pomáhá zachovat křupavost.

Podávání: Langoše podávejte ihned po smažení, dokud jsou ještě horké a křupavé. Můžete je potřít česnekovým dipem, osolit, přidat smetanu, sýr nebo jiné oblíbené ingredience.

Dobrým trikem je také udržovat stálou teplotu oleje během celého procesu smažení, což můžete kontrolovat pomocí kuchyňského teploměru. Tímto způsobem získáte dokonale usmažené langoše při každém smažení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno