Honzovy buchty s povidly z kynutého těsta jako z pohádky, které jsou krásně vláčné a nadýchané. Připravte si je tentokrát se ženami ve městě
Honzovy buchty s povidly
Honzovy buchty s povidly jsou lahodnou pochoutkou, která vás okamžitě přenese do doby dětských radostí. Linoucí se vůní okamžite vzbuzují krásne vzpomínky. Tyto vláčné a nadýchané buchty jsou vyrobeny z kynutého těsta, které se stane pravým lahůdkovým zážitkem.
Buchty mají nadýchané těsto, které je typické pro mnoho českých pečivových pokrmů. Je vláčné a příjemně nadýchané, což dodává buchtám jejich charakteristickou texturu. Jednou z klíčových vlastností Honzových buchet je sladká náplň z povidel.
Ty dodávají buchtám ovocnou a sladkou chuť, která se skvěle doplňuje s nadýchaným těstem. Kromě povidel se do buchet někdy přidávají i mleté vlašské ořechy, které přinášejí ořechovou chuť a texturu.
Buchty jsou tvarovány do malých čtvercových nebo obdélníkových forem a skládají se ze dvou vrstev těsta, mezi kterými je štědře nanesena povidlová náplň.
Když jsou buchty upečené, mohou být potřeny rozpuštěným máslem nebo cukrovou polevou, což dodává jejich povrchu lesk a zvýrazňuje sladkou chuť.
Honzovy buchty s povidly jsou skvělou volbou pro rodinnou snídani nebo jako lahodná svačina. Jejich jemný povrch a sladká náplň z povidel dělají z těchto buchet dokonalý dezert.
Historie
Historie přípravy Honzových buchet sahá do tradiční české kuchyně, kde se buchty staly oblíbeným dezertem a pokrmem pro celou rodinu.
Buchty samotné mají bohatou historii v evropské kuchyni, a přestože přesné datum kdy někdo poprvé upekl Honzovy buchty s povidly není známo, jedná se o variaci na kynuté buchty, které se v České republice a střední Evropě pečou a podávají již po staletí.
Příprava kynutého těsta a následné pečení buchet je tradiční dovednost, která byla předávána z generace na generaci. V minulosti byly buchty často připravovány při různých rodinných oslavách, svátcích a slavnostech.
Honzovy buchty s povidly jsou konkrétním druhem buchet, které jsou plněné povidly, což jim dodává jedinečnou chuť a texturu. Recepty na tyto buchty se mohou lišit od rodiny k rodině a od regionu k regionu.
I dnes jsou Honzovy buchty stále oblíbeným dezertem a svačinou v české kuchyni. Jejich nadýchaná struktura a sladká náplň z povidel zůstávají vítanými pochoutkami pro lidi všech věkových kategorií a jsou často spojovány s nostalgií a tradičními hodnotami.
Tady je i náš recept na babiččinu ořechovou bábovku. Nebo recept na cuketový perník. Vyzkoušejte také recept na valašský frgál.
Ingredience
- 500 g hladké mouky,
- 250 ml polotučného mléka,
- 100 g másla,
- 100 g moučkového cukru,
- 42 g droždí,
- 2 žloutky,
- 1 lžička cukru krystal,
- špetka soli,
- povidla,
Postup receptu
1
Uděláme kvásek – Prosejeme mouku, doprostřed uděláme důlek, do kterého rozdrobíme droždí a posypeme lžičkou cukru. Zalijeme polovičkou teplého mléka a necháme 10 minut v klidu.
2
Smícháme suroviny – Do připraveného kvásku přidáme zbytek mléka, rozpuštěné vychladlé máslo, žloutky a cukr.
3
Vypracujeme těsto – Těsto vypracujeme buď rukou, vařečkou, nebo ideálně robotem klidně 10-15 minut až bude těsto na hranici lehké lepivosti.
4
Těsto necháme nakynout – Těsto necháme hodinu a půl odpočinout pod utěrkou. Můžeme ho lehce posypat moukou. Přibližně v polovině znovu prohněťte.
5
Těsto rozválíme a rozkrájíme – Těsto rozválíme na pomoučněné desce přibližně na výšku 7mm a nožem rozkrájíme na jednotlivé čtverce a lžičkou dáváme povidla. Cípy přitlačíme k sobě, aby náplň nevytekla.
6
Buchty dáváme na plech – Do vymazaného plechu tukem, klademe buchtu jednu vedle druhé a buchty ještě tukem potřeme. Buchty necháme na 10 minut ještě nakynout na plechu.

7
Dáme péct – Troubu rozehřejme na 170 °C, pečeme 30 minut do zlatova. Po vytáhnutí buchty pocukrujeme.

Dobrou chuť. Vyzkoušejte také náš recept na hrníčkový jablečný koláč. Vyzkoušejte také recept na jednoduché linecké těsto.
Videorecept
Z jaké mouky se dělají Honzovy buchty s povidly?
Buchty se zpravidla dělají z hladké pšeničné mouky (typ 00 nebo hladká mouka v české terminologii). Hladká mouka obsahuje méně lepku než jiné druhy mouky, což pomáhá vytvořit vláčné a nadýchané těsto pro buchty. Tato mouka je ideální pro pečení droždového těsta, které se používá při výrobě buchet.
Jak dlouho se pečou Honzovi buchty s povidly?
Honzovy buchty se obvykle pečou při teplotě kolem 170 °C po dobu přibližně 30 minut. Přesný čas pečení může však záviset na vaší troubě, velikosti buchet a dalších faktorech. Je důležité sledovat buchty během pečení a vyjmout je z trouby, jakmile získají krásnou zlatohnedou barvu a zdají se být dobře upečené.
Čím pomazat buchty?
Buchty můžete potřít různými ingrediencemi, v závislosti na preferencích a receptu. Zde je několik častých způsobů, jak pomazat buchty:
Rozpuštěným máslem: Toto je tradiční způsob, který dodá buchtám krásný lesk a jemnou chuť. Rozpusťte máslo a potřete jím buchty hned po vytažení z trouby.
Cukrovou polevou: Můžete připravit polevu z moučkového cukru a trochy horké vody nebo mléka. Tuto polevu můžete použít k potření buchet, aby získaly sladkou vrstvu.
Medem nebo javorovým sirupem: Pokud máte rádi sladkou chuť, můžete buchty potřít medem nebo javorovým sirupem. Toto je skvělý způsob, jak přidat do buchet přírodní sladkost.
Povidly nebo džemem: Pokud máte buchty plněné povidly nebo džemem, nemusíte je dodatečně mazat. Náplň sama o sobě poskytne sladkost a vlhkost.
Kokosovým olejem nebo krémem: Pokud preferujete exotičtější chuť, můžete buchty potřít kokosovým olejem nebo kokosovým krémem.
Volba závisí na vašem osobním vkusu a na tom, jakým způsobem chcete zvýraznit chuť a vzhled buchet.