Hlasovať

Na konferenci Equal Pay Day, která již 15. ročník upozorňuje na vysoké mzdové nerovnosti mezi ženami a muži, přijel letos do Prahy rekordní počet mužů.

Equal Pay Day 2024: Zájem mužů

„Jednoznačně je to rekord. Pokud v publiku bylo v minulostí do 10 muzů, tak teď je jich tu pár desítek,“ potvrdila pro Ženy ve městě organizátorka konference a šéfka Business & Professional Women CR Lenka Šťastná.

„Myslím si, že to přinese možná prozření, že tady nic neříkáme proti mužům, což byla nejčastější výtka, že se tedy scházíme jako ženy a kritizujeme muže, ale tady na to vůbec ani nemyslíme,“ řekla s tím, že změny nejsou bez mužů možné a problém nerovných platů není ženský, ale celospolečenský.

Více mužů přišlo na konferenci Equal Pay Day 2024 i díky doprovodnému projektu Men on board, ve kterém se hlavně muži v korporátech vyjadřovali ve videích k otázce, proč by na ženské konferenci měli být i muži. „No a nenápadně se kolem toho projektu nabalily další věci, protože naši partnery nám už na konci loňského roku říkali, že museli vytvořit něco jako kvóty na vstupenky pro muže, protože si mohou u nich stěžovali, že si ženy vstupenky vždycky rychle rozeberou a že na ně pak žádné nezbudou,” říká Lenka Šťastná.

Postoj mění rodičovství

Myslí si, že se nastavení mužů k tématu platových rozdílů mění i díky rodičovství a péči o děti, kterému věnují muži více času. Potvrdily to i vystoupení diplomatů ze severských zemí – velvyslance Dánska a otce 4 dětí Sorena Kelstrupa a velvyslance Švédska a otce 3 dětí Fredrika Jörgensena. V severských zemích jsou mzdové rozdíly nižší (Dánsko 14,2 procenta, Švédsko 11,2 procenta) a zastoupení žen na rozhodovacích pozicích vyšší i díky flexibilním a částečným úvazkům v práci.

Problém rodičovství zmínil ve svém vystoupení na Equal Pay Day 2024 také Marian Bogdány, CFO pro střední a východní Evropu z firmy MARS, kteří se s manželkou po narození dvojčat museli rozhodovat, kdo se bude věnovat dětem a kdo kariéře.

„Proč musí ženy i ve 21. století dělat tuto volbu a dát kariéru na druhou kolej,“ ptal se publika. Jako finanční ředitel vytvořil 4-denní pracovní úvazek pro schopnou manažerku na mateřské a její výkon chválil.

Červený Equal Pay Day 2024

Už 15. ročník konference Equal Pay Day byl podle organizátorů v mnohém unikátní. „Řeklo se nám přivézt spoustu zahraničních vystupovících. A vlastně trošku i změnit charakter té konference. Takže kromě toho, že tu máme více než 800 lidí v sále, máme 16. národností z různých zemí. Já to říkám často, že se máme učit od těch, kteří to dělají dobře, že nemusíme všechno vymýšlet samy a věřím, že právě tyhle zkušenosti mohou přinést nějakou změnu do České republiky,” vysvětlila Lenka Šťastná.

Konference Equal Pay day 2024 s podtitulem Příležitost, trvala dva dny (11.-12.4.2024), druhý den využili účastnice a účastníci na mentoring.

Větší žen a hosty měla na sobě již tradičně červené oblečení nebo doplňky, aby upozornily, že platové rozdíly mezi ženami a muži jsou v záporných, tedy v červených číslech. Aktuální rozdíl činí 17,9 procenta – o tolik vydělávají ženy na stejných pozicích méně ve srovnání s muži.

Změnit to může i nová směrnice EU o transparentnosti mezd, která začne platit v roce 2027. Podle směrnice budou muset firmy od 100 zaměstnanců sdílet informace o mzdách. Pokud rozdíly mužů a žen překročí 5 % bude muset firma přijmout opatření ve formě společného posouzení odměňování.

Lenka Simerská, hlavní gestorka projektu Rovná odměna z ministerstva práce a sociálních věcí, vyzdvihla hlavní výhodu směrnice a to právo na informace. Ženy se mohou ptát a musí dostat odpověď, kolik se průměrně vydělává na jejich pozici a dostat vysvětlení, pokud vydělávají méně.

„Nemějte strach z transparentnosti,“ vzkázala firmám i médiím, které novou směrnici kritizuju a pouzívají titulky jako – Vláda chystá obludné šmírování vašich výplatních pásků. Nic z toho podle Simerské není pravda.

Autorka: Miriam Zsilleová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno