7x hlasované
 
Doba přípravy: 15 minut,
Tepelná úprava: 30 minut,
Počet porcí: 3-4,
 

Vynikající šťavnatý grenadýr, jednoduchý a chutný oběd. Inspirujte se našim top receptem na výborný oběd či večeři bez masa.

Grenadýr

Někteří ho milují, jiní velmi nemusejí. Pokud si však připravíte grenadír podle našeho receptu, určitě si pochutnáte. A když někdo musí mít i maso, na vrch přidejte kus opečené krkovičky nebo uzeného masa.

Grenadýrmarš, jídlo často zkráceně označováno i jako „grenadýr“, má kořeny v období Rakousko-Uherska. Jméno jídla odkazuje na grenadýry, což byli pěší vojáci vyzbrojeni granáty, kteří byli známí svou silou a odvahou.

Historie

  • Vojenský původ: Tradičně bylo toto jídlo považováno za výživné a levné, a proto bylo často podáváno vojákům. Jednalo se o jednoduchý způsob, jak nakrmit velké množství lidí s omezenými surovinami. Jeho výživová hodnota a nasycenost byly ideální pro vojáky po náročném dni.
  • Složení: Grenadýrmarš je kombinací dvou hlavních surovin: brambor a nudlí. Tyto složky byly často k dispozici a byly levné, což dělalo tento pokrm ekonomicky výhodným.
  • Vývoj v čase: Po rozpadu Rakousko-Uherska se tento recept stal oblíbeným v mnoha částech střední Evropy, včetně Česka, Slovenska a Maďarska. V různých regionech může mít jídlo různé variace podle místních zvyklostí a dostupných ingrediencí. Dá se připravit z ledajakých těstovin.
  • Dnešní doba: Ačkoliv tohle jídlo má vojenský původ, stal se běžnou součástí domácí kuchyně. Je to jednoduché a výživné jídlo, které může být podáváno jako hlavní pokrm nebo příloha k masu.

I když grenadýrmarš není tak známý mimo střední Evropu, je to důkaz adaptability a vynalézavosti kuchyně této oblasti. Jídlo, které bylo původně určeno pro vojáky, se postupně stalo oblíbeným domácím pokrmem. 

Chcete si připravit tradiční grenadýr, ale nevíte jak na to? Nabízíme podrobný fotorecept. Vařte s námi tradičně, jednoduše a chutně. Přejeme vám dobrou chuť.

A vyzkoušejte také náš recept na česnečku, nebo náš recept na tradiční hovězí guláš. A tady jsou klasický utopenci. Tady jsou zase zapečené brambory se sýrem. Tady je i náš recept na slaný cuketový koláč se slaninou. Zkuste také jak udělat šunkofleky, aby nebyly suché.

Ingrediencie

  • 6 středních brambor,
  • 300 g těstoviny flíčky, nebo nudle (případně jiný druh oblíbených těstovin),
  • 1 střední cibule,
  • 30 g másla,
  • 3 polévková lžíce olivového oleje (oleje),
  • Na dochucení: sůl, pepř – podle chuti, ½ lžičky celé nebo drceného kmínu, 1-2 polévkové lžíce mleté červené papriky,

Postup receptu

Brambory oloupeme, omyjeme, dobře osušíme a nakrájíme na malé kostičky. Na kvalitnější pánev nalijeme olej, rozehřejeme. Přidáme brambory, kmín a sůl. Brambory opékáme na středním stupni. 

Připravíme si brambory. Foto - Nela

Cibuli očistíme a nakrájíme nadrobno. Na másle ji orestujeme až zesklovatí. Přidáme mletou červenou papriku.

Cibuli očistíme. Foto - Nela

Takto připravenou cibuli přidáme k jemně opečeným bramborám. Promícháme. Brambory do granadíru můžeme opéct i spolu s cibulí, pak získají na chuti.

Cibuli přidáme k bramborám. Foto - Nela

Ke bramborám s cibulovo paprikovým základem přidáme přibližně 2 dl horké vody. Pánev přikryjeme a brambory dusíme do měkka. Trvá to 15 minut.

Přidáme vodu. Foto - Nela

Těstoviny flíčky (zvolit nemusíme pouze flíčky, ale i jiný menší druh těstovin) uvaříme ve větším množství vody s přidáním soli podle návodu. K změklým bramborám přidáme scezené těstoviny, které neproplachujeme. Promícháme, můžeme ještě dochutit, přidat sůl, i pepř.

K bramborám přidáme teětoviny.  Foto - Nela

Hotové jídlo hned podáváme. Můžeme přidat petrželku, doplníme tak vitamín C. Výborně ladí s kyselou okurkou nebo zelným salátem.

Tip od žen ve městě: Pro přípravu grenadýru můžeme zvolit i těstoviny celozrnné nebo špaldové, při intoleranci na lepek zase bezlepkové. Naše kuchyně myslí na všechny. Zde je také čočka na kyselo. A tady je domácí sekaná. Nebo náš okurkový salát.

Videorecept

Co je grenadýr?

Grenadýr je pokrm původem z rakousko-uhoerské vojenské kuchyně velmi populární dnes i na Slovensku. Jedná se o levnou a jednoduchou stravu, která vznikla z vařených brambor a těstovin spolu s dalšími přísadami.

Název „grenadýr“ pochází od granátníků, což byli vojáci, kteří tento pokrm často konzumovali. Jídlo je příkladem toho, jak vojenská kuchyně využívala dostupné suroviny a přetvářela je v chutná a sytá jídla pro vojáky.

Tento pokrm může být podáván různými způsoby a může zahrnovat další ingredience, jako jsou maso, cibule, sýr nebo vejce. Je oblíbený pro svou jednoduchost a výživnost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno