Hlasovať

V sobotních předčasných parlamentních volbách na Slovensku bylo zvoleno 33 žen, což je dosud nejvíce v historii země. Žádný zásadní posun to však není. Zatímco ve volbách 2020 zvolili 32 žen, ve volbách 2023 dostalo hlas 33 poslankyň. Mužů bude 117.

Slovensko se inspirovalo kampaní Zakroužkuj ženu, která v Česku dostala do parlamentu rekordní počet žen – 50 z 200 poslanců sněmovny.

Volby na Slovensku z pohledu žen: Nejvíce má Progresivní Slovensko

Vítězem předčasných parlamentních voleb je Směr-SD, který získal 22,94 procenta hlasů. Za ním skončilo Progresivní Slovensko s 17,96 procenty, třetí je Hlas-SD se 14,70 procenty.

Koalice Olano a přátelé expremiéra Igora Matoviče získala 8,89 procenta, KDH má 6,82 procenta, SaS má 6,32 procenta a SNS dostalo 5,62 procenta. Do parlamentu se tak dostalo 7 stran, není mezi nimi Jsme rodina Borise Kollára (2,21 procenta), Republika (4,75 procenta) a Aliance (4,39 procenta).

A jak dopadli volby na Slovensku z pohledu žen?Nejvíce žen přinese do parlamentu Progresivní Slovensko – 16. Přestože měla strana na kandidátce 51 procent žen, ne všechny se dostaly a překroužkovali jejich muži. Hlas budou zastupovat 4 ženy, stejně OLENO-Přátelé bude mít 4 poslankyně.

Vítěz voleb Směr-SD, který měl na kandidátce jen 20 žen, budou zastupovat 3 ženy.

„Díky našemu jednomu liberálnímu hnutí bude Slovensko zastupovat v parlamentu de facto tolik poslankyň, jako za všech šest dalších stran dohromady. Ženy mají stejný talent, pracovitost a odbornost jako muži. Pokud chtějí působit v politice, nevidím žádný důvod, aby nedostali stejné šance, jako muži. V PS cítí stejnou podporu a prostor. Zastupují klíčové oblasti programu, přinášejí desetiletí zkušeností, a získali obrovskou podporu v kroužkování,“ uvedl na sociální síti předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka.

Volby na Slovensku z pohledu žen: Méně kroužků pro ženy

Slovensko stále patří k zemím s nejnižším počtem žen v politice na světě a rovněž jsme i pod evropským průměrem. Nejvíce preferenčních hlasů stále dostávají muži. Mezi mužskými kandidáty dostal Robert Fico (Směr-SD) 530 944 hlasů, zatímco Denisa Saková (Hlas-SD) 168 313 hlasů.

Jak uvedl Deník N, zvolené ženy dostaly od voličů v průměru 28 tisíc kroužků, muži 39 tisíc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno