Hlasovať

Patricia Janečková patřila mezi největší pěvecké talenty své generace. Zaujala už jako 12letá, když vyhrála na Talentmanii.

Zemřela talentovaná Patricia Janečková

Od loňského roku bojovala s rakovinou prsu. Podstoupila mastektomii (odstranění prsu), bojovala během chemoterapie a ozařování, ale nepomohlo to. Ve věku 25 let zemřela velmi talentovaná operní, koncertní a muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda Janečková. Pro portál Idnes zprávu o úmrtí potvrdila její manažerka Jana Švábová.

„Někdy se to zdálo jako věcnost a někdy to utíkalo celkem rychle. Podstoupila jsem 16 chemoterapií, mastektomii a měsíc ozařování, také nespočet injekcí a dalších ne velmi příjemných věcí. Někdy jsem byla v nemocnici častěji než doma, ale člověk si zvykne na všechno,“napsala Patricia Janečková na sociální síti rok poté, co jí našli nádor a věřila, že zákeřnou nemoc porazila.

„Doufám, že to byl nejhorší a nejtěžší rok mého života a teď už bude jenom dobře,“ napsala 31. ledna 2023.

Patricia Janečková se narodila v německém Münchbergu slovenským rodičům, kteří se krátce na to přestěhovali do Ostravy. Zpěvu se věnovala od čtyř let. Po ukončení základní školy začala studovat Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě.
Její první vystoupení na jevišti bylo v ostravském Divadle Antonína Dvořáka, kde také poprvé účinkovala s ostravskou Janáčkovou filharmonií.

Patrícia vyhrála Talentmanii jako 12-letá

Mnozí si ji pamatujeme, když v roce 2010 jako 12-letá dívka vyhrála česko-slovenskou televizní soutěž Talentmania. Šek jí tehdy předal slovenský operní zpěvák Peter Dvorský, který přiznal, že její vítězství upřímně přál. „Ve tvém hlase je vkus, inteligence, čisté srdce i čistý hlas,“ řekl Dvorský s dojetím dívce, které porazilo více než 10 tisíc soutěžících, kteří do soutěže vstoupili.

Po vítězství v soutěži Talentmania vydala Patricia Janečková ve spolupráci s hudebním skladatelem, dirigentem a producentem Oskarem Rózsem své debutové album. Vedle koncertní činnosti navštěvovala soukromé hodiny zpěvu u operní zpěvačky Evy Dřízgové-Jirušové. V listopadu 2014 vyhrála mezinárodní pěveckou soutěž Concorso di musica sacra v Římě, zaměřenou na mladé interprety duchovní hudby do 36 let.

Patricia Burda Janečková se narodila v Německu slovenským rodičům, vyrůstala a žila v Ostravě, kde absolvovala operní zpěv na Janáčkově konzervatoři.

„Nezdalo se mi, že dělám něco výjimečného. Zpívala jsem, protože mě to bavilo a šlo mi to. Jako zázračné dítě bych se rozhodně nenazvala, ale možná to tak někomu mohlo připadat,“ popsala své začátky v rozhovoru pro iDNES.

Bojovala se zhoubným nádorem prsu

V únoru 2022 jí diagnostikovali karcinom prsu. „Samozřejmě, že to byl obrovský šok. Pro výsledky jsem šla klidně, nenapadlo mě, že můžu slyšet tak špatnou zprávu. Během několika minut se můj život naprosto otočil. A k tomu ještě v takové situaci musíte být silnější než ostatní,“ řekla iDNES Premium.

Koncem roku v rozhovoru uvedla, že hlavní část léčby již absolvovala a začíná opět vystupovat. Zprávu o odchodu mladé zpěvačky na svých facebookových stránkách uvedlo i Národní divadlo moravskoslezské. „Naše milá kolegyně, operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka,“ uvedla scéna ve vzpomínce a připomněla, že si na tamních prknech naposledy zahrála v muzikálu West Side Story letos v červnu.

Patricia Janečková měla z hudby ráda ticho nebo když už, tak kapelu Led Zeppelin.

Letos v létě se provdala za herce Vlastimila Burdu a přijala jméno Patricia Burda Janečková.

Autor: redakce

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno