Americká ekonomka Claudia Goldinová zjišťovala jaké jsou příčiny platových rozdílů mezi muži a ženami, co brání kariéře žen a jak změnila antikoncepční pilulka trh práce.
Zkoumala vývoj na trhu práce v průběhu 200 let a přinesla „první komplexní popis příjmů a účasti žen na trhu práce v průběhu staletí“. Za tento průkopnický výzkum získala 77letá profesorka Harvardské univerzity Nobelovu cenu za ekonomii.
Ttyto problémy neřeší pouze Česko, kde ženy vydělávají minimálně o šestinu méně než jejich kolegové na obdobné pozici. Přestože ženy tvoří celosvětově většinu populace, platové rozdíly se nezmenšují, ačkoli počet pracujících žen roste, stejně jako jejich vzdělání a kvalifikace.
Podle Eurostatu je v Evropské unii průměrný rozdíl mezi hrubým hodinovým výdělkem muže a ženy 13 procent. České ženy v průměru dostávají až o 16,4 procenta méně než muži. V porovnání s ostatními státy EU jsme tak na 16. místě. Nejlépe je na tom Lucembursko, kde je průměrný rozdíl pouhých 0,7 % v neprospěch žen, poslední je Litva, kde je odměna žen nižší až o 22,5 procenta.
Claudia Goldinová má Nobelovu cenu za ekonomii
Sama Goldinová je důkazem nerovného přístupu k ženám. Po Elinor Ostromové v roce 2009 a Esther Duflové v roce 2019 je jen třetí vědkyní, která získala Nobelovu cenu v oblasti ekonomie, v níž stále dominují muži. Je zároveň první ženou, která byla vybrána jako individuální laureátka v této kategorii.
Nobelovu cenu v letech 1901 až 2023 obdrželo celkem 64 žen.
Claudia Goldinová se věnovala zkoumání výdělků žen, rostoucímu zapojení žen na pracovním trhu i přetrvávajícím rozdílům v odměnách mužů a žen. Jádrem její analýzy je model, ve kterém jsou ženy při výběru profese stále limitovány manželstvím a zodpovědností za domácnost a rodinu. Švédská Královská akademie věd při vyhlašování ceny uvedla, že Goldinová významně přispěla k lepšímu pochopení fungování ženského trhu práce.
Goldvinová prokázala, že účast žen na trhu práce se za 200 let nezvýšila, ale připomíná U-křivku. Účast vdaných žen na pracovním životě se nejprve snížila během přechodu ze zemědělské do průmyslové společnosti a poté se opět zvýšila s růstem sektoru služeb.
Claudia Goldinová: Nejvyšší rozdíly po prvním dítěti
Navzdory americkému hospodářskému růstu i stále rostoucímu počtu zaměstnaných žen se však dlouhodobě nesnižovaly rozdíly v výdělcích mužů a žen. Značnou část mzdových rozdílů je podle mnoha ekonomů možné vysvětlit rozdílech ve vzdělání i v konkrétních povoláních. Goldinová však ukázala, že rozdíly mezi muži a ženami jsou i ve stejném povolání a podle ní z velké části začínají vznikat v době narození prvního dítěte.
Claudia Goldinová se domnívá, že mladé ženy do velké míry formují předchozí generace žen (matek), které se do práce vrátily až poté, co jejich potomci vyrostli. Pokud tento trend bude podle Goldinové přetrvávat, budou se platové rozdíly mezi pohlavími snižovat jen velmi pomalu.
„Její výzkum nám poskytl nové a často překvapující poznatky o historické a současné roli žen na trhu práce,“ uvedla královská akademie. Jedním z výsledků je zjištění, že rostoucí podíl žen na trhu práce dlouhodobě téměř nesnižuje rozdíly v příjmech s muži.
„Podle Goldinové je součástí vysvětlení to, že rozhodnutí o vzdělání, která ovlivňují celoživotní kariérní vyhlídky, se dělají v relativně mladém věku,“ uvedli porotci.
Antikoncepční pilulka změnila trh práce
Claudia Goldinová ve svém výzkumu tvrdí, že revoluční změny v účasti žen na trhu práce přinesla antikoncepční pilulka, díky které měly ženy v od 20. století možnost lépe plánovat svoji kariéru. Hormonální antikoncepce podle Goldinové dala ženám možnost posunout věk, kdy vstupují do manželství, i když se následně stávají matkami, což zásadně ovlivnilo jejich profesní život. Získali čas, který mohou věnovat nabývání profesních zkušeností a dalšímu růstu.
Goldinová byla „překvapená a velmi, velmi šťastná“, když jí řekl o jejím ocenění, řekl generální tajemník akademie Hans Ellegren. „Od malička jsem byla detektivem,“ řekla Goldinová v telefonickém rozhovoru zveřejněném na kanálu Nobelovy ceny). Nejprve se chtěla stát bakterioložkou, ale pak se dostala k práci se spoustou dat a archivních materiálů. „Být detektivem znamená, že máte otázku,“ řekla Goldinová.
„Detektiv vždy věří, že existuje způsob, jak najít odpověď, a tak jsem vždy dělal průzkum,“ řekla Claudia Goldinová.