Hlasovať

Josef Laufer se narodil ve Francii otci židovského původu ze Slovenska (nar. 1911 v obci Váhovce) a rozené Španělce. Jeho rodiče se setkali ve Španělsku během občanské války, kde MUDr. Maximilián Laufer působil jako interbrigadista v lazaretu.

Exotický Josef Laufer

Jeho původ výrazně ovlivňoval jeho život: Josef laufer mluvil plynně anglicky, španělsky a německy a díky svému exotického vzhledu byl vyhledávaným filmovým hercem.

Josef Laufer, výrazný herec režisér, zpěvák a scénárista, zemřel ve věku 84 let na srdeční zástavu, jak uvedla jeho dcera Ester. Českým médiím informaci potvrdil ředitel Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg. Zpěvák byl poslední čtyři roky v umělém spánku, do kterého jej lékaři uvedli po komplikacích při operaci srdeční chlopně v březnu 2020.

„Byl čtyři roky v takovém stavu v nemocnici, o kterém jsme měli jen zprostředkované informace. Ale co vím od Ester, tak Pepík nebyl na přístrojích, ale nebyl k němu povolen přístup. Takže jsme ho nemohli ani navštěvovat,“ řekl pro Českou televizi Oldřich Lichtenberg.

Laufera známe ho z filmů Noc na Karlštejně, Pánové kluci, Starci na chmelu, Den pro moji lásku, Panna a netvor nebo sérii Kameňák. Hrál také v seriálech Inženýrská odysea nebo Cirkus Humberto. V posledních letech jsme ho mohli vidět v Troškových Kameňácích, kde hrál Leo Kohna, který, stejně jako Josef Laufer, skoro neodkládá doutník.

Josef Laufer se s rodinou přestěhoval do Československa v roce 1947 z Británie, kde se jeho rodina přesunula po porážce Francie Německem. Vyučil se v Tesle ve Vrchlabí jako elektrotechnik a pak pracoval ve Výzkumném ústavu vakuové techniky v Praze.

Během vojenské služby začal hrát a režírovat ochotnické divadlo. Po návratu z války hostoval v divadle ABC a připravoval se na zkoušky na divadelní fakultu, kam byl přijat.

Během studia na DAMU založil divadelní soubor RADAR, vystupoval ve filmech, muzikálech a začal se také objevovat na televizní obrazovce.

Laufer jako spolupracovník StB

Upozornil na sebe kontroverzní písní Dopis Svobodné Evropy o příslušníkovi StB kapitánu Minaříkovi, který podnikl pumový útok na rozhlasovou stanici Svobodná Evropa v Mnichově. Písnička nebyla iniciativou tajné služby, jak se v 70. letech spekulovalo, ale umělcovou. Laufer mnohokrát řekl, že ji nazpíval jako parodii.

Laufera podle iDNES.cz evidovala StB v kategorii důvěrník s krycím jménem Vostrý.

Josef Laufer byl ženatý s kostýmní výtvarnicí Irenou Greifovou, se kterou měl dceru Ester. Greifová zemřela předloni ve věku 83 let.

Autorka: mim

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno