Hlasovať

Slavnostní udělování Zlatých glóbu ovládlo v neděli večer životopisné drama Oppenheimer, které získalo 5 cen. Film získal hlavní Zlaté glóby za nejlepší drama a Christopher Nolan si odnesl cenu za nejlepšího režiséra.

Zlaté globy 2024 vyhrál Oppenheimer

Cillian Murphy zvítězil v kategorii nejlepší herec za roli amerického fyzika Roberta Oppenheimera a nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal Robert Downey Jr., který si zahrál Oppenheimerova soka. Film navíc získal i cenu za nejlepší hudbu.

Murphy ve své řeči vyzdvihl práci Nolana jako vizionářského režiséra a Downey Jr. označil film Oppenheimer za mistrovské dílo.

„Nebylo vůbec samozřejmé, že o jednom z nejtemnějších okamžiků v dějinách lidstva vznikne upovídaný tříhodinový film s ratingem R,“ řekla podle AP producentka Emma Thomas, která si s režisérem Nolanem probírala hlavní cenu.

Barbie má jen dvě ceny

Největší soupeř Oppenheimera v kinech film Barbie, filmová satira režisérky a scenáristky Grety Gerwig, která měla nejvíc – až 9 nominací, získala nakonec dvě Zlaté glóby 2024. Sošku pro nejlepší song, kterým se stala závěrečná klavírní balada What Was I Made For? od Billie Eilish a jejího bratra Finnease O’Connella, a ocenění za mimořádný komerční úspěch. To je nově vzniklá cena pro film s nejvyššími celosvětovými tržbami ze všech. Barbie se to povedlo, když vydělala 1,4 miliardy dolarů.

Cenu za nejlepší komedii nebo muzikál si odnesl film Chudáčci (Poor Things) v hlavní roli s Emmou Stonovou, která také vyhrála v kategorii nejlepší herečka v komedii nebo muzikálu. Emma Stone v ní hraje viktoriánskou mladou ženu, jejíž nekonvenční vědec vrátí život a ona se sexuálně i jinak probouzí navzdory dobovým předsudkům.

Zlaté glóby 2024: Cena pro Lily Gladstone

Nejlepší herečkou v kategorii drama se stala Lily Gladstone, představitelka indiánské manželky, kterou si i pro její pohádkové bohatství v dobovém filmu Zabijáci rozkvetlého měsíce vezme běloch, kterého ztvárnil Leonard DiCaprio. Sedmatřicetiletá Američanka první slova své děkovné řeči přednesla v jazyce indiánského kmene Černonožců, k němuž patří. Herečka vyrůstala v rezervaci. „Tohle je historické vítězství a nepatří jen mně,“ řekla Lily Gladstone.

Předávání Zlatých glóbu odstartovalo hollywoodskou sezónu cen, která vyvrcholí 10. března udělováním nejznámějších cen Oscarů. Celebrity se v neděli večer setkaly v takovém počtu poprvé od chvíle, kdy na podzim skončila více než půlroční stávka herců a scénáristů. Mnozí mohli před kamerami teprve nyní poprvé propagovat filmy a seriály, ve kterých účinkují ao kterých dlouhé měsíce mlčeli, jak jim v době stávky nařizovali oborová pravidla.

Zlaté glóby 2024 nově

Agentura AP připomněla, že novou éru zahájila i pořadatelská organizace Zlatých glóbu – Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, kterou obviňovali z rasismu, sexismu, zastrašování i korupce. Vyčítali jí, že není dostatečně etnicky a rodově pestrá. V novém složení je už skoro polovina žen a běloši tvoří jen menšinu.

Tato společnost se nyní s podporou televize CBS snaží učinit z předávání Zlatých glóbusů třetí nejprestižnější galavečer v roce po předávání filmových Oscarů a hudebních cen Grammy.

Autorka: redakce ZVM

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno