1x hlasované

Během nejbližšího víkendu se mění čas. V neděli 29. října ráno ve 3:00 se čas vrátí na 2:00. Letní čas tak vystřídá zimní.

Změna času v roce 2023

  • Letního na zimní čas se mění v neděli 29.10. 2023 ve 3:00 na 2:00
  • Zimní na letní čas se změní 31. března 2024
  • Letní na zimní čas se změní 27. října 2024

Intenzita debaty o zrušení změny střídání letního a zimního času se vždy zvyšuje v době, kdy nás to čeká. A bude pokračovat ještě minimálně do roku 2027. Prozatím se na tom nic měnit nebude. Čas se bude střídat dál.

A už nejbližší neděli se letní čas opět změní na zimní. Noc bude tak trvat o hodinu déle a déle se tedy i vyspíme. Pokud chceme. Také je třeba si uvědomit význam této změny pro naše tělo a mysl. Léto definitivně skončilo, přichází zima.

Může nám trvat pár dní, než se přizpůsobíme novému režimu, proto je dobré věnovat pozornost kvalitě spánku, stravování a také tomu, jak trávíme svůj čas ve volných chvílích. Kratší dny mohou být také skvělou příležitostí k tomu, abychom se více soustředili na sebe a našli čas na relax, čtení nebo strávení času s rodinou. Není to jen o tom, že se nám hodina posune – je to také o tom, co tato změna symbolizuje. Kratší dny, delší noci, teplejší svetry a vůně horkého čaje. Zimní čas nás připomíná, že jsme součástí cyklu přírody, že naše planeta má své rytmy a že čas je neustále v pohybu.

Zimní čas

Změna letního času na zimní čas může mít různé účinky na lidské tělo. Přestože změna času má i své výhody, u části lidí může způsobit i komplikace. I když se zdá, že posunutí hodin o jednu hodinu zpět je malým a snadným krokem, může to ovlivnit náš biologický hodinový rytmus a způsobit různé reakce u části lidí.

Je důležité zdůraznit, že tyto reakce se mohou lišit mezi jednotlivci. Zatímco někteří lidé mohou cítit výrazné změny ve svém těle a náladě, jiní mohou tuto změnu času procházet bez jakékoli námahy.

Nejlepším způsobem, jak zmírnit negativní účinky této změny, je postupně přizpůsobit svůj spánkový režim několik dní před a po změně času, jakož i dodržovat zdravý životní styl, který zahrnuje správnou stravu, cvičení a dostatek odpočinku. Zde jsou některé z hlavních důsledků této změny:

I když může znít příjemně, že dostaneme „extra“ hodinu spánku, změna času může ve skutečnosti narušit náš spánkový rytmus. Tělo může potřebovat několik dní, než se přizpůsobí nové rutině.

I když bychom měli teoreticky cítit více odpočinutí, někteří lidé mohou cítit větší únavu v důsledku narušení spánkového cyklu. Změny v náladě: Změny v denním světle a v biologickém rytmu mohou ovlivnit náladu. Někteří lidé mohou cítit vyšší stupeň melancholie nebo deprese, což je někdy označováno jako sezónní afektivní porucha (SAD).

Biologický hodinový rytmus ovlivňuje i naše stravovací návyky. Změna času může ovlivnit, kdy máme hlad nebo chuť k jídlu.

Některé studie naznačují, že změna času může mít krátkodobý vliv na srdečně-cévní systém, což může zvýšit riziko srdečních onemocnění.

Změny ve spánku a biologickém rytmu mohou ovlivnit naši schopnost soustředit se a naši výkonnost v práci nebo při studiu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno