1x hlasované

Podobné reakce či komentáře jsi vyslechla téměř každá žena. „Podívej se, co má na sobě, to já bych si teda tak krátké šaty v životě nevzala“ Nebo: „Ty používáš erotické hračky? A nestydíš se?“ Ozývá se to jak od mužů, tak od žen (aneb internalizovaná misogynie).

Co to je slut-shaming

A ať jsme si toho vědomi, nebo ne, právě jsme se dopustili jevu, který se v angličtině nazývá slut-shaming. Spojuje v sobě slova „slut“ (coura) a „shaming“ (zahanbit), a ačkoli se s ním veřejnost seznámila teprve nedávno, kořeny slut-shamingu sahají hluboko do minulosti.

Slut-shaming je rodově podmíněná forma šikany. Mluví o ponižování a zesměšňování žen a dívek za jakékoli projevy sexuality. Slut-shaming zobrazuje ženskou sexualitu jako něco nezdravého, nepřirozeného a hříšného. A přestože se setkáváme i s případy, kdy jsou jeho oběťmi muži, slut-shaming je ukázkovým příkladem dvojího metru.

Zatímco ženy za projevy sexuality odsuzuje, muže za stejné chování chválí. Zatímco „kluci budou kluci“, dívky budou coury nebo běhny. Přestože veřejná diskuse o problematice slut-shamingu začala nedávno, ponižování žen pro jejich sexualitu není žádnou novinkou.

Slut-shaming aneb sexuálni čistota

Slut-shaming byl v naší společnosti přítomen dávno předtím, než jsme ho uměli pojmenovat. Setkáváme se s ním od dob starověkého Říma až po nenávistné komentáře na sociálních sítích. V Římské republice patřily ženy do rozdílných kategorií na základě tzv. římské republiky. „sexuální čistoty“.

Zatímco vdané ženy nosily elegantní štóly, prostitutky chodily oblečené v jednoduchých tógách. Odlišné oděvy měly reprezentovat čistotu a morální převahu vdaných žen a odsoudit nemorální chování prostitutek.

Slavná literární díla a malby vyzdvihují ženskou cudnost a čistotu napříč dějinami. Odsuzující slova na adresu sexuálně aktivních žen nacházíme v anglických soudních spisech ze 17. století i v Shakespearových textech.

Samotný výraz „slut-shaming“ se však poprvé objevil až v roce 2006 mezi komentáři pod feministickým blogem. Rychle se šířil internetem, pronikal do veřejných diskusí a povědomí společnosti.

Dnes je pojmem, kterým lze jasně označit a odsoudit sexistické chování, které ponižuje ženy.

Dvojí metr a obviňování obětí

Slut-shaming má mnoho podob a někdy je obtížné ho rozpoznat. Může být vypočítavý a do očí bijící, může být nenápadný, či dokonce neúmyslný. Od obviňování obětí sexuálního násilí přes popiskování na ulici až po zvednutí obočí nad počtem kamarádčiných sexuálních partnerů.

Slut-shaming prohlubuje propast mezi muži a ženami. Říká, že je v pořádku hodnotit ženy na základě jiných kritérií než mužů. Například když klademe větší důraz na počet mužů, se kterými se žena vyspala, ale množství sexuálních partnerek muže nás nezajímá. Zatímco vysoké číslo vyslouží muži obdivný pohled a přezdívku frajer, sexuálně aktivní ženy si v očích veřejnosti nezaslouží stejný respekt jako ženy, které svou sexualitu skrývají.

Přezdívky „coura“ přitom patří mezi ty slušnější. Žijeme v moderní době, kdy otevíráme témata, která byla před pár lety tabu. Otázka o počtu sexuálních partnerů u žen dodnes vyvolává odsuzující pohledy okolí.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený •Stop Slut Shaming• (@stopshaming.stopblaming)

Slut-shaming podporuje také tvz. kulturu znásilnění ve společnosti. Často se setkáváme s tvrzením, že nebýt vyzývavého oblečení, nikdo by ženu na ulici neobtěžoval. Pokud by žena na večírku nepila alkohol, nevystavila by se riziku znásilnění. Nebo ještě lépe, na žádný večírek chodit neměla. Podobné komentáře, které se hromadí pod zprávami o případech sexuálního násilí, podkopávají důvěryhodnost obětí a odvádějí pozornost od skutečných viníků-násilníků.

„Představa, že dívky by se měly vyhýbat nošení určitého oblečení jen proto, že to může ovlivnit chlapce, je nejen vadná, ale i nebezpečná,“ říká Shira Tarrantová, profesorka z Univerzity v Long Beach v Kalifornii, která se zabývá sexualitou a genderovou politikou. „Poselství, že kluci se nedokážou ovládat, je velmi nebezpečné. A víme, že to není pravda.”

Zlehčování výpovědí obětí sexuálního násilí ve skutečnosti činí ze žen snazší terče pro další útok. Násilníci přitom zůstávají nepotrestání na svobodě.

Dospívající dívky jsou nejzranitelnější

Podle dostupných statistik začíná slut-shaming již v mladém věku. Nečeká, až dívka dovrší zletilost. Právě naopak, slut-shaming je jednou z nejrozšířenějších forem sexuálního obtěžování na středních školách. Podle belgické studie z roku 2021 zažilo určitou formu slut-shamingu až 15 procent dívek předtím, než dosáhly 15 let.

Ponižování dívek za jejich sexualitu dnes nejvíce napomáhají sociální sítě. Anonymní psaní výsměšných či nenávistných komentářů nebylo nikdy jednodušší. Přestože influenceři i běžní uživatelé na Facebooku, Instagramu a TikToku stále častěji otevřeně mluví o duševním zdraví, sebelásce a toleranci, na druhé straně barikády vidíme opačný trend.

Odsuzování dívek za „příliš odhalené“ fotografie, obviňování žen, které byly sexuálně zneužity i intimní fotografie, šířící se po internetu raketovou rychlostí. Fotky dívek v bezvědomí na párty, které se ocitnou na sociálních sítích bez jejich souhlasu, nejsou ničím výjimečným. Přitom to nejsou kluci, na kterých se po zveřejnění těchto záběrů snese vlna kritiky.

Ponižování dospívajících dívek ovlivňuje jejich vývoj, sebeúctu i duševní zdraví. Taková zkušenost může způsobit, že v budoucnu bude žena zranitelnější vůči sexuálnímu násilí. Slut-shaming podporuje myšlenku o nerovném postavení mužů a žen ve společnosti. Učí dospívající dívky, že je v pořádku, když na ně popisují dvakrát tak staří muži na ulici. Učí dívky, že je to jejich chyba, pokud je někdo sexuálně obtěžoval.

Posedlost ženskou čistotou

Naše společnost je dodnes posedlá ženskou čistotou, snaží se ji potlačit a omezit. Slut-shaming však není jen o ženské sexualitě. Je o snaze získat kontrolu a moc.

„Muži někdy trestají ženy za křivdy, které se jim v životě staly,“ míní sexuální terapeutka a docentka psychiatrie na UCLA Kimberly Resnick Andersonová. Podle odbornice mohou muži po odmítnutí ženy cítit frustraci, zahanbení i hněv. Tato kombinace vede k touze ponížit ženu a dát jí pocítit totéž. Pokud dotyčného muže nepovažovala žena za přitažlivého, ten se postará, aby ani ji nikdo nevnímal jako atraktivní. Zároveň zde hraje významnou roli aspekt moci.

„Ženy se svobodně rozhodují, s kým budou a s kým nebudou mít sex. A protože rozhodnutí spočívá v jejich rukou, někteří muži jsou rozzlobení,“ vysvětluje Andersonová. Slut-shaming vznikl, aby urážel a ponižoval ženy, které jsou sexuálně aktivní nebo hledají sexuální potěšení. Díky tomuto smýšlení nabýváme dojmu, že ženy, které se nestydí za svou sexualitu, si nezaslouží stejný respekt jako ženy, které ji skrývají.

Paradoxně v našem slovníku neexistuje slovo, které by popisovalo šťastnou a sexuálně aktivní ženu. Slut-shaming je rodově podmíněná forma šikany, která posouvá společnost do minulosti do doby, než měly ženy volební právo. Omlouvá násilníky, obviňuje oběti sexuálního zneužívání a ovlivňuje vývoj dospívajících dívek. Teprve když si přiznáme, že slut-shaming odjakživa byl a je v naší společnosti přítomen, až když ho jasně pojmenujeme a veřejně odsoudíme, dokážeme proti němu bojovat.

Autorka: Natálie Wirthová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno