Hlasovať

Cestování do Číny není jen o nových zážitcích, ale ze zkušenosti také vím(e), že poskytuje jedinečnou příležitost k překonání sebe sama.

Každý krok na této cestě přináší výzvy a nové možnosti pro ženy, které hledají dobrodružství, inspiraci a posílení své síly, vůle a trpělivosti. Zde najdete výčet 5 věcí, které zážitková cesta do Číny nabízí.

1) Zážitková cesta do Číny – konečně vypnete

Čína je zaručený lék jak „hodit starosti za hlavu”. Ženy, které mají pracovní vytížení na denním pořádku, ať už v domácím či profesním prostředí, jistě ocení možnost konečně a doopravdy vypnout. Ptáte se, jak je to možné? Důvodů je hned několik.

Představte si, že stojíte v Číně, ve městě či na venkově, což znamená spoustu nových vjemů a vlivů. Kolem vás prochází stovky lidí, projíždí stovky skútrů, zprava vám Číňan nabízí smažené tofu, a zleva zase marakujový džus. Vidíte vysoké skleněné mrakodrapy, architektonické skvosty nebo panoráma s nádhernými kopci v pozadí řeky, které nadělila matka příroda. Máte již velkou část dne za sebou, zatímco doma právě vstávají. No řekněte samy, napadne vás přemýšlet nad neumytými okny či emailem z práce?

2) Jiný kraj, jiný mrav 

Pochopení tradic, zvyklostí a pro velkou většinu i nezvyklostí této exotické země vám zaručeně pomůže posílit schopnost adaptace na nové a nečekané události a nástrahy, které život přináší. Ptáte se jak? Narazíte na situace, které nejenže budou naprosto nepředvídatelné, ale pro naši evropskou mentalitu i často zcela nepochopitelné.

Noční pohled na The Bund a Pudong. Foto - Invelt
Noční pohled na The Bund a Pudong. Foto – Invelt

Rozdílů mezi Českou republikou a Čínou je spoustu. A asi tím největším je mentalita lidí. Číňanů je velkých metropolích zkrátka moc. A to se promítá do každodenního ruchu života. Jsou zvyklí se všude protlačit, předbíhat se v řadách a celkově moc neřeší lidi kolem sebe. Sobecké jednání je na denním pořádku. Nesmíte se však nechat rozhodit. No není to výzva?

Při procházkách městem si budete zvykat na stovky kolemjdoucích. Vše se bude zdát být v pořádku do té chvíle, než dojde řada na jízdu metrem. Číňané se okamžitě mění v neorganizovaný dav divoké zvěře a při příjezdu metra se bez okolků snaží protlačit dovnitř, aniž by dali přednost vystupujícím. Zvítězí jen ti nejsilnější. Platí pravidlo „lokty, kolena”. Ten kdo není dostatečně průbojný, nevystoupí.

Na druhou stranu, co takhle zaručený klid a relax na čínském venkově? Zažily jste někdy už absolutní svobodu při jízdě na skútru v dopravě, ve které se tolik nedbá na pravidla a stejně vše funguje tak, jak má? Vyzkoušely čínský street food v podobě mořských plodů nebo smažené rýže na stotisíc způsobů? Pozorovaly místní venkovany, jak převáží mango na rikších nebo porcují ryby přímo před vámi? Viděly šťastné a překvapené tváře vesnických Číňanů, kteří pravděpodobně nikdy v životě neviděli na vlastní oči bělocha? To vše nabízí zážitková cesta do Číny.

3) Zážitková cesta do Číny aneb na moment celebritou

Dnešní čínská kultura nás může uvítat spoustou tváří. Ne všechny se usmívají, ale všeobecně lze říct, že přijedete-li jako turisté, Číňané vás budou milovat. Proč? Přicházíte totiž ze země bělochů, historicky známých Evropanů, která je zajímavá z mnoha důvodů. Obdivuhodná oblast neustávajícího pokroku, peněz a blahobytu a hlavně lidí s bílou pokožkou, výraznými prvky v obličeji a různorodými barvami vlasů a očí. Ačkoliv jsou Číňané velmi hrdý národ, považují bělochy za velmi krásné a atraktivní lidi.

Zážitková cesta do Číny je pro ženy.
Zážitková cesta do Číny je pro ženy.

Co takhle se na pár dní cítit jako celebrita? Pokud vyrazíte mimo města typu Šanghaj a Peking, kde o bělochy není nouze, zaručeně jí budete! V oblastech, kde místní nejsou zvyklí na evropské tváře, budete středem pozornosti natolik, že si s vámi vyfotí nejednu fotku a možná se i objevíte na sociálních sítích.

Na většině památek a atrakcí potkáte zájezdy Číňanů z menších měst a vesnic, kteří nikdy neviděli bělocha, natož třeba blondýnu s modrýma očima. Najednou se z vás stává Angelina Jolie nebo Jennifer Aniston.

4) Vystupte ze své komfortní zóny 

Jak kdysi řekl Hans Christian Andersen: „Cestování není nikdy otázkou peněz, ale odvahy.” Čína nabízí nekonečné možnosti – od starověkých památek po moderní města a přírodní destinace, které vám vyrazí dech.

Ze sedel skútrů se pokocháte úžasnou krajinu s kopci, které skoro až nepřirozeně trčí z jinak rovné krajiny plné zelených políček a tropické vegetace. Na voru poplujete po řece, která se klikatí mezi vápencovými mogoty jakoby vyrůstajícími přímo z její hladiny. Vystoupíte na vysoko zavěšený skleněný most nebo vyzkoušíte čínskou ferratu se zipline, díky které již nejedna osoba překonala strach z výšek.

Jízda na skútru v Číně
Jízda na skútru v Číně

Na zážitkových cestách do Číny můžete objevovat krásy přírody, ale také bohatou tradiční architekturu a historii mísící se s modernitou a koloniálním vlivem. Vyvezete se na druhou nejvyšší věž světa nebo se pomodlíte v budhistickém chrámu uprostřed mrakodrapové výstavby.

Zážitková cesta do Číny nespočívá jen v navštěvování turistických atrakcí, ale také v překonávání výzev jako jsou například odlišné stravovací návyky. Konečně budete mít možnost se naučit jíst hůlkami!

5) Nákupní mánie

Šanghaj i Kanton, tedy dvě hlavní destinace v cestovatelském programu firmy Invelt, jsou mekkou pro milovnice módy a nakupování. Najdete zde nekonečně mnoho obchodů s nejnovějšími trendy od asijské módy po tu naši západní i butiky s tradičními čínskými oděvy jako je například qipao (čchi-pchao).

Čínsky street food.
Čínsky street food. Foto – Invelt

Na šanghajském nábřeží The Bund obklopeném ikonickými mrakodrapy a koloniálními stavbami se můžete kochat elegantními butiky, nakupovat luxusní značky nebo se nechat inspirovat nejnovějšími trendy. Nesmíme také zapomenout na obrovské markety a trhy s napodobeninami nejznámějších světových značek jako je například Prada, Hermes, Burberry apod., které jsou pouhým okem nerozeznatelné od originálu. Kromě úžasných kousků, které si budete moci odvést domů, se i možná naučíte smlouvat ceny jako profesionál.

Překonávání sebe sama v neznámém prostředí posiluje odvahu a nabízí nové životní zkušenosti. Zážitková cesta do Číny není nic dočasného; právě naopak. Jsou to vzpomínky na celý život, objevování a učení se. Člověk z Evropy si až tady uvědomí, jak moc odlišné kultury jsme a kolik je možné si z cesty odnést a přiučit se. Život tu plyne den za dnem v davech lidí. Většina z nich se nikdy za hranice své země nepodívá, a tudíž nemají naše možnosti zakusit kultury zemí odlišných od té jejich.

Autorka: Michaela Kalábová

(Autorka dělá průvodkyni na obchodních a zážitkových cestách po Číně, které organizuje firma Invelt)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno