1x hlasované

Na pódiu se šarmem předvedla své šaty od Louise Vuittona, které se jí roztrhly v místě, kde měla zip. „Myslím, že se to stalo během „I’m Just Ken“,“ vysvětlila Emma Stone a pochválila tak Ryana Goslinga za skvělou show u písně z filmu Barbie.

Dojatá pak poděkovala za Oscara, který získala jako nejlepší herečka za film Chudáčci.

Emma Stone je nejlepší herečka

„Ženy v této kategorii… sdílím to s vámi,“ řekla dojatá Stone během děkovné řeči a myslela přitom na Lily Gladstone, která byla první ženou s kořeny mezi domorodými americkými kmeny nominovanou na Oscara za snímek Zabijáci rozkvetlého měsíce režiséra Martina Scorseseho.

Emma Stone má nominace na Oscara i za filmy Birdman a Favoritka. Získala tři Zlaté glóby i cenu BAFTA. Ztvárnila kultovní tenistku Billie Jean King, postavu Cruelly v disneyovce na motivy 101 dalmatinů a zahrála si i ve filmu Amazing Spider-Man.

Snímek Chudáčci (Poor Things) je její posledním obrovským úspěchem. Získala za něj svůj třetí Zlatý glóbus a v noci z neděle na pondělí (11.3.2024) i Oscara 2024.

Ve filmu hraje postavu Belly Baxter, která spáchá sebevraždu, ale díky podivnému vědeckému experimentu se ji podaří oživit. Vzniká postava s ženským tělem, ale myslí batolete, „ochuzená“ o stereotypy a předsudky, které si běžně v sobě nosíme. Postupně dospívá a objevuje svoji sexualitu.

Chudáčci a milostné scény

Během natáčení milostných scén jí pomáhala koordinátorka intimity Elle McAlpine. „Mít ji tam pro mě znamenalo mít záchrannou síť, choreografku a pomocnou ruku. Po dnech, během kterých jsme natáčeli tyto scény, jsme si jen tak napsali, jak se cítíme a co se s námi děje. A byl to opravdu krásný a extrémně smysluplný vztah,“ popisuje Emma Stone spolupráci s koordinátorkou.

Emily Jean Stone, všem známá jako Emma, nemá příběh dívky z chudých poměrů, která by si z ničeho vybudovala pohádkovou kariéru. Právě naopak. Její otec šéfoval velké společnosti a peníze jim nechyběly.

Její život je ale důkazem, že peníze nemusí stačit a někdy se člověk musí popasovat s jinými nástrahami.

Emma Stone – terapie od dětství 

První panický atak měla jako sedmiletá. „Byla jsem u kamarádky doma a najednou jsem seděla v jejím pokoji a měla jsem hluboké přesvědčení, že v domě hoří, přestože nic tomu nenasvědčovalo,“ vzpomíná Emma Stone pro americké National Public Radio.

Začala se jí stahovat hruď a v panice zavolala mámě, aby po ni přišla. Od dětství chodila kvůli úzkosti na terapii. Trpěla představou, že musí dohlížet na svou mámu, jinak se jí může stát něco hrozného. Proto se bála vycházet z domu a nechávat mámu o samotě, dokud byla ve škole.

Herečka Emma Stone
Herečka Emma Stone.  Foto – wikipedia.rog

„Máte pocit, že je to intuice, i když je to iracionální. Je těžké ve věku 7 nebo 8 let diskutovat s sebou a říkat si, že ty věci nejsou pravdivé,“ popisuje své úzkostné stavy.

„S úzkostí jste přesvědčen o určitých věcech a je těžké to odhalit, když k tomu nemáte potřebné nástroje nebo chápání, co se děje, které získáte prostřednictvím terapie.“

Herectví jako lék

S hraním začala, když jí bylo jedenáct. Herectví bylo to, co jí pomáhalo s úzkostmi. Při něm se stoprocentně soustředila na daný moment a neměla kapacitu strachovat se pro minulost nebo budoucnost. Potom přišla životní událost, která mohla nastat pouze díky zmiňovanému rodinnému zázemí.

V 15-ti se spolu s mámou přestěhovala z Arizony do Los Angeles, aby mohla chodit na castingy. Rodiče o tomto velkém životním kroku přesvědčila pomocí prezentace, kterou vytvořila v PowerPointu. Takový krok byl před pár lety, v době úzkostných představ o mámě, naprosto nepředstavitelný.

Jak se jí to podařilo? Jak dospívala, díky terapii a podpoře rodiny se jí podařilo najít nástroje pro zvládání úzkostí do té míry, že dnes už nemívá panické ataky.

„Chodím k terapeutovi, medituji a mluvím s lidmi. Místo toho, abych se izolovala, se jim ozvu,“ popisuje Emma Stone svou strategii zvládání úzkosti, která je podle ní nepřestávajícím procesem a součástí její každodenní rutiny.

Máma a rakovina prsu

Když jí bylo 19 let, její utkvělá představa, že se mámě něco stane, se stala realitou. V roce 2008 její máma zavolala špatnou zprávu: má obzvláště agresivní formu rakoviny prsu. Po dvojité mastektomii a jeden a půl roku trvající chemoterapii, během které jí byla dcera velkou oporou, je máma Krista zatím stabilizovaná.

V roce 2010 u příležitosti úspěšného ukončení maminky léčby, Emma napsala siru Paulu McCartneymu a poprosila ho, aby pro mámu nakreslil otisky dvou ptačích nožiček jako připomínku maminky oblíbené písně od Beatles s názvem Blackbird. Hudebník kresby skutečně poslal a máma s dcerou si podle nich dala vytetovat totožná tetování na zápěstí.

Emma Stone se pravidelně účastní různých charitativních akcí na podporu boje proti této nemoci.

Hollywood Emmu Stone ignoroval

Po příchodu do Hollywoodu chodila na jeden casting za druhým, a všude ji odmítali. Toto prokletí trvalo tři roky. „Může vám to připadat velmi nesmyslné, dávat celé své já do těch konkurzů, a neuspět a zase neuspět a zase. Ale pak se stane něco takového a to vám připomene, že to všechno k něčemu vedlo,“ vzpomíná si, jak dostala svou první filmovou roli v komedii Superbad.

Své první neúspěšné roky později zosobnila v muzikálu La La Land a podle časopisu Forbes se stala nejlépe placenou herečkou. V muzikálu hraje Miu, která se také pokouší stát herečkou. Za tuto hlavní ženskou roli získala v roce 2017 svého prvního Oscara a Zlatý glóbus.

„Její hraní má v sobě neskutečnou komiku typu Carole Lombard, Katharine Hepburn a kvalit starého Hollywoodu, díky čemuž působí letmo, jiskřivě a okouzlivě. Vše, co potřebujete na muzikál,“ řekl o ní režisér La La Landu Damien Chazelle.

„Myslím si, že naděje a kreativita jsou dvě z nejdůležitějších věcí na světě,“ řekla herečka ve svém projevu při přebírání Zlatého glóbu. „Všichni kreativní lidé, kterým zabouchli dveře před nosem, nebo kdokoli, kdo přemýšlí, že to vzdá, sdílím toto ocenění s vámi.“

Emma Stone ve snaze pomoci lidem, kteří se mohou se svými duševními problémy cítit osamocení, otevřeně hovoří o svých úzkostech. V pořadu The Late Show se Stephenem Colbertem ukázala obrázek, který nakreslila v dětství během toho, kdy chodila na terapii. Je na něm její portrét vedle malé zelené příšerky, která zosobňuje její úzkost a v horní části velký nápis „Jsem větší než moje úzkost!“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno