Hlasovať

Zemřela Marian Robinsonová, která se vyhýbala záři reflektorů a jen zřídka poskytovala rozhovory. Její dcera Michelle Obamová ji jednou popsala jako „sladkou, vtipnou společnici, která nepotřebuje záři reflektorů“.

Svou dceru, tehdejší první dámu Michelle Obamovou, provázela na poslední evropské cestě. Marian Shieldová Robinsonová, která sama na vzdělání nedosáhla, a podporovala celý život vzdělání své dcery, se tehdy zapojila do kampaně iniciativě Lets Girls Learn. S dcerou a dvěma vnučkami inspirovaly v roce 2016 dívky a mladé ženy po celém světě, aby se vzdělávaly.

Byla pyšná, že Michelle a její bratr Craig byli první z rodiny Robinsonových, kteří ukončili univerzitu v rodině, jejíž příslušníci kdysi pracovali na plantážích jako otroci.

Zemřela Marian Robinsonová

V pátek Marian Shieldová Robinsonová zemřela, jí bylo 86 let a přežila velmi inspirativní život i bez univerzity.

„Moje maminka Marian Robinsonová byla mou oporou a vždy tu pro mě byla, ať jsem potřebovala cokoliv. Byla prostě tak pevnou oporou pro celou rodinu a jsme zdrceni, že dnes zemřela,“ napsala Michelle Obamová na síti X.

Exprezident Obama ve svém příspěvku uvedl, že „vždy byla a bude jen jedna Marian Robinsonová“, s tím, že se rodina bude snažit žít podle jejího příkladu. Pro svou rodinu byla milující, chytrou a rozhodnou matkou, tchyní a babičkou.

Marian Lois Shields Robinsonová se narodila v roce 1937 v Chicagu jako jedna ze sedmi sourozenců. Její otec nesměl kvůli barvě pleti vstoupit do oborů ani pracovat ve větších stavebních firmách.

Ona dva roky studovala, aby se stala učitelkou, ale z finančních důvodů musela studium přerušit. Později pracovala jako sekretářka. Dceru Michelle a syna Craiga v Chicagu vychovávala se svým manželem Frasierem Robinsonem, kterého si vzala v roce 1960. Ten zemřel v roce 1991 jako 55letý na roztroušenou sklerózu a své vnučky Malii a Sashe nikdy neznal.

„Během volební noci v roce 2008, kdy přišla zpráva, že Barack brzy převezme tíhu světa, byla při tom a držela ho za ruku,“ uvedla rodina.
Na snímku pořízené během volební noci, kdy se její zeť zapsal do historie jako první černošský prezident USA, Marian Robinsonová sedí s Obamou na pohovce, drží ho za ruku a společně sledují sčítání hlasů.

Marian Robinsonová byla First grandma

Baracku Obamovi, své dceři Michelle a vnučkám Malii, která měla tehdy 11 let, a 8leté Sashi, byla oporou nejen během volební noci. Po jejich zvolení se s nimi přestěhovala do Bílého domu.

„Měla jsem strach o jejich bezpečí,“ řekla televizi CBS. „Měla jsem strach o svá vnoučata. To mě přimělo přestěhovat se do Washingtonu,“ dodala.

V Bílém domě bydlela ve třetím patře, starala se o své vnučky a psa Boa, pomáhala při péči o zeleninovou zahrádku a trvala na tom, že si bude sama prát.

Pro Baracka a Michelle Obamovu byla stálicí v životě plném cestování, práce a dlouhých dnů. Dívky brávala na rande, lekce klavíru a hodiny tance.

„Když jsem na konci dne nebyla doma, byla tam babička,“ řekla Michelle v rozhovoru s Gayle King pro CBS v roce 2018.

Nový domov si naplno užívala. First grandma – první babička, jak se ráda nazývala, milovala divadla ve Washingtonu, koncerty a skvělé restaurace. „Má tak plnohodnotný život, že někdy musíme sestavit náš rozvrh podle jejího plánu,“ řekla tehdy se smíchem Michelle Obamová.

Nelákali ji držitelé Oscarů či laureáti Nobelovy ceny. Jediný, s kým si přála setkat se osobně, byl papež.

Žen, která celý život přežila v Chicagu, letěla do zahraničí poprvé letecky v roce 2009 a to rovnou s prezidentským speciálem Air Force One, když letěly do Francie.

Marian Robinsonová byla skromná a pokorná. Barack Obama ji označil za nejméně okázalého člověka, kterého zná. Pro všechny byla osobou, která vzkázala životní moudrosti vtěsnat do několika slov. Jako když říkala, že „rodiče nevychovávají děti, ale vychovávají malé lidi“.

Autorka: Miriam Zsilleová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno