Bývalá prezidentka Zuzana Čaputová v knize Neztratit se sama sobě vzpomíná, co se dělo týden před její inaugurací v roce 2019, kdy zvažovala, zda vůbec do úřadu hlavy státu nastoupí.
Týden před inaugurací v červnu 2019 se dozvěděla zprávu, jakou nechce slyšet žádný rodič. „Mladší dceři našli nádor na mozku,“ uvedla Zuzana Čaputová v knize rozhovorů Neztratit se sama sobě od šéfredaktora českého týdeníku respekt Erika Taberyho.
Zuzana Čaputová o dceřiné diagnóze
„Byla to velká emocionální střela do nejslabšího místa, které mám, a tím jsou mé děti. Nebo přesněji do nejsilnějšího místa,” cituje z knihy Deník N, jehož vydavatelství knihu vydalo. Po prvním vyšetření ještě lékařka neuměla říci, zda bude možné dceru operovat.
„Vzpomínám si, že pro tu šílenou vnitřní bolest a strach, které jsem nemohla vyjádřit, jsem si hluboce vrývala nehty do rukou, abych ji cítila. nemohla jsem tu bolest naplno přežít,“ popisuje Zuzana Čaputová, jaké pocity prožívala. Snažila se dceři podat optimistickou verzi o tom, že bude zapotřebí dalších vyšetření.
Erik Tabery si s prezidentkou povídal dva roky a více se soustřeďoval na to, jak politiku prožívala jako člověk.
Zuzana Čaputová v knize popisuje, jak zvažovala, zda vůbec do úřadu prezidentky nastoupí. „Byla jsem připravena, že nesložím prezidentský slib a budu s ní, až to bude potřeba. Vůbec jsem netušila, co se bude dít. Čekala mě jedna obrovská změna a do toho přišlo týden předtím něco úplně jiného,“ říká Zuzana Čaputová.
Následovala vyšetření, první naznačovaly, že nádor bude operovatelný, neohrožoval sluch ani zrak. Následovaly další kontroly, zda je nádor zhoubný nebo nezhoubný.
„Nevěděla jsem si představit, že bych měla být 24 hodin matkou, kterou dcera potřebuje, a současně být 24 hodin prezidentkou. Inaugurace měla být za sedm dní. A oni, že zatím nemám nic rušit.”
Inaugurace po boku Emmy
Do úřadu nakonec nastoupila a na inauguraci novou prezidentku doprovázely obě její dcery. Přestala mít stres z nové funkce a uvědomila si, že mnohem důležitější je pro ni zdraví Emmky.
„V jistém smyslu mě to osvobodilo. Byl to strašný paradox, že taková emocionální nálož, horší si ani neumím představit, kromě toho, kdyby se odehrálo to nejhorší – bylo pro mě něčím jako budíčkem. Abych si uklidila věci, nepodkopávala sama sobě nohy, normálně se na ně postavila a opět věděla, kde je sever,“ říká v knize, kde přiznává, že sama navštěvovala psychologa.
S rodinou a exmanželem se jim dařilo povzbuzovat psychicky dceru, která měla úzkosti ze strachu o život.
Po dvou letech pravidelných kontrol se ukázalo, že nádor se nezmenšil ani nenarostl.
Sama Emma Čaputová, která souhlasila, aby máma o této kapitole mluvila veřejně, si na toto období vzpomíná jako na velmi náročné. Nikdy však nepřemýšlela o tom, zda by máma měla nastoupit do úřadu prezidentky.
„Snažila jsem se i přes strach a obavy o své zdraví dostat co nejrychleji zpět do života, studovat na střední škole, jít dál as tím i akceptovat aktuální pracovní situaci maminky,“ říká ona sama.
Nejtěžší pro ni bylo během éry její mámy v úřadu hlavy státu ztráta soukromí a bezpečí v dobách, kdy jako žena dospívala. „Jakékoli mé pokusy o hledání sebe samé byly někdy medializovány, komentovány a také kritizovány částí veřejnosti. To vás do velké míry jako člověka oklešíte a musíte pak přemýšlet nad věcmi, nad kterými se moji vrstevníci zamýšlet nemusí,“ řekla Emma Čaputová.
Zuzana Čaputová o útoku na dceru
V době, kdy bojovala se zdravotními problémy přišel atak od Tomáše Taraby, tehdy poslance za Kotlebovu LSNS, dnes ministra životního prostředí za SNS. Ten na facebooku zveřejnil fotografii 17leté Emmy Čaputové z módní přehlídky s textem: Po včerejším dni víme, že máme na Slovensku novou topmodelku.
Byla to první modelingová nabídka, kterou Emma tehdy přijala, všechny předchozí odmítla.
„Přesně si pamatuji, když mi plačící Emmka volala do práce v souvislosti se statusem poslance po módní přehlídce. Předhodil ji internetovému davu a ten ji nešetřil. Tato událost spustila opakované verbální útoky na ni,“ vzpomíná Zuzana Čaputová. „Zasáhlo ji to ve věku, kdy si ženy budují sebedůvěru,“ říká máma, kterou rozzlobilo, že politik na Emmu zaútočil jen proto, že je její dcera.
„Útok na politika nebo političku přes jeho děti je politické dno. Poslanec Taraba by se o mou dceru nikdy nezajímal, kdyby to nesouviselo s mou funkcí. Lidské zlobě a hlouposti musím v životě čelit, ale moje děti z toho vynechte!,“ reagovala tehdy okamžitě Čaputová.
Policie poslanců status označila za exemplární případ šikany přes internet. „Osoba, která by měla být vysokou autoritou, se rozhodla podhodit na veřejný lynč mladistvou dívku, která nemá ani 18 let. Je úplně jedno, o koho dceru jde. Je to bezbřehý útok na dítě jen pro jeho vzhled,“ komentovali policisté.
Zuzana Čaputová vyzdvihla velkou míru podpory, jaká se jí dceři tehdy dostala, a způsob, jak si s tím Emma poradila. Dokázala si říci, že se nenechá takovými lidmi limitovat, dodává Zuzana Čaputová.
Útoky na prezidentku se však staly téměř každodenní realitou. Podle bývalé prezidentky to souvisí nejen s nárůstem vlivu sociálních sítí, ale také s tím, že je žena: „Mají pocit, že si to mohou dovolit. Obzvlášť někteří,” říká Zuzana Čaputová.
Letos, ještě jako prezidentka, podpořila paltformu JSME ZDE, která bojuje proti násilí na dívkách a ženách ve všech jeho podobách ve fyzickém a online prostředí.