9x hlasované

 
Doba přípravy: 10 minut,
Doba pečení: 0 minut,
Počet porcí: 4 – 5 porcí,
 

Klasický okurkový salát, který je připraven z nastrouhaných okurek se sladkokyselým nálevem a doplněn cibulí a bylinkami. Nejlepší je podávat ho chlazený pro osvěžující chuť.

Okurkový salát

Okurkový salát je oblíbený především díky své svěží a osvěžující chuti, která je ideální během horkých letních dnů.

Jeho křupavá textura, doplněná často o aromatické bylinky nebo kyselé nálevy, dodává jídlu pestrost, zatímco jeho jednoduchost a rychlá příprava činí tento salát oblíbeným volbou pro mnoho lidí po celém světě.

Navíc je možné ho variabilně připravovat s různými přísadami, což dodává každé verzi jedinečný charakter.

Historie

Historie okurkového salátu sahá hluboko do minulosti a je spojena s historií pěstování okurek. Okurky pocházejí z jižní Asie, zejména z oblasti Indie, kde byly pěstovány již před více než 3 000 lety. V průběhu času se okurky rozšířily do Střední Asie a nakonec do starověkého Egypta.

Starověké civilizace, jako byli Řekové a Římané, pěstovaly okurky a často je konzumovaly ve formě různých salátů. Řecký lékař Hippokrates, známý jako otec lékařství, dokonce zmiňuje terapeutické vlastnosti okurek ve svých textech.

V Evropě začal být okurkový salát populární zejména v 17. a 18. století, kdy se okurky staly dostupnějšími a jejich pěstování se rozšířilo. Dnes je tenhle salát známý a oblíbený po celém světě v různých variantách, od jednoduchých receptů s octem a olejem po komplexní směsi s jogurtem, bylinkami a dalšími ingrediencemi.

Je tedy těžké určit konkrétní bod v historii, kdy se okurkový salát stal populárním, protože jeho popularita rostla postupně se šířením okurek a s vývojem kulinářských tradic.

Okurkový salát. Foto - Nela
Okurkový salát. Foto – Nela

Druhy

Okurkový salát je tradiční součástí mnoha kuchyní po celém světě, což znamená, že existuje několik různých variant a typů. Zde je několik populárních druhů okurkového salátu:

  1. Klasický okurkový salát: Tenké plátky okurky smíchané s octem, solí, cukrem a někdy s kousky cibule.
  2. Krémový okurkový salát: Okurky se smíchají s kysanou smetanou, jogurtem nebo majonézou, často se přidává kopr a cibule.
  3. Německý okurkový salát (Gurkensalat): Okurky se smíchají s bílým vínem nebo jablečným octem, cukrem, koprem a někdy i s kysanou smetanou.
  4. Asijský okurkový salát: Okurky smíchané s rýžovým octem, sezamovým olejem, chilli a někdy i s sezamovými semínky.
  5. Grécký okurkový salát (Tzatziki): Jedná se o směs nastrouhaných okurek, řeckého jogurtu, česneku, olivového oleje a kopru nebo máty.

To jsou jen některé z mnoha různých druhů okurkových salátů. Způsob přípravy a koření může být různý v závislosti na regionu či konkrétní kuchyni. Připravte si k němu třeba pečené brambory. Tu je také naše domácí tatarská omáčka.

Ingredience

  • 4 – 5 čerstvých okurek,
  • 1 menší cibule (nebo pažitka, jarní cibulka),
  • 2 dl vody,
  • 2 polévkové lžíce oleje (můžeme i vynechat),
  • sůl,
  • pepř,
  • citrónová šťáva (ocet),
  • krystalový cukr (med) – podle chuti,

Postup receptu

Připravené okurky omyjeme, oloupeme a nastrouháme na tenčí plátky. Pokud máme okurky mladé, nejlépe domácí, můžeme je nastrouhat i se slupkou. Nastrouhané okurky si osolíme (polovina lžičky), aby pustily vlastní šťávu.

Okurky nastrouháme. Foto - Nela

Okurky necháme odstát 10-15 minut. Pokud by byla šťáva hořká, slijeme ji. Připravíme nálev, který sestává z vody (cca 2 dl), soli, mletého pepře, krystalového cukru nebo medu, citrónové šťávy nebo octa.

Připravíme nálev. Foto - Nela

Doladíme chuť nálevu, měl by být sladkokyselý. K okurkám můžeme ještě přidat nadrobno nakrájenou cibuli, pažitku nebo jarní cibulku a olej. Salát dobře promícháme.

Uhorkový šalát podávame. Foto - Nela
Uhorkový šalát podávame. Foto – Nela

Tip od žen ve městě: Zdravý okurkový salát necháme dobře zchladit, tehdy bude ještě chutnější a osvěžující. Dobrou chuť. Zkuste také grilovaná kuřecí prsa. Zkuste také recept na pesto z medvědího česneku.

Videorecept

Má se okurka oloupat nebo může zůstat se slupkou?

Zda se okurka má oloupat, závisí na několika faktorech:

Typ okurky: Některé okurky mají tenčí a měkčí slupku, která je příjemná na konzumaci a nemusí se loupat. Jiné mají hrubší slupku, která může být trochu tvrdá nebo nepříjemnější na chuť.

Původ okurky: Pokud víte, že okurky jsou z ekologického zemědělství a nebyly postřikovány pesticidy, můžete je konzumovat se slupkou, protože může obsahovat většinu vitamínů a minerálů. Pokud si nejste jisti o způsobu pěstování okurek, je lepší je oloupat.

Osobní preference: Některým lidem se slupka okurky nelíbí kvůli textuře nebo chuti, zatímco jiným nevadí. Vzhled a textura v jídle: Pokud chcete v salátu zajímavý kontrast barev nebo textur, může být ponechání zelené slupky atraktivní.

Celkově platí, že pokud máte mladé, čerstvé okurky s měkkou slupkou, můžete je v salátu ponechat neloupané. Pokud jsou okurky starší s tvrdší slupkou nebo pokud máte obavy z pesticidů, je lepší je oloupat.

Jak dlouho může okurkový salát vydržet v lednici?

Okurkový salát obvykle vydrží v lednici 2-3 dny, když je skladován v hermeticky uzavřené nádobě. Avšak s uplynutím času může salát ztrácet na křehkosti a okurky mohou začít být měkčí kvůli osolení a působení nálevu. Pro nejlepší kvalitu chuti a textury je ideální konzumovat okurkový salát do 24 hodin od jeho přípravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno