Hlasovať

Transrodové sportovkyně by měly mít vlastní kategorii. Směřuje k tomu debata o budoucnosti transrodových sportovců poté, co se americká plavkyně Lia Thomasová nemůže zúčastnit olympijských her v Paříži.

Transrodová plavkyně prohrála soudní spor s Mezinárodní plaveckou federací u Mezinárodního sportovního soudu ve Švýcarsku.

Transrodová plavkyně Lia Thomasová 

Lia Thomasová je 25 letá americká plavkyně, jejíž popularita prudce vzrostla po vítězství v prestižní univerzitní soutěži National Collegiate Athletic Association (NCAA) v březnu 2022. Po tomto triumfu se však začalo diskutovat o tom, zda bude moci v budoucnu soutěžit ve vrcholných ženských plaveckých soutěžích jako transgenderová osoba.

V návaznosti na to přijala Mezinárodní plavecká federace (World Aquatics) v červnu 2022 pravidlo, které zakazuje transrodovým osobám, které prošly mužskou pubertou, účastnit se soutěží. Jinými slovy, pokud osoby neprošly tranzicí do 12 let, nemohou se účastnit závodů podle své genderové identifikace.

Lia Thomasová se však obrátila na Mezinárodní sportovní soud se sídlem ve Švýcarsku s tvrzením, že nové rozhodnutí je v rozporu s pravidly Olympijské charty a stanovami Mezinárodní plavecké federace.

Soud ve svém 24 stránkovém rozhodnutí vysvětluje, že Lia Thomasová nemá právo účastnit se profesionálních soutěží, protože již není členkou ženského plaveckého týmu. Toto rozhodnutí bylo pozitivně přijato právě Mezinárodní plaveckou federací, která uvedla, že se jedná o správný krok k ochraně ženského sportu.

Organizace však dodala, že ,,Mezinárodní plavecká federace se snaží vytvářet prostředí, které podporuje spravedlnost, respekt a rovné příležitosti pro sportovce všech pohlaví, a tento závazek znovu potvrzujeme.”.

Transgender sportovkyně mají jasnou fyzickou výhodu

Transrodová plavkyně Lia Thomasová získala zlato ve výše zmíněném závodě NCAA, když v závodě na 500 yardů volným stylem porazila stříbrnou olympijskou medailistku Emmu Weyantovou o 1,75 setiny sekundy.

Organizace se shodují, že transgender plavkyně, které prošly tranzicí v postpubertálním věku, mají značnou fyzickou výhodu. Zejména ve vytrvalosti, síle, rychlosti a velikosti plic. A to i přesto, že mají ve srovnání s mužskými sportovci výrazně sníženou hladinu testosteronu.

Letošní výzkum Manchester Metropolitan University a Swansea University tento názor mezi světovými sportovkyněmi potvrzuje. Z dosud nejrozsáhlejšího průzkumu, který byl proveden na vzorku 175 profesionálních sportovkyň, vyplývá, že 58 % respondentek souhlasí s tím, že transgenderové sportovkyně by měly mít svou vlastní kategorii, ale že by při tom měla být zachována férovost a inkluzivita. U elitních sportovkyň je to dokonce 77 %.

Otevřené kategorie pro transsexuální sportovce

Debata se však ubírá především směrem k inkluzi. Hlavním cílem všech zúčastněných, ať už sportovních svazů nebo samotných sportovkyň, je zachování spravedlnosti a bezpečnosti. Zároveň však chtějí zajistit, aby se tak nedělo na úkor nespravedlivé fyzické výhody transsexuálních závodnic.

Proto se mnozí snaží najít společné řešení. V roce 2022 přišla Britská triatlonová federace jako první s otevřenou kategorií vytvořenou právě pro transgender sportovce.

Inspirovala se tím i Mezinárodní plavecká federace, která poprvé přišla s otevřenou kategorií na loňském Světovém poháru v plavání v Berlíně. Tato kategorie však byla nakonec zrušena, protože federace neobdržela žádné přihlášky.

Autorka: Chantal Cocherová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno