Hlasovať

Maďarská prezidentka Katalin Nováková loni na jaře u příležitosti návštěvy papeže Františka omilostila několik odsouzených. Mezi nimi i zástupce ředitele dětského domova, který pomáhal bývalému šéfovi krýt zneužívání nezletilých chlapců v letech 2004 až 2016.

Ředitel dostal 8 let, jeho zástupce tři roky odnětí svobody, protože podle rozhodnutí soudu nutil děti, aby odvolaly svá svědectví jako oběti zneužívání.

Katalin Nováková odstoupila

Rozhodnutí o udělení milosti vyšlo najevo až nyní a vláda Viktora Orbána byla okamžitě pod tlakem. Premiér Orbán i maďarská prezidentka, bývalá ministryně pro rodinu, vystupují jako silní ochránci rodiny a dětí, po omilostnění je nejen opozice obvinila, že se chovají pokrytecky. Proti rozhodnutí prezidentky se demonstrovalo v ulicích Budapešti.

Události pak následovaly v rychlém pořadí. Premiér Viktor Orbán minulý čtvrtek předložil do parlamentu novelu ústavy, která by pachateli v budoucnu znemožnila udělení amnestie v případě trestných činů spáchaných na nezletilé. „Pro pedofily nesmí být žádná milost,“ uvedl premiér Orbán na facebooku, čímž se distancoval od prezidentky, kterou v parlamentu zvolila do funkce jeho strana.

Prezidentka Katalin Nováková se pak v sobotu podvečer vzdala funkce. „Udělala jsem chybu,“ uvedla v projevu vysílaném státní televizí. „Dnešek je posledním dnem, kdy k vám mluvím jako prezidentka,“ dodala podle DPA Nováková, kterou v roce 2020 magazín Forbes označil za nejvlivnější ženu v maďarském veřejném životě.

Tvrdila, že loni v dubnu rozhodla o udělení amnestie proto, že bývalý zástupce ředitele dětského domova v Bicce Endre K. nezneužíval děti. Endre K. nejenže věděl, že ředitel ústavu obtěžoval několik dětí, ale jménem jednoho z nich napsal i křivou výpověď.

Odchod z veřejného života ohlásila také bývalá ministryně spravedlnosti Judit Vargová, která udělení milosti podepsala. Vzdala se mandátu poslankyně a nebude lídrkou kandidátky stran vládního bloku Fidesz-KDNP v červnových volbách do Evropského parlamentu.

Katalin Nováková: proti potratům a ženám

Katalin Nováková (46) se loni – 10. března 2022, stala první ženou na postu hlavy státu a zároveň nejmladší prezidentkou. Odsoudila agresi Ruska vůči Ukrajině, měla však několik kontroverzních vyjádření na adresu LGBT+ komunity a nepodporovala ženská práva.

Katalin Nováková se ještě jako členka vlády zasloužila o přijetí zákonů, které se týkaly daňových úlev nebo podpory pro mladé lidi ve snaze zvýšit porodnost. „Pro mě jsou nejdůležitější maďarské rodiny a maďarské děti a chci pro ně pracovat iv budoucnosti,“ uvedla po svém zvolení s tím, že inspiraci a sílu čerpá ze své vlastní rodiny a také z víry v boha.

V červenci na mezinárodní konferenci Women Deliver ve Rwandě označila zvyšování porodnosti v Maďarsku za cíl rovnosti žen a mužů. V projevu na ženské konferenci ve Rwandě uvedla, že chce, aby její dcera cítila, že může mít klidně i deset dětí, rozhodne-li se tak.

Maďarským ženám doporučovala, aby s „muži nesoupeřili“ a aby neočekávali stejné platy. Do loňského roku také vedla mezinárodní organizaci Political Network for Values, která se vyslovuje proti potratům a sňatkům osob stejného pohlaví.

Autorka: Miriam Zsilleová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno