Hlasovať

Linda Bartošová reprezentovala Česko na Miss World (2012), vystudovala žurnalistiku a pracovala jako moderátorka. Známe ji jak z televizních obrazovek, tak ze sociálních sítí. Jak se ale zrodila slast?

Její vysněná práce neobsáhla všechno, co chtěla světu sdělit, a neotvírala témata, kterým se chtěla věnovat. Bartošová osm let působila v České televizi, kde se zaměřovala na zahraniční reportáže a moderování pořadů jako například Události.

Z Miss ambasadorka ženskosti

V roce 2022 opustila televizi, aby se věnovala novým projektům, včetně knihy Novinářky a podcastové série Krása, zabývající se stereotypy spojenými s ženským vzhledem a společenskými očekáváními. Svůj autorský prostor si vytvořila taky v podcastu Slast, který se zaměřuje na téma sexuální svobody, touhy a intimity mladých žen. „Mrzí mě, že se mi nedaří mužům vysvětlit, že jsou v tom s námi,“ vyjádřila se.

Jak sama uvedla v podcastu, kde byla hostem, krása a ženská sexualita jsou témata, která považuje za svou srdeční záležitost. Cítí, že jim společnost nevěnuje tolik pozornosti, kolik by měla, a chce být hlasem, který je bude zastupovat. Z této myšlenky vznikli podcasty Krása a Slast.

O podcastu Slast

Slast se zaměřuje na téma sexuální svobody, touhy a intimity mladých žen. Podcast přináší rozhovory s mladými ženami, odbornicemi a vědkyněmi, které přibližují dopady zažitých stereotypů na životy žen. Zkoumá psychologické, společenské a historické aspekty ženské sexuality, od prvních intimních zkušeností po definici osobní svobody v tomto kontextu.

Kromě tematických epizod jsou součástí i diskuse o tom, jak ženská sexualita souvisí s širším společenským postavením a politickým rámcem. Soundtrack vytvořila slovenská hudebnice Laura Jašková, zatímco vizuály má na starosti fotografka Iryna Drahun.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Linda B. (@lindabartosova)

„Slast je tu i pro mě“

První epizoda se zabývá příběhy tří mladých žen, které skutečnou slast objevily až ve chvíli, kdy potkaly partnery, kterým na nich opravdu záleželo. Naučit se, že slast je tu i pro ženy, a ne jen pro muže, je stále aktuální téma. Ženy si často myslí, že někomu něco dluží, ale v sexu by to tak být nemělo.

Měl by to být rovnocenný prostor pro všechny zúčastněné, a prvním krokem k tomu je otevřená komunikace. Otevřená diskuse podporuje ženy, aby si uvědomily svou hodnotu, stanovovaly vlastní hranice a cítily se oprávněny rozhodovat o svém těle a svých vztazích.

Proč je o tom důležité mluvit?

Debata o sexuální svobodě mladých žen není jen otázkou individualismu, ale také širším tématem o genderové rovnosti a lidských právech. Pomáhá utvářet společnost, která je spravedlivější.

Sexualita mladých žen byla dlouho zahalena stigmaty, které jim upírají právo na vlastní prožitky a preference. Diskuse o sexuální svobodě pomáhá odstraňovat společenské předsudky a otvírat cestu k většímu respektu vůči jejich potřebám a právům.

Vzdělávání a prevence násilí

Nejde jenom o slast. Informovanost a schopnost otevřeně mluvit o sexualitě a vztazích snižují riziko, že mladé ženy budou vystaveny manipulaci, nátlaku nebo zneužití. Mladé ženy žijí ve světě, kde jsou konfrontovány s různými vzory a normami prostřednictvím médií a sociálních sítí. I tahle diskuse jim pomáhá orientovat se v těchto vlivech a rozlišovat mezi zdravými a škodlivými očekáváními.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zažilo až 30 % žen na celém světě fyzické nebo sexuální násilí od svého partnera. Násilí nejen způsobuje zdravotní problémy, ale i psychické trauma a omezuje životní možnosti žen. Někdy i takové extrémní formy násilí však začínají navenek zanedbatelně. Jedná se například o ignorování odmítnutí nebo jednoduchého slovíčka ne.

Co s tím můžeme dělat?

Základem je podporovat ženy, aby se nebály žít svobodně a podle vlastních pravidel. Jako společnost jsme povinni tvořit prostředí, kde je ženská sexualita vnímána pozitivně, nikoli jako zdroj studu nebo kontroly.

Naším společným cílem je aby nikdo toto téma nevnímal jako tabu nebo zanedbatelné. Mluvte o tom se svými kamarády, kolegy a hlavně partneři. A hlavně si nezapomenete poslechnout zmíněný podcast.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno