1x hlasované

Sbírka pro Martínka ovládla Česko. Martínkovi jsou jen 2 roky a je jeden ze 120 lidí na světě… ano, těch lidí, které postihuje vzácné genetické onemocnění AADC syndrom. Je vzácný a zákeřný – zabíjí součástky v motoru našeho mozku, které jsou potřebné pro spolupráci nervových buněk.

Sbírka pro Martínka měla úspěch

Aby Martínek přežil a aby mohl žít život jako my ostatní, potřebovali jeho rodiče získat ve sbírce na webu Donio 100 milionů korun. Ano, neumíme si představit kolik je to peněz a co by za ně všechno mohlo být… Jediné, co lidi, kteří poslali jakékoliv částky, viděli bylo jedno jediné – aby oči malého chlapečka opět zazářily a mohly se těšit na dětství, dospívání a dlouhé roky na světě.

Jsou chvíle, kdy je na místě být hrdý. Hrdý na lidi kolem sebe, na lidi, o kterých jsme na jednu stranu nikdy neslyšeli, ale i na ty, o kterých čteme, nebo slýcháme každý den. Ti všichni totiž pomohli… paní Nováčková z malé vesnice u Olomouce i herci jako David Matásek nebo Nikol Gottlieb či hokejista Radek Smoleňák a mnozí další a další a další…

Sbírka pro Martínka měla úspěch a dokázali jsme to my všichni, dokázali jsme vybrat 100 milionů za měsíc… Zpráva se rozkřikla rychle i díky médiím a slavným osobnostem. Být slavný a populární je fajn, občas to obtěžuje, ale jsou to právě celebrity, které, pokud mají srdce tam, kde má být, umí pomoci nejen finanční částkou, ale i tím, že o věci mluví a píší…

Jednou z těch, které pomohli, je herečka a influencerka Nikol Leitgeb, sama máma dvou dětí. Právě ona už několikrát využila sociální sítě k pomoci potřebným a nečekala s tím ani teď, když byla spuštěna sbírka pro Martínka.

„Rodiče Martínka každý den vstávají a usínají s vědomím, že pro jejich těžce nemocného chlapečka existuje na světě účinná léčba. Ta ale stojí sto milionů. A pojišťovna ji odmítla proplatit. Jaké zoufalství asi musí prožívat. Tuhle sbírku mi posíláte už pár dní. Ano, není neděle, není vylosovaná, ale tohle nemůžeme nechat být. Tohle není nedosažitelná částka, pokud se zúčastníme sbírky všichni. Každá koruna se počítá. Každá jedna koruna,“ napsala Nikol své instagramové rodině a pak už šlo vše samospádem.

Bývala herečka, dívčím příjmením Štíbrová, je známa ze seriálu Pojišťovna štěstí, ale i jako moderátorka z rádia, členka komediálního uskupení 3v1, kde vystupuje spolu se zpěvačkou Martinou Pártlovou a herečkou Veronikou Arichtevou. Na Instagramu ji sleduje přes 667 tisíc lidí. Silu sociálních sítích Nikol Leitgeb už několikrát využila na pomoc nadačním sbírkám a během pár dní se jí povedlo spolu se sledujícími vybrat miliony korun.

Co to je AADC syndrom?

AADC syndrom má potvrzeno jen 120 lidí na celém světě.

Ovlivňuje metabolismus neurotransmiterů v mozku.

Syndrom je způsoben nedostatečnou funkcí enzymu AADC.

Lidé s tímto syndromem trpí poruchami pohybu nebo problémy s polykáním a mají mnoho dalších obtíží.

Sbírka pro Martínka nebude daněna

Nikdo si neumí představit, co semknutí národa v tak smutné a zároveň nadějeplné situaci znamená pro rodiče malého Martínka…

„Chtěl bych tu jménem celé naší rodiny napsat pár slov o tom, jak neskutečně nás ta obrovská podpora ohromila. Každý den zápolíme s obtížemi, které nám Martínkova nemoc přináší. Někdy s vypětím všech sil a nad rámec únosnosti zdravého rozumu. A byť se zdá být potřebná suma téměř nedosažitelná, díky vám všem máme naději,“ zněla slova tatínka Martínka Tomáše Zatloukala pro server Donio.cz, kde byla Sbírka pro Martínka.

A aby těch dobrých zpráv bylo ještě víc, přidal se nečekaně i český stát – obrovský nával radosti totiž okamžitě začala kazit otázka daní, které se z takových sbírek odvádějí. A stal se zázrak, který čekal málokdo – stát se dal slyšet. že z celkové částky nebude brát daň, která by skončila jako příjem státní pokladny. Zatím není jasné, jak to bude s daní za aplikaci léčby za hranicemi Česka, ale i tak je dobrých zpráv za posledních dní hodně a díky za ně.

Lék, který Martínkovi zachrání život, by měli chlapci aplikovat v Itálii, nebo ve Francii. Sbírka pro Martínka, která má k dnešnímu dni už hodnotu přes 132 milionů a 800 tisíc korun, stále funguje a lze na ní přispívat dál…

Díky všem za rozzářené dětské oči a veselejší srdce rodičů, díky za to, že jsme pořád, i v této době, kdy to nemá nikdo lehké, lidi se srdcem na správném místě….

Autorka: Daniela Révai

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno