Hlasovať

Francie jako první země na světě zakotvila do ústavy právo na potrat. Učinila tak v době, kdy je v mnoha zemích světa – od Spojených států přes Polsko či Itálie, právo žen na umělé přerušení těhotenství zpochybňováno a zakazováno.

Právo na potrat v ústavě

Právo na potrat v ústavě odhlasovaly obě komory francouzského parlamentu na společné schůzi ve Versailles. Jak uvedlo France24, návrh zákona byl schválen velkou většinou 780 ke 72 hlasům. Poslanci a poslankyně odměnili schválení dlouhým potleskem ve stoje.

Dokument se má slavnostně zpečetit na Mezinárodní den žen 8. března.

„Posíláme vzkaz všem ženám: vaše tělo patří vám a nikdo nemá právo s ním nakládat místo vás,“ řekl ve svém projevu premiér Gabriel Attal. Existuje „morální povinnost vůči ženám“, řekl a připomněl ženy, které zemřely během tajných potratů.

Prezident Emmanuel Macron tak splnil slib, který dal loni při příležitosti Mezinárodního dne žen, když prohlásil, že podporuje právo na potrat v ústavě. Prohlásil, že do roku 2024 bude svoboda žen podstoupit interrupci „nezvratná“.

Francie potraty legalizovala v roce 1975

Reagoval tehdy na krok Nejvyššího soudu v USA, který 24.6. 2022 zrušil ústavní právo na potrat. Nejvyšší soud tehdy zrušil přelomové rozhodnutí v případě „Roeová versus Wade“ z roku 1973, které zakotvovalo právo ženy na interrupci.

Ústavní změna ve Francii je především symbolická. Umělé přerušení těhotenství s lékařským potvrzením je ve Francii zákonně zaručeno do 14. týdne. Náklady hradí zdravotní pojišťovna.

Ženy mají ve Francii legální právo na potrat od 1974. Od té doby země přijala několik zákonů, které vedly ke zlepšení podmínek interrupcí, zejména ochranu zdraví a anonymity žen a také snížení jejich finanční zátěže.

Podle průzkumů veřejného mínění podporuje legálnost potratů přibližně 80 procent Francouzů. Aktivisté za práva dnes v centru Paříže jásali a tleskali, zatímco se v pozadí třpytila Eiffelova věž a na obří obrazovce se objevil nápis „MyBodyMyChoice“ (Moje tělo, moje volba).

Právo na potrat kritizovala katolická církev. Papežská akademie pro život, vatikánský orgán, který se zaměřuje na otázky spojené s bioetikou, ve svém prohlášení uvedla, že „v éře všeobecných lidských práv nemůže existovat žádné ‚právo‘ na odnětí lidského života“.

Předsedkyně Asociace katolických rodin Pascale Morinièreová označila právo na potrat za porážku bojovníků proti potratům.

Podle vládních údajů bylo ve Francii v loňském roce provedeno 234 000 potratů.

Pro srovnání – v Česku loni podstoupilo interrupci 27 500 žen, vůbec nejméně od roku 1956. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno