Hlasovať

Zpěvačka Celine Dion (55) svým fanouškům před rokem na svém Instagramu oznámila, že trpí vzácným onemocněním stiff-person syndromu, v překladu syndrom ztuhlého člověka.

Tato nemoc postihuje pouze jednoho až dva lidi z milionu, častěji ženy. Většinou nastupuje kolem 45. roku života. Její diagnostika je náročná a specifický lék v současnosti neexistuje, proto se léčí pouze příznaky. Neléčená nemoc může způsobit úplné znefunkčnění člověka až smrt.

Nemocná Celine Dion

Nemoc nemilosrdně postupuje i u Celine Dion. Její sestra Claudette Dion pro francouzské periodikum 7 Jours nyní řekla, že Celine „nemá kontrolu nad svými svaly“.

Zpěvačka pro nemoc musela zrušit evropskou část svého turné s názvem Courage World Tour. Měla odstartovat 26. srpna 2023 v Amsterdamu a trvat až do jara 2024. Zpěvačka plánovala odehrát 42 koncertů napříč Evropou. Měla být také v Praze, Budapešti a Vídni. Větší část turné stihla odehrát před pandemií v Severní Americe. Během pandemie debutovala jako herečka ve filmu Love Again (Znovu se zamilovat).

„Je mi to tak líto, že vás všechny opět musím zklamat,“ napsala Celine. „Velmi tvrdě pracuji, abych znovu získala sílu, ale koncertování může být velmi náročné, i když jste na 100 procent zdraví. Není vůči vám fér stále rušit koncerty, ale i když mi to láme srdce, bude to tak nejlepší, než budu opět opravdu připravena stát na pódiu. Chci, abyste všichni věděli, že se nevzdávám,“ vyznala se herečka svým fanouškům.

Neumí používat hlasivky

Mezi projevy nemoci patří spasmy, tedy náhlé svalové kontrakce, vyvolané například emocí, sluchovým podnětem nebo pohybem. Pacienti mohou mít ztuhlé svaly, neobvyklý postoj těla a další příznaky. Neznámé zůstávají i příčiny, proč se onemocnění vyvine.

Zpěvačka informovala o své nemoci veřejnost poprvé v prosinci 2022. Ve videu na Instagramu říká, že její zdravotní potíže trvají delší dobu.

„Naneštěstí tyto spasmy ovlivňují všechny aspekty mého každodenního života. Způsobují mi potíže s chůzí a nedovolují mi používat hlasivky tak, jak jsem při zpěvu byla zvyklá,“ řekla hvězda. „Jediné, co vím, je zpívat. To jsem dělala celý život a to miluji nejvíc.“

Celine Dion se narodila 30. března 1968 v městečku u Montrealu jako nejmladší čtrnácté dítě svých rodičů. Dionovi byli hudebnická rodina a se svojí skupinou koncertovali v okolí. Celinina máma si brzy všimla jejího obrovského pěveckého talentu a poslala jí nahrávku manažerovi Rénemu Angélilovi. Celine bylo tehdy 12 a René se stal jejím manažerem.

V roce 1994 se vzali v bazilice Notre-Dame v Montrealu. Manžely byli 22 let až do Reného smrti v roce 2016. Měli spolu tři děti. Celou dobu byl i jejím manažerem, přičemž její pohádková kariéra ukazuje jeho vynikající cit pro dobrá rozhodnutí.

Zpěvačka nahrála desítky alb a získala desítky ocenění. Mezi nimi 5 cen Grammy, 4 zápisy v Guinessově knize rekordů i hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy.

Celine Dion má ojedinělý hlas

Jako šestnáctiletá zpívala na olympijském stadionu v Montrealu papeži Janu Pavlovi II. Ve dvaceti vyhrála Eurovizi. Jako čtyřiadvacetiletá získala první cenu Grammy a prvního Oscara za píseň k filmu Kráska a zvíře a poprvé vystoupila na oscarovém galavečeru. The Wall Street Journal tehdy napsal, že „je to hlas, jaký se narodí jednou za generaci“.

Celine, zpívala nejprve pouze v rodné francouzštině. Kvůli vstupu na americký trh se musela naučit bez přízvuku anglicky. Ani poté nepřestala vydávat i alba ve francouzštině.

V 90. letech její písně lámaly světové žebříčky poslechu a prodávala miliony kopií svých alb. Její 18. album Letʼs Talk About Love obsahovalo zřejmě její nejslavnější píseň My Heart Will Go On. Za titulní píseň k velkofilmu Titanic získala svého druhého Oscara.

Dvakrát žila v Las Vegas, kde se večer, co večer představovala se svojí show v Caesar Palace a vyprodávala hlediště. Její světového turné v roce 2008 se zúčastnily 3 miliony diváků.

Zatím poslední album Courage vydala v roce 2020.

Na veřejnosti se zpěvačka naposledy objevila téměř po roce 31. října se svými syny na zápase NHL v Los Angeles.

Autorka: Adriana Fischer

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno