Hlasovať

Jarní prázdniny 2024 si tento týdny užijí školáci a školačky v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín.

Jarní prázdniny obvykle připadají na období mezi únorem a březnem. Ačkoli se tyto prázdniny nazývají „jarními“, ve skutečnosti většinou zasahují do zimního období, což je dáno historickým vývojem a organizačními potřebami školství.

Jarní prázdniny 2024 – termíny

Jarní prázdniny 2024 začaly se začali 5. února, poslední týden jarních prázdnin na letošek vychází od 11. do 17. března, kdy se volno přesune například do Benešova, Rokycan či Českého Krumlova.

Jarní prázdniny zavedlo ministerstvo školství tehdejšího Československa poprvé ve školním roce 1953/1954. Kvůli ubytovací kapacitě, kdy se počítá, že volno využijí rodiče pro zimní radovánky na horách, se rozdělují do šesti turnusů. Datum pro jednotlivé oblasti se každý rok posouvá.

Termíny jarních prázdnin 2024 podle okresů:

5. 2. – 11. 2. 2024 Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Karviná.

12. 2. – 18. 2. 2024 Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek. Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou.

19. 2. – 25. 2. 2024 Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

26. 2. – 3. 3. 2024 Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

4. 3. – 10. 3. 2024 Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

11. 3. – 17. 3. 2024 Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město, Prostějov

Jarní prázdniny mají 70 let

Jarní prázdniny zavedl český vzdělávací systém ve školním roce 1953/1954, co znamená, že letos si Česká republika připomíná významné jubileum – 70 let od zavedení jarních prázdnin ve školním kalendáři.

Jarní prázdniny byly původně zavedeny s cílem přerušit vzdělávací proces mezi zimním a letním semestrem. Dnes jarní prázdniny poskytují studentům možnost regenerace a strávení času s rodinou, často na lyžích nebo při jiné zimní rekreaci.

Jarní prázdniny 2024 pro studenti v České republice znamenají týden volna v období mezi únorem a březnem, a to v rámci šesti turnusů, rozložených podle regionů, aby byla zajištěna rovnoměrná distribuce volna a umožněno efektivní využití rekreačních a ubytovacích zařízení.

Zajímavostí letošního roku je speciální výjimka pro některé okresy, jako jsou Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč nebo Žďár nad Sázavou​​, která souvisí s konáním mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě. S ohledem na tuto událost byly termíny letošních jarních prázdnin v těchto regionech posunuty o čtrnáct dní dříve, aby děti a jejich rodiny mohly tuto významnou sportovní událost navštívit bez dopadu na školní docházku.

Jarní prázdniny poskytují žákům nejen potřebný odpočinek od školních povinností, ale také přispívají k posílení rodinných vazeb a podporují zdravý životní styl právě díky možnosti aktivního zapojení do zimních sportů. Rozdělení prázdnin do různých termínů podle regionů pak pomáhá vyvážit návštěvnost v oblíbených zimních turistických destinacích.

Autor: Redakce ZVM

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno