Hlasovať

Mexiko poprvé povede žena, vládní kandidátka Claudia Sheinbaumová. „V dvousetleté historii republiky se stanu první prezidentkou Mexika,“ řekla před svými příznivci Sheinbaumová po nedělních volbách, ve kterých získala více než 58 procent hlasů.

Claudia Sheinbaumová první prezidentka

Bez ohledu na to, co se v její politické kariéře ještě stane nebo kam ji zavede šest let u moci, vždy to bude žena, která dokázala prolomit skleněný strop v mexické politice. Vzhledem k hluboce zakořeněnému patriarchátu a machismu v zemi to není maličkost.

Claudia Sheinbaumová je podle agentury Reuters první ženou, která vyhrála všeobecné volby ve Spojených státech, Mexiku nebo Kanadě.

„Nikdy jsem si nepředstavovala, že jednoho dne budu volit ženu,“ řekla sedmaosmdesátiletá Edelmira Montielová, volička Sheinbaumové v nejmenším mexickém státě Tlaxca.

„Dříve jsme nemohli ani volit, a když jste mohli, tak jsme volili osobu, kterou nám řekl manžel, abychom volili. Díky Bohu, že se to změnilo a já to můžu zažít,“ dodala Montielová.

Sheinbaumová je blízkou spojenkyní současné hlavy státu Andrése Manuela Lópeze Obradora a členkou prezidentovy levicové strany Morena.

V roce 2018 se stala první ženou zvolenou do čela mexické metropole Mexiko, úřad opustila loni v červnu, aby se mohla ucházet o stranickou nominaci na prezidentskou kandidaturu. Na radnici metropole působila už od prosince 2000 do května 2006, tedy v době, kdy byl starostou López Obrador, za jehož úřadování měla na starosti životní prostředí.

V letech 2015 až 2017 Sheinbaumová vedla radnici v největší čtvrti mexické metropole Tlalpan.

Claudia Sheinbaumová není jako Amlo

Zdvořilá technokratka z bohaté židovské rodiny, které prarodiče z matčiny strany utekli před holocaustem, je však jiná než Obrador, kterého volají Amlo. Její projev je více strohý v porovnání s lidovým projevem dosavadního prezidenta. Hovoří plynně anglicky, doktorandskou práci udělala v Kalifornii. Před vstupem do politiky byla uznávanou vědkyní v oblasti životního prostředí.

Na mezinárodní scéně se bude cítit určitě víc doma než její předchůdce, který se zvykl pohybovat mezi obyčejnými lidmi, zejména v domorodých státech a jeho rodném Tabasco. Sám López Obrador trvá na tom, že nemá v úmyslu zasahovat do administrativy nové prezidentky, protože se těší na důchod na svém ranči v jižním státě Chiapas.

Vystudovaná fyzička Claudia Sheinbaumová patřila k vědcům a politikům, kteří přispěli do Mezivládního panelu pro změnu klimatu. Ten v roce 2007 získal Nobelovu cenu za mír. Sheinbaumová byla v roce 2018 zařazena mezi 100 nejvýznamnějších žen podle BBC.

Hovoří o sobě jako o feministce, zasazuje se za práva žen a LGBT+ komunity a je také zastánkyní legalizace potratů.

Sheinbaumová v kampani slíbila, že posílí sociální politiku v zemi, která má vysoký rozpočtový deficit a nízký ekonomický růst.
Chce taky zlepšit bezpečnost v zemi, která má za sebou nejnásilnější volby v moderní historii Mexika. Mexičané hlasovali v neděli nejen v prezidentských, ale také v parlamentních, regionálních a komunálních volbách – zavražděno bylo 38 kandidátů. V neděli zabili dva lidi při útocích na volební místnosti ve státě Puebla.

Mnozí analytici tvrdí, že skupiny organizovaného zločinu expandovaly a prohloubily svůj vliv právě během funkčního období Lopeze Obradora.

Autorka: Miriam Zsilleová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno