11x hlasované

 
Doba přípravy: 10 minut,
Doba pečení: 30 minut,
Počet porcí: 4, 
 

Tradiční kulajda je opravdu velmi chutná a oblíbená polévka. Vyzkoušejte si lety ověřený recept tentokrát připravit se ženami ve městě.

Tradiční kulajda

Všichni víme, že tradiční kulajda je oblíbená česká polévka, která kombinuje houby (často sušené), brambory, smetanu a koprovou vůni, a je zdobena vajíčkem. Je to krémová, výživná a bohatá polévka, která je oblíbená v chladných měsících, ale je vhodná k podávání kdykoli během roku.

Co se zase tak moc neví je, že název „kulajda“ možná pochází z německého slova „Kulag“, což znamená břišní nemoc. Původně mohla být polévka považována za jídlo vhodné pro osoby se zažívacími problémy kvůli svému krémovému a snadno stravitelnému charakteru.

Recepty na kulajdu se mohou lišit v závislosti na regionu. Některé oblasti mohou používat více kopru, zatímco jiné mohou přidávat více smetany nebo octa, což ovlivňuje chuť a konzistenci polévky.

Ačkoli jsou tradičně používány sušené houby, můžete experimentovat s různými druhy hub, včetně čerstvých, což může polévce dodat jedinečný charakter a hloubku chuti.

Většina receptů zahrnuje vajíčko uvařené na tvrdo, ale některé variace mohou obsahovat i vajíčko vařené přímo v polévce, což ji dodává bohatější texturu a chutnější profil.

I když je kulajda tradiční jídlo, moderní kuchaři experimentují s novými přístupy, přidávají netradiční ingredience nebo mění způsob přípravy a prezentace.

Kopr není pouze pro chuť, ale také dodává polévce estetický vzhled a výživné vlastnosti, včetně vitaminů a minerálů. I přes tyto méně známé fakty zůstává tradiční kulajda oblíbenou a klasickou součástí české kuchyně, ceněnou pro svou chuť, krémovou texturu a výživné ingredience.

Historie

Historie tradiční kulajdy je bohatá a hluboko zakotvena v české kulinářské tradici. Původ tohoto jídla není úplně jasný, ale jeho kořeny sahají do dob, kdy bylo důležité využít dostupné lokální suroviny.

Kulajda je typickým příkladem toho, jak čeští kuchaři během historie využívali to, co měli po ruce, k vytvoření chutných a výživných jídel. Polévka využívá základní suroviny jako brambory, houby, kopr, vajíčka a smetanu, které byly tradičně dostupné v českém venkovském prostředí.

Houby, které jsou klíčovou složkou kulajdy, byly snadno dostupné v mnoha částech Čech a byly využívány pro svou bohatou chuť a výživné vlastnosti. Postupem času se recept na kulajdu vyvinul a diverzifikoval, ačkoli základní suroviny a postupy zůstaly podobné.

Dnes je tradiční kulajda oblíbeným jídlem, které můžeme najít v mnoha českých restauracích, a stále je připravována v domácnostech po celé zemi jako výtečná, srdcem ohřívající polévka.

Moderní kuchaři dnes mohou experimentovat s použitím alternativních ingrediencí, ale tradiční podstata kulajdy zůstává nezměněna. Zkuste také náš recept na tradiční česnečku. Ta je na tom stejně. Nebo také valašská kyselica. Tady je i naše krémová česnečka.

Ingredience

  • 3 hrsti čerstvých, nebo 2 sušených hub,
  • 1 střední cibule,
  • 2 polévkové lžíce másla nebo olivového oleje,
  • 4 střední brambory,
  • Na zátřepku ze smetany: 1 balení 180-250 ml šlehačkové (případně zakysané smetany), 2 dl teplé vody, 1 plná lžíce hladké špaldové mouky (případně obyčejné hladké),
  • K dochucení: sůl, 4 kuličky celého pepře, špetka kmínu (celé nebo drcené), 1 bobkový list, 2 kuličky nového pepře,
  • Finální dochucení: ocet, krystalový cukr,
  • Ozdobení kulajdy: plná hrst kopru, 4 vejce uvařené naměkko,

Postup receptu

Sušené houby namočíme na půl hodiny do teplé vody. Z namočených hub před použitím důkladně vymačkáme vodu.

Sušené houby namočíme. Foto - Michal Trško

Potom na másle do sklovita osmahneme nadrobno nakrájenou cibulku. K orestované cibuli přidáme připravené sušené houby. Následně houby zalijeme připraveným vývarem a necháme 15 minut dusit.

Osmahneme nakrájenou cibulku. Foto - Michal Trško

Přidáme oloupané a na kostičky nakrájené brambory a dále vaříme. Následně polévku osolíme a opepříme (černý pepř, bobkový list, nové koření).

Přidáme nakrájené brambory. Foto - Michal Trško

Smícháme šlehačkovou smetanu, 2 dl ​​teplé vody a 1 polévkovou lžíci hladké mouky. Následně, když brambory změknou, přidáme zátřepku a mícháme. Vaříme ještě 5 minut. Potom si nakrájíme kopr a přidáme ho do hotové polévky. Zamícháme.

Přidáme zátřepku. Foto - Michal Trško

Polévku ještě dochutíme octem a krystalovým cukrem. Na závěr kulajdu podáváme s naměkko (nebo natvrdo) uvařeným vajíčkem. Ozdobíme koprem. Nebo vyzkoušejte i další recepty na husté polévky.

Tradiční kulajda. Foto - Michal Trško
Tradiční kulajda. Foto – Michal Trško

Dobrou chuť, tradiční kulajda je hotová. Vyzkoušejte také náš recept na dýňovou polévku. A tady je fazolová polévka s klobásou.

Videorecept

Videorecept jak se delá tradiční kulajda

Je kopr nezbytný pro přípravu kulajdy?

Ne, kopr není nezbytný pro přípravu kulajdy, ale je součástí receptu a polévka i díky němu získá její charakteristickou chuť a vůni. Bez kopru bude mít tradiční kulajda jiný chuťový profil, ale i tak může být chutná. Můžete experimentovat s jinými bylinkami nebo kořením dle svého výběru, aby polévka vyhovovala vašim chuťovým preferencím.

Některé možné alternativy nebo doplňky kopru mohou zahrnovat petrželku, kmín nebo fenykl. Každá z těchto bylinek přinese do kulajdy jedinečnou chuť a aroma. Je to otázka osobní preference, takže neváhejte experimentovat a najít kombinaci, která vám nejvíce chutná.

Můžu do kulajdy přidat maso?

Ano, do kulajdy můžete přidat maso, i když tradiční recept ho neobsahuje. Přidání masa může polévce dodat více výživové hodnoty a větší sytost. Často používaným masem je kuřecí nebo vepřové, které je naporcované na malé kousky a orestované před přidáním do polévky. Pokud se rozhodnete přidat maso, ujistěte se, že je dobře uvařené a bezpečné k jídlu.
Doba vaření polévky se může prodloužit v závislosti na typu a velikosti kousků masa, které přidáte. Je také důležité vzít v úvahu, že přidání masa může změnit chuť a konzistenci polévky, takže budete možná chtít upravit množství ostatních ingrediencí nebo koření, aby polévka vyhovovala vašim chuťovým preferencím.

Můžu kulajdu zamrazit?

Ano, zamrazení kulajdy pro pozdější použití je možné, i když je potřeba vzít v úvahu několik faktorů, které mohou ovlivnit její kvalitu po rozmrazení. Prvním je konzistence.
Po rozmrazení může tradiční kulajda ztratit část své původní hladké a krémové textury, protože smetana použitá v receptu se může oddělit a ztratit svoji hladkost.

Chuť by měla zůstat relativně stejná, ale může dojít k určitému zeslabení chutě některých ingrediencí. Navíc, pokud tradiční kulajda už obsahuje vajíčka, mohou mít po rozmrazení odlišnou texturu, což může ovlivnit celkový vzhled a chuť polévky.

Při zamrazení kulajdy postupujte následovně: Nejprve nechte polévku úplně vychladnout. To je důležité, aby se zabránilo tvorbě ledových krystalů, které mohou negativně ovlivnit texturu polévky po rozmrazení. Poté polévku přelijte do nádoby vhodné pro mražení, která je hermeticky uzavřená, aby se zabránilo kontaminaci a přenosu pachů z jiných potravin uložených v mrazničce.

Nezapomeňte také na nádobu napsat datum zamrazení, abyste věděli, do kdy byste měli polévku spotřebovat pro nejlepší chuť a kvalitu. I přes tyto potíže může být zamrazení kulajdy užitečné, pokud chcete mít připravené jídlo na dobu, kdy nebudete mít čas nebo chuť vařit ho od začátku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno