Hlasovať

Po téměř tříleté debatě je Česko blíž k změne definice znásilnění. Nový zákon by počítal i s případy, kdy se oběti znásilnění nemohou bránit a jednoduše „zamrznou“.

Vládní a opoziční poslanci ve středu v prvním čtení jednomyslně podpořili novelu trestního zákoníku, kde je definice znásilnění upravena. To by bylo nově chápáno nikoliv jako vynucený pohlavní styk, ale jako styk bez souhlasu. Fungovat má na základě pravidla “ne znamená ne”.

Nová definice znásilnění

Nesouhlas by oběť nemusela projevit pouze slovem, postačilo by gesto, pláč nebo zaujetí obranné pozice. Návrh počítá také s bezbranností oběti, kdy není schopna projevit nebo utvářet svou vůli z určitého objektivního důvodu, třeba kvůli nemoci, spánku, duševní poruše, silné opilosti, spoutání a zdravotnímu postižení.

„Tento koncept se z pohledu trestního práva jeví být přiléhavější, protože nezakotvuje trestní postih toho, kdo si aktivně nezjišťoval postoj oběti k sexuálnímu jednání,“ sdělilo ministerstvo spravedlnosti k tomu, proč nezvolilo pojetí znásilnění založené na chybějícím souhlasu s pohlavním stykem.

Podle výzkumů je v České republice ročně spácháno přibližně 12 000 znásilnění. Policii je však nahlášeno jen asi 5 procent z nich. Může za to nastavení společnosti, ale také samotná definice znásilnění. Podle organizace Konsent, která se zabývá problematikou sexuálního násilí, až 70 % reálných případů znásilnění nespadá pod současnou definici.

Redefinice znásilnění zvyšuje odvahu obětí

Výkonná ředitelka nevládní organizace Konsent Johanna Nejedlová připomína praxi ze zahraničí, která ukazuje, že redefinice znásilnění zvyšuje odvahu obětí čin nahlašovat.

„V zemích, kde se definice znásilnění změnila, se zvýšil jak počet nahlášených činů, tak i odsouzených pachatelů. Více obětí také vyhledalo pomoc, ač znásilnění nenahlásily,“ popsala. Částečně tento trend podle ní souvisí i s tím, že se tématu věnuje díky projednávání v parlamentech ve společnosti větší pozornost.

Změna definice znásilnění ve světě

Ke změně definice znásilnění přistoupilo v posledních letech šestnáct evropských států. Koncept „ano znamená ano“ uplatňuje Malta, Chorvatsko, Kypr, Řecko, Španělsko nebo Slovinsko. Koncept „ne znamená ne“ platí v Lotyšsku, Dánsku, Lucembursku, Belgii, Německu nebo Švédsku. Francie či Rakousko zůstávají u vymezení znásilnění založeného na násilí nebo pohrůžce.

Počet nahlášených případů znásilnění v Česku pomalu stoupá. Česká policie v roce 2013 registrovala 589 případů nahlášených znásilnění, tak v roce 2022 to bylo 880. 

Znásilnění v Česku zažije každá desátá žena a každý třicátý muž. Mezi dopady takového zločinu přitom patří traumata, se kterými se oběť musí vyrovnávat dlouho dobu. K takovému náročnému stavu pak dochází až u 90 procent z nich. 

Nová definice znásilnění by mohla počet nahlášených případů zvýšit.

Autorka: mim

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno