1x hlasované
Doba přípravy: 15 minut,
Doba pečení: 30 minut,
Počet kusů: 20,
 

Hrnková třešňová bublanina je oblíbený český koláč, který vyniká svou jednoduchostí a univerzálností. Tento recept nabízí snadnou přípravu, kterou zvládne každý.

Nadýchaná třešňová bublanina

Smíchejte polohrubou mouku, cukr, vanilkový cukr a kypřicí prášek s mlékem, vejci a olejem, a vytvořte hladké těsto. Přidejte čerstvé třešně nebo jiné oblíbené ovoce a pečte přibližně 30 minut. Výsledkem bude chutný a voňavý koláč, který potěší opravdu každého.

Tento sezónní recept je ideální pro každou příležitost, ať už hledáte rychlý dezert pro návštěvu nebo si chcete dopřát něco sladkého po večeři. Jedním z největších lákadel je možnost použít různé druhy ovoce, což zaručuje, že bublanina bude pokaždé trochu jiná. Třešňová bublanina je však jen jedna.

Ať už zvolíte třešně, jahody nebo jiné sezónní ovoce, váš koláč bude vždy chutnat skvěle. Navíc můžete experimentovat s různými tvary plechu a dosáhnout tak rozmanitého vzhledu při servírování.

Po upečení doporučujeme koláč posypat moučkovým cukrem a případně ozdobit šlehačkou nebo zmrzlinou pro dokonalý zážitek. Třešňová bublanina je skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí užít lahodný a snadno připravitelný dezert.

Ingredience

hrnek – 250 ml

  • 2 hrníčky polohrubé mouky,
  • 1 hrnek krystalového cukru,
  • 2 ks vanilkový cukr,
  • 1 ks kypřicí prášek,
  • 1 hrnek mléka,
  • 3 vejce,
  • ½ hrníčku oleje,
  • třešně nebo jiné oblíbené ovoce,

Postup receptu na hrníčkovou bublaninu s třešněmi

1Těsto na třešňovou bublaninu si připravíme tak, že si smícháme „suché“ a „mokré“ ingredience. V jedné misce si smícháme mouku s krystalovým cukrem, vanilkovým cukrem a kypřicím práškem do pečiva. V druhé misce si metličkou utřeme vejce s mlékem a olejem. Potom do mouky vlijeme mokrou směs a vymícháme si vláčné těsto.

Smícháme „suché“ a „mokré“ ingredience. Foto - Michal Trško
Smícháme „suché“ a „mokré“ ingredience. Foto – Michal Trško

2Plech vysteleme pečícím papírem, vymažeme máslem nebo důkladně potřeme olejem. Vylijeme na něj těsto.

Na plech vylijeme těsto. Foto - Michal Trško
Na plech vylijeme těsto. Foto – Michal Trško

3

Do těsta na plechu poklademe vypeckované třešně nebo jiné sezónní ovoce a pečeme cca 30 minut při teplotě 170-180°C. Můžeme použít i kompotové ovoce. Máme-li hodně ovoce, můžeme použít větší plech cca 30×40 cm, bude nižší, pečeme kratší dobu. Když chceme bublaninu vyšší, pečeme na menším plechu a pečeme déle, aby se koláček propekl.

Bublaninu pečeme cca 30 minut. Foto - Michal Trško
Bublaninu pečeme cca 30 minut. Foto – Michal Trško

4

Po upečení můžeme hrníčkovou bublaninu posypat moučkovým cukrem, případně přidat kopeček šlehačky nebo zmrzliny, dozdobit meduňkou. Třešňová bublanina je hotová.

Třešňová bublanina je hotová. Foto - Michal Trško
Třešňová bublanina je hotová. Foto – Michal Trško

Tip na závěr: Do bublaniny lze přidat téměř jakékoli ovoce podle vaší chuti. Určitě to stojí za vyzkoušení. Na závěr posypte koláč práškovým cukrem. Můžete použít různé tvary plechu, což vám umožní koláč nakrájet a servírovat pokaždé jinak.

Dobrou chuť! Vyzkoušejte také křehký jablečný koláč, nebo i hrnkový koláč s jahodami.

Proč třešňová bublanina?

Jednoduchá příprava:

Recept na tuto bublaninu je snadný a rychlý. Stačí smíchat suché a mokré ingredience, nalít těsto na plech a přidat ovoce.

Univerzálnost ovoce:

Můžete použít jakékoli ovoce podle vaší chuti – třešně, jahody nebo jiné sezónní či kompotované ovoce. Koláč tak bude pokaždé trochu jiný.

Variabilita tvaru a velikosti:

Můžete si vybrat různé tvary plechu, což umožňuje koláč nakrájet a servírovat pokaždé jinak. Větší plech znamená nižší a rychleji upečený koláč, menší plech zase vyšší a delší dobu pečený.

Skvělá chuť a vůně:

Kombinace vanilkového cukru, čerstvého ovoce a moučkového cukru na povrchu vytváří neodolatelnou chuť a vůni, která potěší všechny milovníky sladkého.

Možnost dekorace:

Po upečení můžete bublaninu posypat moučkovým cukrem, přidat kopeček šlehačky nebo zmrzliny a ozdobit lístky meduňky, což dodá koláči nejen krásný vzhled, ale i extra chuť.

Videorecept

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno