1x hlasované

Legendární zakladatelkou Prahy byla žena. A dějiny města tvořily další charismatické ženy, průkopnice, umělkyně, spisovatelky, novinářky, političky, matky a mučení. Častokrát zamlčeno nebo umlčeno v mužském světě.

Prohlídky o ženách v Praze

Nyní dostávají hlas. Nevynechejte prohlídky o ženách s názvem „Famous women of Prague“, kterou vede Češka Tereza Rafoth.

Proč české učitelky žily v celibátu jako jeptišky?
Kdo jsou ženy na českých bankovkách?
Kdo byla první Češka, která získala Nobelovu cenu za mír?
Jakou roli sehrály Spojené státy americké v české emancipaci?
Kdo se postavil proti Hitlerovi, aby ji později komunisté popravili?
Kdo byla žena zvolena druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedy?

Na tyto a mnohé další otázky vám pomůže zodpovědět turistická prohlídka, kterou vede Češka Tereza Rafoth.

,,Poznání osudů žen, které nám, současným ženám, vydláždily cestu, je úžasně obohacující. Je to takový pocit sesterstva napříč staletími“ říká.

Ruku na srdce, kolik z nás víme jména či příběhy žen, které formovaly naše bydliště? Proč nepoznat město, ve kterém žijeme, z poněkud jiné perspektivy?

Famous Women of Prague vede žena

Praha nabízí mnoho zajímavých míst k relaxaci v letních měsících a ještě více aktivit, které jste možná ještě nezkusili. Jednou z nich může být i prohlídka Prahy s názvem Famous Women of Praque, která vám rozhodně novou perspektivu přinese.

Jak je nám mnohým známo, informační zdroje ve velkém opomíjejí ženy z historie. Asi mnoho z nás nedokáže odpovídat na otázky v úvodu tohoto textu.

Na otázku, proč se Tereza rozhodla začít doprovázet městem v tomto duchu, odpovídá. ,,Známé ženy jsou moje velké téma. Mám tři syny, tak možná i proto.”

Prehliadku Prahy s názvom ,,Famous women of Prague”. ktorú založila a vedie Češka Tereza Rafoth.  Foto - houseboatfilms.com
Prehliadku Prahy s názvom ,Famous women of Prague založila a vedie Češka Tereza Rafoth. Foto – houseboatfilms.com

Tereza Rafoth je rodačka z Liberce, která vystudovala žurnalistiku v Brně. Během svého pobytu v USA jí chyběla česká kultura a tak po svém návratu založila spolu se svou kolegyní Andreou Fischerovou naučnou stezku „Po stopách Karoliny Světlé“ a stejnojmenný festival. V současnosti pracuje jako průvodkyně a síťařka na MČ Praha 7.

Tuto svou aktivitu však bere i jako poslání a věří, že „lidé, kteří odcházejí z mé procházky, jsou jiní než ti, kteří na ni vstoupili.“.

Turistkou ve vlastním městě

Legenda říká, že vznik samotné Prahy předpověděla kněžna Libuše. Její slavné proroctví žije dodnes: ,,Vidím velké město, jehož sláva se dotýká hvězd. V lese, jeden den chůze odsud, je místo, kde najdeš člověka. Když tam přijdeš, najdeš ho, jak dělá dřevěný práh. Proto město, které postavíš, nazveš Praha.”.

Turistická prohlídka Prahy nabízí exkurzi do historie z perspektivy žen, které stejně intenzivně jako jejich kolegové formovali současnou podobu českého hlavního města. Mezi nejvýraznější osobnosti, které rozhodně průvodkyně nevynechá, patří Bertha von Suttner, Milada Horáková či Madeleine Albrightová.

Když už jsme však u důležitých žen historie, pokud by si měla Tereza vybrat pro ni ty nejvíce fascinující, zmínila by Mladu Přemyslovnu, Karolinu Světlou, Milenu Jesenskou a Františku Plamínkovou. I když, jak dodává, na každém příběhu je něco fascinujícího.

Prohlídky o ženách v zahraničí

Prohlídky, jejichž obsah se odvíjí čistě od představení žen formujících danou zemi či město, jsou stále běžnější turistickou atrakcí. ,,Feministické” túry najdete iv jiných evropských metropolích. Mnoho z nich si jednoduše zarezervujete přes cestovatelskou platformu Airbnb.

V Amsterdamu vás městem provede spisovatelka a historička, která se zaměřuje na důležité ženy minulosti, a tudíž přirozeně nevynechá dům Anny Frankové. Nabídka prohlídek Paříže nekončí jen při představení města samotného. Průvodkyně Julie, Salomé & Sonia nabízí také túry s názvem Street Art & Feminism nebo Feminist Tour of the Louvre.

Podobné volně dostupné zážitky naleznete i v Edinburghu, Londýně, Berlíně, Portu či dokonce v Reykjavíku. Stačí si projít nabídku a zakomponovat do nabitého pořadu i trochu historie.

Na tyto zážitky nemusíte ani dlouho šetřit, jelikož většinou se cena za jednu osobu pohybuje přibližně v rozmezí od 20 do 60 eur. V závislosti na městě, typu prohlídky a počtu účastníků či účastnic.

Vezměte si láhev vody, případně poznámkový blok, a naučte se něco o ženách, které formovaly naši společnost.

Autorka: Chantal Cocherová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno