5x hlasované

Je jedno, jestli je to kongres rodinných firem nebo módní přehlídka. Stejnou otázku dostala zkušená podnikatelka i světoznámá módní návrhářka – jak zvládají děti a práci.

První byla spolumajitelka světoznámé české firmy Dermacol Věra Komárová, která minulý týden prezentovala slavnou kosmetickou značku na Mezinárodním kongresu rodinných firem na Slovensku. Druhou vychycená česko-slovenská módní návrhářka Jitka Klett před svou exkluzivní přehlídkou na včerejších Bratislavských módních dnech.

Na místě, kde prezentovali svou úspěšnou práci, dostali otázku, jak zvládají děti a práci.

Prý, jak zvládají děti a práci

Obě při tom nejsou čerstvé mámy, které teprve nedávno porodily. Dvě úspěšné ženy mají před padesátkou a jejich nejstarší děti už jsou zletilé.

Věra Komárová při té otázce dokonce seděla na pódiu se svou 18-letou dcerou, která se o firmu, tak jako její sestry, zajímá a rodičům pomáhá s nápady. Takže????

 

Vždy mě ta otázka na ženy – jak zvládají děti a práci, zvedne ze židle, ale řekla jsem si, sedni si, uklidni se a přemýšlej, proč ji ženy stále dostávají. Nejprve asi, kdo jim ty otázky dává. Většinou ženy – ptají se na to, s čím samy bojují, když nechtějí být ženami v domácnosti a mají ambice prorazit ve své práci či uspět v byznysu. Tomu mohu zčásti rozumět, ale jaká je správná odpověď na tuto stereotypní otázku?

Řeknu, co za tou otázkou slyším já. „I já bych chtěla pracovat, ale neublíží to dětem? Nepůjde to příliš na jejich úkor? Budou mi později vyčítat, že jsem byla zaměstnána máma, co na ně neměla čas? Velmi mě bude okolí odsuzovat? Budou mě pomlouvat, že jsem kariéristka? Jsem egoistka?

Slyším za tím mnohem více jiných otázek a všechny v sobě mají jedno: výčitky žen, které se staly mámami.

Jasnou odpověď na tuto otázku dala podnikatelka Věra Komárová bez zaváhání: „Zeptejte se mého muže, jak to zvládal, vede více firem než já.“

Děti všechno cítí a respektují

Mateřství či rodičovství nemá jasné odpovědi, hledáme je pokorně každý den. Hledají je mámy, které jsou doma s dětmi, i ty, které doma nejsou.

Spolumajitelka české firmy Dermacol Věra Komárová dostala na Mezinárodním kongresu rodinných firem na Slovensku typickou otázku pro ženy: jak zvládají děti a práci. Foto - autorka
Spolumajitelka české firmy Dermacol Věra Komárová dostala na Mezinárodním kongresu rodinných firem na Slovensku typickou otázku pro ženy: jak zvládají děti a práci. Foto – autorka

Myslím si, že nejlépe funguje být autentická v tom, co děláme a to platí io mateřství. Když se těším ze života, protože dělám práci, která mě baví, děti to cítí hned. Stejně jako asi nejrychleji postřehnou přetvářku, či lež. I tu, když se nutíte sedět doma, ačkoli byste byli lepší mámou, která pracuje, protože to má ráda. Děti všechno cítí a respektují víc, než si myslíme.

Na Slovensku a v Česku to ženám „komplikuje“ 3-letá mateřská, takže dobrou mámu často vnímáme jako tu, která 3 roky intenzivně věnuje péči o dítě. V západní Evropě nebo ve Spojených státech to problém není. Po pár týdnech na mateřské přichází na řadu manžel/partner, chůva dětí nebo babičky či jiná širší rodina. Tam tuto otázku nikdo neřeší, na Slovensku, i v Česku je to evergreen.

Vždy mě proto zvedne ze židle, když se někdo zeptá žen, jak zvládájí děti a práci. Zvlášť na kongresu rodinných firem, kde přece v každé rodinné firmě nějaká žena – máma či dcera, zastoupena je.

Největší problém této otázky je, že ji klademe hlavně ženám, i když děti potřebují jak matky, tak otce. Odpovědi otců by nás podle mě rychle vrátily do reality a zbavily neustálých výčitek, které řekněme si upřímně, umí dělat nejvíce ženy ženám.

Autorka: Miriam Zsilleová

Přečtěte si také sloupek Spouštíme české Ženy ve městě

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno