1x hlasované

Skvělý hovězí guláš podle ověřeného receptu od žen ve měste. V dnešní době najdeme mnoho variant guláše, skoro pro každou domácnost jinou. Tento patří k těm klasickým.

Hovězí guláš

Hovězí guláš je tradiční pokrm s hlubokými kořeny ve střední Evropě. Jeho hlavní složkou je hovězí maso, často z krku nebo plece, nakrájené na kostičky. Tohle maso se vaří v bohaté omáčce, jejíž základem je cibule a rajčata.

Pro hovězí guláš je typická jeho výrazná chuť, kterou získává díky kořením jako mletá paprika, česnek, majoránka, sůl a pepř. V Maďarsku můžeme v některých variantách narazit i na přidanou štiplavou papriku.

Co se týče textury, měl by mít Hovězí guláš hutnou konzistenci, tolik, že by v něm mohla lžíce sama stát. Tradičně se tento pokrm podává s knedlíkem, bramborami či chlebem, což ho činí ideálním jídlem na chladnější dny.

Dlouhá a pomalá doba vaření je klíčem k tomu, aby maso bylo měkké a šťavnaté. Ačkoliv existuje mnoho regionálních variant, základní ingredience a postupy vaření zůstávají obvykle stejné, což dává guláši jeho charakteristickou a nezaměnitelnou chuť.

Historie

Hovězí guláš, často označovaný prostě jako „guláš“, má své kořeny v Maďarsku, ale stal se populárním v mnoha středoevropských zemích, včetně Česka, Slovenska a Rakouska. Zde je stručný přehled historie hovězího guláše:

  • Počátky v Maďarsku: V části známé jako puszta, byli pastýři často na cestách s obrovskými stády dobytka. Aby měli co jíst, připravovali si jednoduchý pokrm z kousků masa, který vařili s cibulí a kořením. Tento pokrm byl známý jako „gulyás„, což v maďarštině znamená „pastýř„.
  • Polévka vs. omáčka: Původní maďarský guláš byl spíše polévkou než omáčkou. V průběhu času se však jeho konzistence stávala hutnější a bohatší.
  • Rozšíření po Evropě: Jak se obchod a cestování rozvíjely, guláš se postupně šířil do sousedních zemí a adaptoval se na místní chutě a dostupné ingredience. Na Moravě, v Rakousku a v Česku se guláš často podává s knedlíky.
  • Klíčové ingredience: V 16. století byla do Evropy dovezena paprika z Nového světa, a stala se klíčovou ingrediencí v maďarském guláši. Paprika dodala guláši charakteristickou červenou barvu a pikantní chuť.
  • Guláš v Českých zemích: Ačkoli první zmínku o guláši v Čechách můžeme najít v knize „Die Bayerische Köchin in Böhmen“ z roku 1805, guláš se stal skutečně populárním až v 19. a 20. století, kdy se stal součástí tradiční české kuchyně. V současné době je hovězí guláš oblíbeným pokrmem v mnoha středoevropských zemích, přičemž každá země má svou vlastní variantu tohoto tradičního pokrmu.

Máme pro vás také recept na klasickou česnečku, nebo grilovaná kuřecí prsa. A tady jsou klasický utopenci. Zde je také klasická čočka na kyselo. A tady je znojemská omáčka.

Ingredience

  • 1 kg hovězího karabáčku (na rozdíl od tradiční kližky je libovější, ale i s kližkou nebo hovězí plecí uděláte parádu),
  • 0,5 kg oloupané cibule,
  • 150 g špeku (nebo 4 lžíce sádla),
  • 2 lžíce rajského protlaku,
  • 1 lžička drceného kmínu,
  • 2 lžíce sladké papriky,
  • 4 bobkové listy,
  • 1 lžička sušené majoránky,
  • pepř,
  • sůl,

Postup receptu


Maso na hovězí guláš nakrájíme na kostky o hraně 3 – 4 cm. Nakrájíme cibuli.

Maso nakrájíme na kostky. Foto - Petr Hník

Z masa ořežeme nevzhledné části. Nevyhodíme je, ale napíchneme na špejli nebo jehlu. Vývar z nich vylepší chuť a konzistenci.

Maso ořežeme. Foto - Petr Hník

Nakrájíme špek na drobné kostičky a hodíme do kastrolu na silnější plamen. Když se vyškvaří dost tuku, začneme po částech přihazovat maso (přihodíme i odřezky na jehle).

Špek hodíme do kastrolu. Foto - Petr Hník

Když maso krásně zhnědne, dáme je stranou a vhodíme další dávku. Hlídáme přípek, když je ho moc, podlijeme trošičkou vody, seškrábneme výpek, počkáme, až se voda vyvaří a pokračujeme ve smažení.

Když máme všechno maso hnědé, dáme je mimo a smažíme na mínějším plameni cibulku. Ta chce čas, jak se říká „musí v kastrolu chrastit“.

Hnědé maso dáme mimo. Foto - Petr Hník

Když má cibulka tu správnou barvu, přidáme rajský protlak. Ten by měl změnit barvu na cihlovou, pak přihodíme koření a sůl a dáme mu kratičkou chvíli na rozvonění. Pozor, ne moc, paprika rychle hořkne.

Cibulka tu správnou barvu. Foto - Petr Hník

Vrátíme do kastrolu maso (kromě odřezků na jehle, ty už můžeme vyhodit) a vše zalijeme horkou vodou tak, aby dosahovala jen asi centimetr nad maso. Důkladně promícháme, odškrábneme přípek ode dna a necháme pomaloučku probublávat.

Maso vrátíme do kastrolu. Foto - Petr Hník

Následující kroky nejsou nezbytné, ale podle mě vylepší chuť a strukturu guláše. Když je maso měkké, vylijeme obsah kastrolu do cedníku. Šťávu zachytíme, maso vybereme (je to trochu piplačka, ale vyplatí se) a dáme stranou. Zbylou cibuli vrátíme do šťávy a rozmixujeme najemno tyčovým mixérem. Potom do ní vrátíme maso.
Zbylou cibuli vrátíme do šťávy. Foto - Petr Hník

Prohřejeme a podle chuti ještě trochu zahustíme jíškou (přibližně ze dvou lžic mouky), strouhanou bramborou nebo strouhanou chlebovou kůrkou. Do hotového guláše můžeme ještě rozemnout trochu majoránky. Podáváme s knedlíkem nebo s chlebem.

Náš nejlepší hovězí guláš. Foto - Petr Hník
Náš nejlepší hovězí guláš. Foto – Petr Hník

Dobrou chuť, hovězí guláš je hotový. Tady je také domácí sekaná. Vyzkoušejte i náš recept na halušky se zelím a uzeným masem. A tady je i recept na karbanátky.

Videorecept

Jaký je nejlepší druh masa pro guláš?

Pro guláš se obvykle doporučuje hovězí krk, plec nebo karabáček, protože mají trochu tuku a vazivových tkání, které se během dlouhého vaření rozpadají a dodávají pokrmu šťavnatost.

Mohu použít jiné maso než hovězí?

Ano, guláš můžete připravit i z vepřového, jehněčího nebo dokonce z divočiny. Každý druh masa dodá guláši jinou charakteristickou chuť. Jen pozor, protože doba vaření je u každého masa jiná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno