5x hlasované

Není velký rozdíl v tom, jak hněv projevují muži a jak ženy. Nekonečný rozdíl je však v tom, jak na něj reaguje okolí. Mužský hněv mě své opodstatnění, ženský je nezvládnutí emocí.

Mysli si své, ale hlavně se nehádej, poučovala mě často moje máma, které to vtloukala do hlavy její máma. Mysli si své, ale nehádej se, znamená, že ten hněv máte, ale uzavřete ho v sobě.

Chráníte před ním všechny, kromě sebe. Vás sžírá zevnitř nebo se čas od času, s jadernou silou, prodere ven. To jsou ty momenty, kdy jste hysterická, frustrovaná nebo berete věci osobně – tři mé topky z reakcí většinou mužského okolí.

Ženy a hněv

Žen, které v sobě léta potlačují hněv, je stále více. A na celém světě. Ukázal to průzkum Gallupova ústavu, který oslovuje každoročně více než 120 tisíc lidí ve více než 150 zemích a účastníků se ptá, jaké emoce cítili nejčastěji v předchozí den. I když nárůst zaznamenaly obě pohlaví, v posledních letech stoupl počet rozzlobených žen výrazněji.

Není přitom velký rozdíl v tom, jak hněv projevují muži a jak ženy. Nekonečný rozdíl je však v tom, jak na něj reaguje okolí. Mužský hněv mě své opodstatnění, ženský je nezvládnutí emocí. Neboť dívky a ženy mají být milé, usměvavé, laskavé, projevit pochopení, ukázat podporu. Žádný hněv, obavy, stres, křik. Jinak se to, co řekne žena v hněvu, jen smete ze stolu.

A tak se vlastně celý život snažíme hněv zvládat a ovládat, více se zaměřujeme na to, jak něco řekneme, než co řekneme. Přesto se nám příliš často stane, že chybí respekt na druhé straně. Vnímat a uznat výhrady rozzlobených žen.

Průzkum Gallupova ústavu ukázal, že důvodů zlobit se je mnoho: lockdowny, během kterých ženy pracovaly a přitom se bez nároku na plácu staraly o děti, domácnost a často i prarodiče. Zpřísňování potratů ve Spojených státech, zda v Polsku, nebo smrt mladé Íránky, která nebyla zahalena. A k tomu platové rozdíly.

Netlačte hněv

Zjednodušeně, ženy mají být milé, o všechno se postarat s úsměvem a zadarmo. Zda je pandemie nebo se blíží Vánoce. Neboť si dovedu představit, že cítíte hněv iv tomto předvánočním čase, kdy se blíží svátky klidu, což znamená, klid pro mnohé v rodině, ale pro ženy určitě ne.

I nyní se očekává, že ženy beze slova napečou, uklidí, zajistí dárky, vyzdobí byt či dům a na Štědrý den se budou usmívat, přestože budou usínat vestoje.

Potlačovat hněv znamená ničit sebe, vztahy v rodině i v práci. Nárůst rozzlobených žen značí, že bude trpět společnost, dokud nezačne brát hněv žen vážně. Netlačte v sobě hněv, milé ženy ve městě a na vesnici. Dejte ho ven. Nebojte se konfliktů, protože ty mohou přinést řešení.

A klidně začněte před Vánocemi. Přestaňte se usmívat a řekněte otevřeně, že je toho na vás hodně, delegujte povinnosti, rozdělte se o úkoly, žádejte pomoc, slevte z dokonalosti. Možná bude trochu povyku, ale ať. Pak už to budou svátky klidu. Takové nefalšované, a také pro vás.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno