1x hlasované

Více než 30 let žijí slovenské a české ženy zvlášť. Navzdory hranicím mezi státy, problémy nezmizely, protože mají společnou historii a delší trvání, než je samostatnost obou zemí.

Nic to neukazuje názorněji, než Index rovnosti žen a mužů za rok 2022, který mapuje genderové rozdíly mezi ženami a muži v šesti základních oblastech, a to práce, peníze, znalosti, čas, moc a zdraví. Česko skončilo na 23. místě a za ním Slovensko na 24. místě z 27 zemí Evropské unie.

Spouštíme Ženy ve městě

Česko získalo 57,2 bodů, Slovensko 56 bodů – obě země však výrazně zaostávají za průměrem EU, což je 68,6 bodu. Ani jedna se v otázkách rovnosti pohlaví neposouvá, ale v žebříčcích se propadá.

České či slovenské ženy nejsou zastoupeny v téměř žádných rozhodovacích pozicích v politice, v ekonomice, ve vědě, v médiích i ve sportu, mají problémy na slovenském i českém pracovním trhu.

Rozdíl v platech žen a mužů na stejné pozici je v Česku i na Slovensku dlouhodobě jeden z nejvyšších v EU. Nesrovnatelně více je na Slovenkách i Češkách péče o děti a domácnost, tedy neplacená práce.

Ženy v meste fungují 8 let

Proto chceme o postavení žen mluvit nejen na Slovensku, kde máme 8 let portál Ženy v meste, ale také v Česku, kde začínáme s jeho českou verzí a se stejnými ambicemi – dělat kvalitní ženskou žurnalistiku a otevírat témata, kde častěji než fakta vystupují emoce, předsudky a stereotypní představy o ženách.

Na Slovensku si naše články každý měsíc otevře třičtvrtě milionu čtenářek a čtenářů. Děláme zpravodajství, rozhovory, slovník feministických pojmů, ale i reportáže, recenze knih či recepty.

Náš obsah je stejně široký jako jsou bohaté zájmy žen, které by ve 21. století chtěly žít jak to cítí oni samy a ne jak jim to diktuje společnost a tradice. V tom je chceme podpořit: ženy ve městě i ženy v meste.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno