Hlasovať

Lily Gladstone je úplně první domorodou indiánkou, která vyhrála Zlatý glóbus za hlavní ženskou hereckou roli. Proměnila svoji vůbec první nominaci na toto ocenění.

Lily Gladstone si užíva úspěch a slávu ve 37 letech, a dlouho to vypadalo, že v herecké kariéře neprorazí i pro svůj původ.
Narodila se v roce 1986 ve státě Montana v USA a do svých 11 let žila v rezervaci Černonožců na severovýchodě. Rezervace se rozprostírá v drsné hornaté krajině na hranicích s Kanadou, v blízkosti Skalnatých vrchů a národního parku Glacier.

Lily Gladstone chtěla skončit s herectvím

Potom se rodina musela z ekonomických důvodů přestěhovat na předměstí. Lily vystudovala a s vyznamenáním skončila herectví na Univerzitě v Montaně.

Čtyři roky spolupracovala se společností Living Voices, která se specializuje na inscenování příběhů, které jdou po povrchu školních učebnic. Společnost Living Voices zaznamenává a zviditelňuje příběhy z doby amerického hnutí za občanská práva nebo svědectví o věznění japonských Američanů během druhé světové války. Hrávala tak hry o tématech z historie, o kterých učebnice mluví pouze okrajově.

I stejném období kolem roku 2010 uvažovala, že s herectvím skončí.

Pro The Guardian přiznala, že jako indiánka to měla s hledáním hereckých příležitostí obtížné. Vyzkoušela všechno a už toho měla dost. „Po jednom castingu mi poslali květnatý email, ale ve skutečnosti mi napsali, že nezním dost indiánský,“ vzpomíná herečka. „Ptala jsem se, že pokud já pro ně nejsem dost autentická, proč si nenajdou Severního Čejena, ke kterému by museli mít anglické titulky.“

Objev Lily Gladstone

Naštěstí, v roce 2013 přišla příležitost. Debutovala ve vedlejší roli ve francouzském dramatu Jimmy P. po boku Benicia del Tora. Následovaly role ve filmech Certain Women a První kráva režisérky Kelly Reichardt, ve kterých se naplno projevil její herecký talent.

Ve 37 letech vyhrává Zlatý Glóbus v kategorii drama za roli Mollie Burkhart ve filmu Vrazi měsíce květin režiséra Martina Scorseseho.

Sdružení New York Film Critics Circle označil toto historické drama ua nejlepší film roku 2023. Film je o vraždách původních amerických obyvatel vlastnících rozsáhlé pozemky s ropou.

Adaptace knihy Davida Granna Krvavé prachy se odehrává ve 20. letech minulého století, kdy se protagonista Ernest Burkhart (Leonardo DiCaprio) podle pokynů svého strýce Williama Halea (Robert De Niro) ožení s osedžskou ženou Mollie (Lily Gladstone), které s vidinou dědictví podrývá zdraví. Kolem přibývá vražd dalších původních obyvatel, jejichž ropné pozemky si zámožní běloši nárokují is pomocí zkorumpovaného zákona.

„Tato cena je pro každé malé dítě z rezervace, pro každé městské dítě, každé domorodé dítě, které má sen a vidí se v našich příbězích vyprávěných našimi slovy, s mnoha spojenci a obrovskou vzájemnou důvěrou,“ řekla Gladstone při přebírání ceny. Pár vět řekla i v jazyce Černonožců. Jejich jazyk neovládá plynule, ale své mámě, přestože není z jejich kmene, vděčí, že ji naučila alespoň něco.

O tom, jaký je zázrak, že cenu vyhrála právě členka národa Černonožců svědčí, že jich je dohromady jen něco přes 17 tisíc.

Před nominací Lily Gladstone byla na Zlatý Glóbus nominována dosud pouze jedna domorodá indiánská herečka Irene Bedard v roce 1995, ale nominaci neproměnila ve vítězství. Nominací v jiných kategoriích bylo dosud několik.

V listopadu loňského roku získala Gladstone ocenění Gotham Awards za hlavní roli ve filmu The Unknown Country.

Zdá se, že o této začínající hvězdě, jak ji označil magazín The Variety, ještě uslyšíme.

Autorka: Andrea Fischer

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno