„V gastronomii mají uzavřená rostlinná terária velkou výhodu, protože na rozdíl od lilií vám z nich nepadá pyl do polévky,“ směje se Peter Mrva, výrobce rostlinných terárií ze společnosti Enki EU, která uvedla na slovenský trh produktovou řadu terárií BiomeBliss.
Rostlinná terária neboli originální květiny ve skle začal vyrábět sám a učí to i ostatní. Je to kousek džungle, který si můžete přinést domů nebo do kanceláře a relaxovat u něj. Ačkoli by se mohlo zdát, že pohled na zeleň je meditační hlavně pro ženy, není tomu tak. A co je nejlepší, dokáže se o ně starat i ten, komu se nedaří udržet při životě běžné pokojové rostliny. Jak se říká, je to zaručený recept na úspěch, pokud chcete prostor zaplnit rostlinami, ale nevíte, nebo nestíháte se o ně starat.
Co jsou rostlinná terária?
Rostlinné bioaktivní terárium je uzavřený ekosystém, který simuluje přírodní podmínky v malém uzavřeném prostoru. V bioaktivním teráriu se často nacházejí různé mikroorganismy (jako bakterie, houby a červi), které pomáhají udržovat ekosystém v rovnováze tím, že rozkládají organický materiál a recyklují živiny. Základem péče o bioaktivní terárium je pravidelná kontrola světelných podmínek, teploty a vlhkosti, ale jinak si takové terárium vytváří svůj vlastní stabilní ekosystém.
Nenáročné na péči
Rostliny ve skleněné nádobě si vytvářejí svůj vlastní bioaktivní ekosystém. Když do jeho životního cyklu přidáme vodu, teplo a světlo, nic víc už nepotřebují. Péče spočívá v tom, že jednou týdně terárium na 30 minut otevřeme, abychom k rostlinám dostali CO2. Mírně je postříkáme rozprašovačem – ideálně jednou až dvakrát týdně. A co víc, funkční ekosystém můžeme vytvořit i ve velikosti půldecáku nebo Petriho misky. Možnosti tvarů a velikostí terárií jsou téměř neomezené.
Zvládnu to i doma?
Ano, vytvoření rostlinného terária zvládnete i doma! Stačí mít správné materiály, jako je skleněná nádoba, substrát, rostliny, dekorace a další doplňky, které si můžete přizpůsobit podle svých představ. Proces sestavení terária není složitý, ale vyžaduje určitou pozornost k detailům, například správné vrstvení substrátu a umístění rostlin, aby měly dostatek prostoru k růstu. Pokud budete dodržovat základní zásady pro péči o rostlinná terária, jako je kontrola světelných podmínek, vlhkosti a pravidelná ventilace, zvládnete vytvořit krásný a funkční ekosystém.
Máme pro vás i videonávod, kde vám krok za krokem ukážeme, jak si rostlinné terárium vyrobíte. Objednat si k němu víte i všechny potřebné komponenty.
Designový ekologický dárek
Strukturu a barvu dosáhneme pomocí různých kamínků a dekorací. Můžeme zvolit jednoduchou barevnou kombinaci kamínků v přírodních barvách, nebo můžeme použít kontrastní materiály, například v jasně bílé nebo růžové barvě. Pro vylepšení půdy můžeme použít keramzit nebo perlit, které ve svých pórech zadržují vodu a mikroorganismy. Je to funkční z hlediska ekosystému terária. Nakonec můžeme do kompozice přidat ulitu, mušli nebo větší solitérní kámen, kolem kterého se bude vinout výsadba. Vytvoříme tak designový originální dárek, kterým určitě nic nezkazíme, a jako dárek je vhodný pro muže i ženy každého věku. Nakonec muži tvoří více než polovinu zákazníků, kteří si zakoupili terárium do svých domovů nebo kanceláří.
Autor: PR článek/redakce