1x hlasované

 
Doba přípravy: 30 minut,
Tepelná úprava: 10 minut,
Počet porcí: 4,
 

Domácí tradiční utopenci jsou klasické české jídlo, které je oblíbené pro svou jednoduchost, chutnost a dlouhou trvanlivost. Jde vlastně o uzené nebo vařené párky nebo klobásy, které se naloží do octového nálevu spolu s cibulí a kořením. A chutnají úžasně.

Utopenci

Toto jídlo je ideální pro přípravu předem, protože čím déle párky v nálevu odpočívají, tím lepší chuť získají. Tento recept je opravdu jednoduchý a zvládne ho každý začátečník.

Utopenci jsou skvělým jídlem pro pohoštění při různých příležitostech nebo jako chutný oběd či večeře.

Jedná se o tradiční českou pochoutku, která má zajímavou historii. Název „utopenci“ pochází od vzhledu párků nebo klobás, které jsou „utopené“ v octovém nálevu.

Existují různé teorie o původu tohoto jídla, ale jedna z nejpopulárnějších říká, že utopenci vznikli v hospodách a vinárnách v 19. století jako levná a dlouhotrvající pochoutka pro hosty.

Historie

V té době nebyly k dispozici ledničky, takže potraviny musely být konzervovány jinak, aby vydržely déle. Octový nálev, ve kterém jsou utopenci připravováni, má konzervační vlastnosti, které pomáhají uchovat jídlo po delší dobu. Kromě toho octový nálev pomáhá změkčit párky nebo klobásy a dodává jim specifickou chuť.

Postupem času se recept na utopence vyvíjel a dnes existuje mnoho různých variant tohoto tradičního jídla. Některé recepty zahrnují přidání různých druhů koření, zeleniny, nebo dokonce ovoce, jako jsou jablka. Nicméně, základní ingredience – párky nebo klobásy, cibule a octový nálev – zůstaly stejné.

Utopenci jsou často podáváni v hospodách jako pochoutka k pivu, ale jsou také oblíbeným doplňkem tradičních českých jídel, jako jsou svíčková na smetaně, hovězí guláš, nebo vepřo-knedlo-zelo.

Ingredience

(22 utopenců)

  • 2 kg buřtú (cca 22 ks),
  • 8 ks střední cibule,
  • 8 ks střední kyselé okurky,
  • 8 ks menší chilli papričky nebo feferonky (pokud máme rádi pálivé),
  • Nálev: 0,5 l kvasný lihový ocet 8%,
  • 1 l vody,
  • 1 lžička soli,
  • 2 polévková lžíce krystalového cukru,
  • 15 kuliček celého pepře,
  • 10 kuliček nového koření,
  • 2 bobkové listy,

Postup receptu

Nejprve si připravíme buřty. Výbornou volbou jsou kvalitnější, s vyšším podílem masa (takové jsou většinou vhodné i pro celiaky). Tehdy budou utopenci dokonalí. Buřty nejprve oloupeme.

Připravíme si buřty. Foto - Nela

Připravíme si nálev. Vodu povaříme spolu s octem, cukrem a kořením přibližně 5 minut od sevření, pak necháme vychladnout. Nálev si můžeme připravit i předem, ušetříme čas při přípravě.

Nálev na utopence. Foto - Nela

Oloupané buřty prořízneme do 2/3, ne úplně, aby se nerozpadly. Kyselé okurky a cibuli krájíme na tenké plátky, chilli papričky (nebo feferonky) rozpůlíme. Buřty naplníme těmito surovinami.

Oloupané buřty prořízneme. Foto - Nela

Připravíme si 4 litrovou sklenici. Je důležité, aby byla čistá. Na dno poklademe plátky cibule, pak vrstvíme naplněné buřty, následuje další cibule, chilli papričky. Buřty zalijeme nálevem.

Připravíme si sklenici. Foto - Nela

Sklenici dobře uzavřeme a dáme do chladu alespoň na týden, nejlépe však na dva, aby dozrály a chutě se nádherně propojily. Buřty musí být ponořené. Pokud nejsou, uvaříme si ještě další nálev.

Sklenici dobře uzavřeme. Foto - Nela

Tip od žen ve měste: Pokud pálivé nemusíte, chilli papričky nebo feferonky vynechejte. I takto připravení budou mít úžasnou chuť. Dobrou chuť od žen ve měste.

Videorecept

Utopenci neboli nakládané buřty jsou českou klasickou chuťovkou.

Jak dlouho mají být naložení utopenci?

Utopenci by měli být naloženi alespoň 2-3 dny před konzumací. To umožní masu a kořením dokonale prolínat a vytvořit plnou a bohatou chuť. Pokud je možné, doporučuje se nechat je naložené až týden pro nejlepší výsledek. Nezapomeňte, že déle necháte utopence naložit, tím silnější bude jejich chuť.

Co se dává do utopenců?

Do utopenců se tradičně používají následující ingredience:

Uzená nebo vařená klobása nebo parky: Toto je hlavní složka utopenců.
Cibule: Tenké plátky cibule pomáhají vytvořit kyselou chuť a dodávají receptu chřest.
Ocet: To je důležitá složka, která pomáhá uchovávat maso a dodává kyselou chuť.
Koření: Typická koření zahrnují celé pepřové zrna, nové koření, bobkové listy, hřebíček, hořčičná semínka atd. Můžete přizpůsobit koření podle svých preferencí.
Voda a sůl: Tyto složky jsou také důležité pro konzervaci a chuť.

Všechny tyto složky se smíchají dohromady a pak se umístí do skleněné nebo keramické nádoby a nechají se naložit po dobu několika dní až týdne.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno