Hlasovať

Rok po překvapujícím odchodu z funkce novozélandské premiérky, překvapila Jacinda Ardernová opět. V sobotu se provdala za svého dlouholetého partnera Clarka Gayforda, se kterým má 5letou dceru. Jeden z nejsledovanějších párů Nového Zélandu držel svatbu v tajnosti.

Jacinda Ardernová se vdala

Podle informací serveru ITV si své ano řekli v luxusní vinici v malebné oblasti Hawkeʼs Bay asi tři sta kilometrů od hlavního města Wellingtonu.

Podle australských médií měla expremiérka bílé šaty ušité na zakázku, které doplnila dlouhým závojem – nápadně podobným tomu, jaký před 47 lety měla na svatbě její matka.

Ardernová a Gayford jsou spolu od roku 2014, o pět let později se zasnoubili. Kvůli omezením v souvislosti s pandemií koronaviru museli svatbu naplánovanou na léto 2022 odložit. „To je život. Nejsem jiná než tisíc Novozélanďanů a stejně jako jich se mě týkají opatření,“ komentovala tehdy rozhodnutí Ardernová.

Jacinda Ardernová se novozélandskou premiérkou stala v roce 2017 a rychle si získala respekt političky reprezentující levicové křídlo. Měla tehdy jen 37 let, takže byla i vůbec nejmladší premiérkou na světě. Ardernová je zároveň druhou ženou na světě v novodobých dějinách, která se během zastávání premiérské funkce stala matkou, připomíná DPA. V roce 2018 porodila své první dítě – dceru.

Její dlouholetý parner ji podporuje. Nastoupil i na mateřskou dovolenou, aby se Ardernová mohla co nejdříve vrátit do práce. Svou roli ve vztahu s političkou popsal moderátor slovy, že je ten, kdo se stará, aby „Jacinda neměla rtěnku na zubech, když někam jde, aby pořádně jedla a brala vitamíny“.

V čele novozélandské vlády stála v době pandemie onemocnění COVID-19, nejhoršího teroristického útoku na mešity v Christchurchi či výbuchu novozélandského ostrovního vulkánu White Island.

Ardernová šokovala Novozélanďany v lednu 2023, když řekla, že po pěti a půl letech ve funkci premiérky odstupuje. „Už nastala moje chvíle. Nemám už dost sil na další čtyři roky,“ řekla tehdy Ardernová. „Neodcházím, protože bych nevěřila, že nemůžeme v následujících volbách vyhrát, ale protože věřím, že můžeme a vyhrajeme,“ dodala politička.

Ardernová studuje a píše knihu

Loni v červnu Ardernová obdržela jedno z nejvyšších novozélandských vyznamenání za její zásluhy při vedení země při masové střelbě a pandemii. Po odstoupení z funkce strávila jeden semestr na Harvardské univerzitě a přijala neplacenou pozici v boji proti online extremismu.

Poté, co třiačtyřicetiletá Jacinda Ardernová odešla z politiky, dostala několikrát otázku, zda o svém působení napíše knihu. Na Instagramu napsala, že se tomuto nápadu dlouho bránila. „Nechtěla jsem napsat knihu, která by se zabývala domácí politikou posledních pěti let, ale pak mě někdo přesvědčil, že to nemusím.“

Místo toho chce napsat o věcech, o kterých už mluvila ve svém dubnovém projevu na rozloučenou v parlamentu. „Například myšlenkou, že můžete být lídrem podle vlastního uvážení a pořád něco změnit“. Půjde o knihu o vůdcovství, která by inspirovala ji samotnou, kdyby ji četla jako 14letá.

Autorka: Miriam Zsilleová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno