Hlasovať

Novinářka Alsu Kurmaševová, která pracuje pro Svobodnú Evropu/Rádio Svoboda (RFE/RL) a žije s manželem a s dětmi v Praze, byla ruskými úřady zadržena ve středu v Kazani. 

Oficiálním důvodem zadržení rusko-americké novinářky je podle ruských úřadů to, že se nezaregistrovala jako „zahraniční agentka“, když shromažďovala informace o ruských vojenských aktivitách, které „by mohly být použity proti bezpečnosti Ruské federace“. Pokud by byla postavena před soud a shledána vinou, hrozilo by jí až pět let vězení.

Novinářka Alsu Kurmaševová může dostat 5 let

Úřady v Kazani, hlavním městě ruské republiky Tatarstán, zadržely Kurmaševovou, redaktorku tatarsko-baškirské služby Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) financovaného Kongresem USA, kvůli obvinění, že se nezaregistrovala jako zahraniční agentka, jako osoba shromažďující informace o ruských vojenských aktivitách, které „by mohly být použity proti bezpečnosti Ruské federace“.

V případě prokázání viny jí hrozí až pět let vězení podle článku 330.1, část 3 ruského trestního zákoníku. Zástupce ruského lidskoprávního zpravodajského webu OVD-Info pod podmínkou anonymity ze strachu z odvety uvedl, že tento článek byl použit poprvé.

„Výbor na ochranu novinářů (CPJ) je hluboce znepokojena zadržováním americko-ruské novinářky Alsu Kurmaševové kvůli falešným obviněním z trestného činu a vyzývá ruské úřady, aby ji okamžitě propustily a stáhly všechna obvinění proti ní,“ řekla na webu Gulnoza Said, koordinátorka Výboru na ochranu novinářů (CPJ) pro Evropu a Střední Asii.

„Novinářství není zločin a Kurmaševovo zatčení je dalším důkazem toho, že Rusko je odhodláno potlačit nezávislé zpravodajství.“

„Musí být propuštěna, aby se mohla okamžitě vrátit ke své rodině,“ uvedl úřadující prezident RFE/RL Jeffrey Gedmin ve středečním prohlášení.

Každý nezávislý novinář v Rusku riskuje

Alsu Kurmaševová, která má jak ruské, tak americké občanství, do Ruska odcestovala 20. května z rodinných důvodů a 2. června byla před svým zpátečním letem dočasně zadržena na letišti v Kazani.

Úřady jí zabavily americký i ruský pas a uložily pokutu za to, že si u nich nezaregistrovala americký pas, doplnilo rádio RFE/RL. Od té doby novinářka čekala na vrácení pasů, ale ve středu jí místo toho bylo oznámeno nové obvinění.

„Alsu Kurmaševová byla zadržena jednoduše proto, že je zaměstnankyní Rádia Liberty. Ve skutečnosti nyní každý nezávislý novinář v Rusku riskuje totéž,“ řekl Kurmaševův kolega CPJ prostřednictvím aplikace pro zasílání zpráv pod podmínkou anonymity ze strachu z odvety.

V srpnu 2022 policie v Kazani prohledala domy sedmi novinářů a přispěvatelů RFE/RL a vyslýchala je ohledně práce tatarsko-baškirské služby. V listopadu 2023 nařídil soud v Kazani zatknout v nepřítomnosti Andreje Grigorjeva, reportéra projektu Idel.Realii, projektu tatarsko-baškirské služby, na základě obvinění z ospravedlnění terorismu.

Už od konce března Rusko zadržuje amerického novináře listu The Wall Street Journal (WSJ) Gershkoviche, který čelí obvinění ze špionáže, za což mu hrozí až 20 let odnětí svobody. Je to první takový případ v rusko-amerických vztazích za téměř 40 let. Jak americké úřady, tak WSJ obvinění novináře důrazně odmítají.

Autorka : redakce ZVM

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno