Hlasovať

Jedna přišla na běžnou kontrolu v těhotenství, druhá na takzvanou kyretáž, která se provádí například při léčbě nemocné dělohy, ale lze tak i ukončit těhotenství. Obě ženy jsou cizinky původem z Asie, které trvale žijí v Česku.

Bulovka: Záměna pacientek

Zdravá těhotná pacientka tak kvůli záměně identity ze strany personálu přišla o nenarozené dítě. Plod byl podle vyjádření tiskové mluvčí pražské Fakultní nemocnici Bulovka starý 16 týdnů.

Personál provedl potrat zdravé ženě ve čtvrtém měsíci těhotenství v důsledku toho, že si spletl pacientky, potvrdila tisková mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Dotčený personál je postaven mimo službu. Případem se začala zabývat policie.

Podle televize CNN Prima News k omylu došlo už v čekárně. Pacientka, která měla nastoupit na operaci, tam v době příchodu sestry nebyla a přítomná žena reagovala v čekárně na cizí jméno.

Chyba nastala podle Fakultní nemocnici Bulovka v tom, že zdravotníci nedodrželi nastavený proces. I když se první z nich při vyvolání pacientky v čekárně mohl splést, protože pacientka měla zareagovat na cizí jméno, při kontrole zdravotní dokumentace si měl problému všimnout někdo další v pořadí. A to se nestalo, ukázaly první závěry kořenové analýzy, která ještě několik týdnů potrvá.

„Pokud někdo tu ženu omylem identifikuje chybně, to se stát může, tak druhý člověk má aparát včetně písemných protokolů, aby chybu odhalil,“ řekl podle ČTK přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnici Bulovka Michal Zikán. Pacienti jsou podle Zikána dotázáni na jméno a mají bezpečnostní náramek.

Situace je ale zvláštní v tom, že pacientka na provedení zákroku, který pro ni nebyl plánován, spolupracovala. Kyretáži předchází podání anestezie, obnáší to i potřebné přípravy před zákrokem, podání léků nebo vyšetření.

Fakultní nemocnice Bulovka odhalila při analýze tragické záměny pacientek pochybení dvou zaměstnanců. Jeden zůstává mimo službu a jeho další setrvání bude nemocnice řešit, další v nemocnici zůstane a bude pracovat pod dohledem.

Bulovka: Při záměně selhal zdravotník

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek nevidí problém jako systémový, ale jako selhání několika jedinců, kteří nerespektovali zavedené postupy. Na klinice je podle jeho středečního vyjádření vše správně nastaveno. Na odvolání ředitele Fakultní nemocnici Bulovka Jana Kvačka v současnosti nepomýšlí. Odchod nepovažuje za nutný ani Kvaček.

„Pacientce se omlouváme, tohle se nikdy nemělo stát. Jsme s ní od samého začátku v kontaktu. Dostalo se jí okamžitě nejen omluvy, ale i psychologické pomoci,“ uvedl ředitel nemocnice podle ČT24 s tím, že ženě se dostalo i právní pomoci. „Bez diskuse jí náleží za tuto tragickou událost odškodnění. S pacientkou dále jednáme a jsme v kontaktu i s jejím právním zástupcem,“ dodal Kvaček.

Bulovka bude pacientky cizího původu označovat jednoznačněji, aby se podobná záměna, která je podle nemocnice velmi výjimečná, nemohla opakovat. Pomoci má i „technické řešení“, díky kterému se zdravotníci domluví s cizinci i bez tlumočníka. Větší důraz se bude klást i na označování pacientek.

Resort zdravotnictví už minulý týden uvedl, že šlo o neomluvitelné selhání „lidského faktoru“ a poškození by měli být náležitě ze strany nemocnice odškodněni. Případ prověřuje policie.

Přešlapy zdravotníků nejsou podle právníků specializujících se na zdravotnické právo ničím výjimečným. Nesprávná diagnóza, chyby při operacích nebo zanedbání péče během pobytu v nemocnici postihnou zhruba každého desátého pacienta. 

​A výjimečná není ani záměna. Ve vyspělých státech, včetně Česka, dokonce patří mezi šest nejčastějších příčin poškození pacienta.

„Asi nejznámějším případem v České republice je historicky záměna dětí v Třebíči, ale stejně tak máme záměnu ledviny, kdy byla pacientovi vyoperovaná zdravá místo té nemocné,“ řekl pro tn.cz právník a člen poradního kolegia ministra zdravotnictví pro zdravotnické právo Petr Šustek.

Autorka: mim

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno