Hlasovať

Ženy se o tom stydí mluvit, často proto ani nevědí, že jde o vážnou diagnózu, kterou lze léčit. Nevědí, že trpí anorgasmií, což je neschopnost dosáhnout vyvrcholení v sexuálním styku, tedy orgasmu.

Co to je anorgasmie

Anorgasmie je jedním z nejčastějších sexuálních problémů žen. Podle příčin, které ji vyvolávají, lze nastavit léčbu. Pokud se gynekolog na anorgasmii cíleně neptá nebo nemá důvěru ženy, aby s ním o tom mluvila, k informaci se jako lékař nedostane.

Anorgasmie je neschopnost nebo potíže, se kterými se žena setkala při dosahování orgasmu, ať už masturbací nebo při styku s partnerem.

Většina žen trpí tzv. selektivní anorgasmií, tedy orgasmu mohou dosáhnout jen při určité aktivitě, nikoliv při sexu. Tento problém postihuje až několik desítek procent žen v populaci, odhadují sexuologové.

Anorgasmie není frigidita. Ta označuje sexuální chladnost, t.j. žena s anorgasmií nemusí být frigidní, může mít zachováno sexuální cítění, ale potřebuje větší stimulaci k dosažení orgasmu.

Největším problémem anorgasmie jsou stres, úzkost, starosti, nezkušenost partnera, nedostatečná stimulace.

Ženy s poruchami sexuální touhy pak prožívají nižší kvalitu života, nižší spokojenost se svým ženským úkolem, pociťují ztrátu vitality, únavu a zažívají vyšší míru frustrace či úzkosti.

Anorgasmie, kolik žen jí trpí

Americká akademie porodníků a gynekologů charakterizuje anorgasmii jako stav nevyvrcholení při nejméně 75 procentech sexuálních setkání (i při výrazné stimulaci) po dobu přibližně šesti měsíců.

Uvádí se to v článku z července 2020 v časopise Obstetrics and Gynecology. Podle údajů diagnostického a statistického manuálu duševních chorob postihuje anorgasmie 16 až 30 procent žen.

Statistiky při anorgasmii se různí, navíc tento problém stále není dostatečně zmapován. Jsou různé průzkumy, setkáváme se spíše s tím, že až do 70 procent žen orgasmus předstírá zejména na začátku vztahů.

Kolem 10 procent žen, pokud tento problém přetrvává, případně orgasmus nikdy nezažili, se partnerovi přizná.

Styk však pro ně může být příjemný a neodmítají jej. Jsou ženy, které měly nebo mají problém s dosahováním orgasmu jen s určitým partnerem, nebo jsou ho schopny dosáhnout jen při autostimulaci.

Anorgasmie se týká všech věkových kategorií. Spíše jde o méně zkušené mladší ročníky, svoji roli také hraje hormonální nerovnováha.

Příčiny anorgasmie mohou být různé. Fyzická či biologická onemocnění, jako jsou cévní, neurologická, hormonální, srdeční, endokrinní.

Také diabetes, kouření, chronický alkoholismus, některá farmaka nebo operace neurochirurgické nebo operace v oblasti malé pánve, tedy i gynekologické.

Psychické příčiny anorgasmie

Mnohem častěji jsou však psychické příčiny. V takovém případě zahrnuje léčba v první řadě psychoterapii.

Pokud jde jen o stres a přepracování, může pomoci zpomalení pracovního tempa, více odpočinku či čas strávený mimo pracoviště a domov. Je-li na vině úzkost nebo strach ze samotného sexu, může pomoci řízená terapie společně s partnerem, kdy se oba navzájem otevřou a utuží své partnerské spojení.

V případě psychických poruch, jako je například deprese či schizofrenie, je třeba nejprve vyřešit tento primární problém a teprve poté se zaměřit na samotnou sexualitu daného pacienta.

Medikamentózní univerzální léčba není dostupná, jsou však různé léky na uvolnění tenze.

Co je ženská sexuální dysfunkce (female sexual dysfuncion)

Porucha sexuální touhy je charakterizována tím, že pocity sexuálního zájmu nebo touhy jsou nedostatečné nebo nepřítomné. Žena nemá sexuální myšlenky, zda fantazie a m motivace k sexuální aktivitě je výjimečná, nebo zcela chybí.

Žena má nedostatek zájmu o sexualitu je za hranicí běžného poklesu v rámci životního cyklu, nebo trvání partnerského vztahu.

Ženy s poruchou sexuální touhy prožívají nižší kvalitu života a pociťují nižší spokojenost se svojí ženskou rolí. Přítomna je také ztráta vitality doprovázená únavou. Ženy s poruchou sexuální týžby pociťují vyšší míru frustrace, mají úzkosti a jsou konfliktní.

Porucha sexuálního vzrušení nebo porucha fyzického (genitálního) vzrušení při sexuální stimulaci je přítomna minimální tumescence vulvy a minimální lubrikace pochvy, ale žena subjektivní sexuální vzrušení přežívá.

Porucha pocitového sexuálního vzrušení při sexuální stimulaci představuje fyzické příznaky sexuálního vzrušení, avšak chybí, nebo jsou výrazně oslabeny prožívané pocity vzrušení.

Porucha orgasmu je nejen neschopnost dosáhnout orgasmu, ale také výrazně snížená intenzita prožívání orgasmu, nebo orgasmus zpožděný za přítomnosti velkého sexuálního vzrušení.

Následky anorganismu může žena pociťovat bolesti v podbřišku, bolesti hlavy, pocity psychického napětí, podrážděnost, frustraci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno