Hlasovať

Divadelní a filmová herečka Zdena Hadrbolcová vystudovala francouzské gymnázium a následně DAMU, kde studovala s takovými jmény jako František Husák, Nina Divíšková či Libuše Švormová. Po absolvování DAMU nastoupila do Divadla S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou), kde působila třicet let.

Zemřela ve věku 86 let.

Zemřela Zdena Hadrbolcová

Ve filmu se objevovala od roku 1959. Tehdy hrála v Krejčíkově psychologické drámě Probuzení po boku Petra Kostky a Jany Brejchové.
Hadrbolcová na sobě výrazně upozornila v roce 1970, kdy se představila v Kachyňově filmu Už zase skáčou přes louže.

Ve filmech a v televizi proslavily Zdenu Hadrbolcovou především role tetiček a maminek, přestože nikdy nechtěla mít vlastní děti. Historicky první maminku hrála právě v roce 1970 ve snímku Karla Kachyni Už zase skáčou přes louže.

Následovaly další velké filmové zářezy jako Slaměný klobouk (1971), televizní snímek Romeo a Julie na konci listopadu (1971), Pánové kluci (1975), Jak se točí Rozmarýny (1977), Jak svět přichází o básníky (1982), Slavnosti sněhů 1983), Návrat Idiota (1999) a mnoho dalších. Poslední filmovou roli jí nadělil scenárista Petr Kolečko ve svém režijním debutu Přes prsty z roku 2019.

Pokud jde o televizní seriály, viděli jsme ji například v Létající Čestmír (1983), My všichni školou povinni (1984), Chlapci a chlapi (1988) nebo Přítelkyně z domu smutku (1992). Hrála také v seriálu TV Nova Ulice, kde se objevovala ve zmíněné roli pekařky Růženky. Naposledy si v ní zahrála v roce 2020

Zdena Hadrbolcová byla činná i literárně. Již v roce 1976 jí vyšel román Paraple paní Černé, dále se věnovala i překladům divadelních her. Kromě herectví se věnovala také překladům z francouzštiny, italštiny a angličtiny.

Hadrbolcová si vybírala odvážné role

Jako herečka se Zdena Hadrbolcová nebála rizika a vybírala si odvážné role. V Shakespearově Troilovi a Kressidě se změnila na muže, ve hře Pískoviště v malou dívenku – obojí na scéně domovského pražského Divadla Na zábradlí.

S divadelním studiem Továrna se pustila do inscenace nazvané Česká pornografie. Na otázku iDNES.cz, zda se jedná o feministické představení a zda se ona sama považuje za feministku, odpověděla: Řekla bych, že jsem samostatná. Zpětně jsem si uvědomila, jak jsem v mladosti u „machistických“ mužů mockrát narazila. Teď si mě ti „mladí kluci“ (což je značný eufemismus, protože nejmladší už taky nejsou a v mým věku je mladší skoro každý) vyberou proto, že se jim líbí, jak hrají, a tohle napětí odpadá. Zůstává vzájemný respekt a sympatie. Paní profesorka Fabiánová nám říkala: „Režiséra musíte, holky, milovat!“ Něco na tom je. Jistý druh „zalíbení“ bez ohledu na věk musí být,“ odpověděla v roce 2007.

Zdena Hadrbolcová měla letos zdravotní problémy. Jak uvádí web tn.cz, poslední měsíce byla hospitalizována v Léčebně dlouhodobě nemocných (LDN).

Autor: redakce ZVM

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno