2x hlasované

Čas přípravy: 10 minut,
Čas pečení: 40 minut,
Porce: 9 kousků,
 

Cuketový perník je zvláštní kombinace tradičního perníku a vláčnosti, kterou cuketa přináší do těsta. Přestože na první pohled může znít tato kombinace zvláštně, budete její chutí příjemně překvapeni. Připravte si s námi tento výborný koláč.

Cuketový perník

Cuketa, je zelenina se kterou v době sezóny nevíme co dělat. Je jí mnoho. Je plná vody, ale i vitamínů a minerálů a můžeme z ní připravit mnoho receptů. Šťavnatý zdravý cuketový perník je dobrá volba.

Potěšíte s ním celou rodinu. V receptu je špaldová mouka a med, můžete je vyměnit za mouku pšeničnou a med za cukr.

Cuketa v perníku vytváří vláčnou texturu a zároveň dodává zvláštní šťavnatost, což z něj činí ideální sladkou pochoutku, zejména během letní sezóny, kdy jsou cukety hojně dostupné. Samotná cuketa přidává vlhkost bez přidání silného vlastního vkusu, takže perník stále dominuje svojí kořenitou a bohatou chutí.

Historie

Cuketový perník, podobně jako mnoho jiných receptů s cuketou, je relativně moderním vynálezem v kulinářské historii, zejména v porovnání s tradičním perníkem, jehož kořeny sahají hluboko do historie. Zde je stručný přehled:

  • Historie perníku: Perník má dlouhou historii sahající až do starověkého Egypta a později se stal populárním v Evropě, zejména v Německu. Klasický perník byl často sladěn medem a kořením, jako je zázvor, hřebíček a skořice.
  • Objev cukety v kuchyni: Cuketa je považována za relativně nový přírůstek do mnoha kuchyní. Je obzvláště populární v americké kuchyni, kde byly v 70. a 80. letech 20. století vyvinuty různé recepty na dezerty s cuketou, včetně chlebů, muffinů a koláčů.
  • Cuketový perník: Idea kombinace cukety a perníku může pocházet z touhy po využití nadbytku cukety z domácí zahrádky a zároveň vytvoření vlhčího a méně kalorického dezertu. Cuketa přidává vlhkost do pečiva a může také poskytnout jemný, přirozený sladký podtón.
  • Popularita: Jak se zvyšoval zájem o zdravější alternativy tradičních dezertů, cuketový perník a podobné recepty s cuketou získaly na popularitě. Díky své vlhkosti a jemné chuti se stal oblíbeným mezi těmi, kteří hledali zdravější nebo jedinečné varianty klasických receptů.

Ačkoli cuketový perník nemá tak dlouhou a bohatou historii jako tradiční perník, jeho kombinace moderního a tradičního dělá z tohoto dezertu fascinující součást kulinářského světa. Zkuste také náš recept na hrníčkový jablečný koláč. Máme také recept na babiččinu ořechovou bábovku.

Ingredience

  • 350 g cukety,
  • 350 g celozrnné špaldové mouky,
  • 2 lžíce holandského kakaa,
  • 1 lžíce perníkového koření,
  • 2 čajové lžičky kypřícího prášku,
  • 40 g másla,
  • 4 vejce,
  • 300 ml polotučného mléka,
  • 5 polévkových lžic medu,
  • 150 g hořké čokolády,
  • čtvrtku čajové lžičky soli,
  • 1 skleničku marmelády, já zvolila jahodovou, můžete použít jakoukoliv, kterou najdete doma,

Postup receptu

Cuketu ošoupeme, umyjeme. Poté jí na jemno nastrouháme a posolíme. Necháme stranou, ať cuketa vypotí vodu, poté přebytečnou vodu vyždímáme.

Připravíme si cuketu. Foto - Kristýna

V misce smícháme mouku s kakaem, přidáme perníkové koření, kypřící prášek a sůl.

Smícháme sypké suroviny. Foto - Kristýna

V druhé misce smícháme ručním šlehačem nebo robotem vejce, rozpuštěné máslo s mlékem a medem.

Smícháme tekuté suroviny. Foto - Kristýna

Obě sypké i tekuté suroviny promícháme ručně dohromady a přidáme vymačkanou cuketu.

Vytvoříme těsto. Foto - Kristýna

Těsto vylijeme do menšího hlubokého plechu vystlaného pečícím papírem. Dáme péct do předem vyhřáté trouby na 170 stupňů Celsia na 40 minut.

Cuketový perník dáme péct. Foto - Kristýna
Cuketový perník dáme péct. Foto – Kristýna

Na upečený vychladlý cuketový perník dáme marmeládu a polijeme rozpuštěnou čokoládou. Můžeme podávat.

Polijeme marmeládou a čokoládou. Foto - Kristýna

Dobrou chuť. Tip: V případě hutného těsta, můžete přilít trochu mléka. Máme pro vás i recept na tradiční česnečku. Vyzkoušejte také recept na valašský frgál. Nebo zkuste také náš recept na fit palačinky.

Videorecept

Musím cuketu oloupat před použitím v perníku?

Ne, nemusíte cuketu oloupat před použitím v perníku. Kůže cukety je měkká a při pečení se stane téměř nerozeznatelnou v konečném výrobku. Navíc kůže obsahuje vlákninu a vitamíny, což přidává k výživové hodnotě perníku. Pokud však preferujete hladší texturu nebo pokud je kůže cukety poněkud tvrdá, můžete ji oloupat.

Jaký druh cukety je nejlepší pro tento recept? Můžu použít žlutou cuketu?

Pro cuketový perník je obvykle nejlepší použít zelenou cuketu, protože má neutrální chuť, která se dobře snoubí s ostatními ingrediencemi. Avšak můžete určitě použít i žlutou cuketu. Žlutá cuketa má podobnou texturu a chuť jako zelená cuketa, takže v perníku bude fungovat stejně dobře. Mějte na paměti, že barva perníku může být mírně odlišná v závislosti na tom, jakou cuketu použijete.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno