Hlasovať

Natálie Hricová se na sociálních sítích léta dělila o svůj boj s mentální anorexií. Po 8 letech nemoci podlehla. Měla pouhých 23 let a vážila 20 kilogramů.

Na sociálních sítích začala svůj příběh sdílet před asi 8 lety na platformě ask.fm, kde se mohla anonymně ptát ostatních uživatelů na různé dotazy. Pod přezdívkou blondenatalii psala o tom, jak vypadá život s mentální anorexií, ukazovala, co denně je, jak na to reaguje rodina, jak se s tím snaží vyrovnat.

Natálie Hricová, která žila v Česku, měla sledovatele a známé v Česku i na Slovensku.

Natálie Hricová zemřela na anorexii

Před šesti lety se na platformě svěřila s tím, že ji museli hospitalizovat, protože její váha dramaticky klesla. Stovky uživatelů se ji snažily přes sociální sítě podpořit a doufali, že se její zdravotní stav zlepší. „Snažím se, ale je těžké smířit se s tím, že už nejsem hubená. Chybí mi to, ale uvědomuji si, že to není dobře,“ napsala Natálie Hricová.

Její nejvyšší váha za poslední dva roky byla necelých 41 kilogramů, nejnižší třicet, přičemž měřila 160 centimetrů. Když zemřela, vážila Natálie Hricová pouhých 20 kilogramů.

​Její přítelkyní a oporou byla influencerka Gabriela Švejdová, která přidala na sociální sítě odkaz plný žalu Natalkina máma. Věří, že to pomůže alespoň jednomu člověku.

„Natálka včera prohrála svůj dlouhý boj s anorexií. Měla pouze 23 let. Dlouhá léta jsme všichni věřili na zázrak, že se z toho dostane. Anorexie byla silnější. Anorexie je tak velmi záludná nemoc a tak málo se stále mluví o tom, kolik lidí boj s ní prohraje. Nemůžu zastavit slzy a špatně se mi hledají ta správná slova. Všechny moc prosím, neberte poruchy příjmu potravy (ani jiné psychické poruchy a problémy) na lehkou váhu. A prosím vás všechny, řešte své problémy včas. I když budete mít sami pocit, že nejsou dostatečně „vážné“. Nepodceňujte to. Vyhledejte včas pomoc,“ vzkázala její máma.

Gabriela Švejdová k tomu dodala: “Natálko. Všem nám moc chybíš. Je mi tak moc líto, že to skončilo takhle. Posílám ti tam nahoru velké objetí.”

Gabriela Švejdová o své anorexii

Influencerka sama roky bojoval s anorexií. “Vzniklo to právě z nevinného hubnutí, kdy jsem chtěla zhubnout dvě až tři kila, ze kterých následně během půl roku bylo nakonec skoro 20 kg dole. Jedna z věcí, která tam určitě hrála taky velkou roli, bylo moje nízké sebevědomí – v dětství jsem byla šikanovaná a v životě jsem měla spoustu toxických lidí, jejichž slova mi hodně ubližovala. Hodně mi navíc sebevědomí snižovalo, když jsem na internetu viděla Photoshopem upravené ženské postavy,” popisovala v rozhovoru pro expresfm.cz.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Gabriela Švejdová (@gabisvejdova)

Na sociálních sítích svůj příběh sdílela i proto, že v době, kdy to potřebovala, neuměla najít dostatek informací. Od té doby uběhly 4 roky a Gabriela Švedjová má dnes o 30 kg více a je vděčná, že svůj boj ustála.

Poruchy příjmu potravy jsou na vzestupu

Poruchy příjmu potravy (PPP) jsou nejrozšířenější mezi adolescentkami a mladými ženami do 25 let. Dívky jsou ohroženy asi desetkrát více než kluci.

Anorexie je psychické onemocnění s nejvyšší úmrtností. Každých 62 minut někdo na následky tohoto onemocnění zemře, tzn. 5 až 10 procent pacientů. Nejčastější bezprostřední příčinou smrti je srdeční zástava nebo sebevražda.

Poruch příjmu potravy po pandemii v Česku rapidně přibylo. Zatímco v roce 2017 byly poruchy příjmu potravy vykázány jako hlavní diagnóza u 1449 lidí, předloni jich bylo 2383.

“Nové případy se nejčastěji týkaly anorexie, často byly spojené se sebepoškozováním. Ale přibylo i pacientů na druhém konci spektra, co se přejídali a přibrali na hmotnosti. To je méně popisováno a méně léčeno – dokud to nedospěje k výrazné obezitě. Ale důsledky na zdraví jedince jsou taky devastující,” upozornila pro seznamzpravy.cz psychiatrička Hana Papežová, předsedkyně Sekce pro poruchy příjmu potravy České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Rapidní nárůst onemocnění je právě mezi mladými lidmi ve věku 15 až 19 let. Natálie Hricová svůj boj prohrála. Jiní nemusí.

Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy (zkráceně PPP) jsou závažná psychická onemocnění, která se zpravidla rozlišují ve třech formách:

Mentální anorexie

Úmyslné snižování váhy, které může vést až k úplnému odmítání potravy. Ze všech psychiatrických diagnóz má nejvyšší úmrtnost. Pacienti mají pětkrát vyšší pravděpodobnost předčasné smrti a 18krát vyšší pravděpodobnost sebevraždy.

Bulimie

Záchvaty přejídání, kdy postižený během krátké doby zkonzumuje velké množství jídla. Následně se snaží vyvolat zvracení, vyhýbat se jídlu. Časté je také užívání projímadel, anorektik (léků snižujících chuť k jídlu), diuretik (léků podporujících močení) nebo léků ovlivňujících činnost štítné žlázy.

Psychogenní přejídání

Přibývá také lidí, kteří trpí poruchou nazývanou záchvatovité přejídání. Potýkalo se s ní přibližně 2,8 procenta žen a procento mužů. Mezi obézními lidmi jich může být podle odborníků i více než 40 procent. Pacienti ztrácí kontrolu nad svým chováním při jídle.

(Zdroj – NZIP)

Autorka: Miriam Zsilleová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno