Herec a zakladatel pražského Divadla Bez zábradlí Karel Heřmánek tragicky zahynul ve věku 76 let.
Patřil k nejvýraznějším českým hercům, kteří během své kariéry ztvárnili množství nezapomenutelných filmových i divadelních postav. Diváci si ho pamatují z filmu Fešák Hubert alwebo S čerty nejsou legraci z roku 1984, kde zazářil postavou charismatického Lucifera. Vynikl ale také jako otec Popper ve snímku Smrt krásných srnců. Byl také skvělý dabingový herec.
Zemřel Karel Heřmánek
V neděli o jeho smrti informovala rodina přes Divadlo Bez zábradlí, které spolu s manželkou založil.
„Včera v odpoledních hodinách nás tragicky opustil náš milovaný manžel, tatínek a dědeček Karel Heřmánek. Bolest, která nás zasáhla, je nesmírná. Děkujeme za všechny projevy soustrasti a prosíme o respektování soukromí,“ uvedla na sociální síti rodina.
Podle informací českého iDNES.cz spáchal sebevraždu v sobotu odpoledne na střelnici v Příbrami, kde proti sobě obrátil zbraň. Policie událost bez uvedení jména potvrdila.
„Nemohu uvést totožnost mrtvého, ale můžu potvrdit, že na střelnici muž, ročník 1947, proti sobě obrátil zbraň a zastřelil se. Bližší podrobnosti policie zatím uvést nemůže, vše je předmětem vyšetřování,“ řekla iDNES.cz mluvčí policie Středočeského kraje Barbora .
Spekuluje se, že Heřmánek byl vážně nemocný. Na jaře podle bulvárních médií trpěl zánětem trojklanného nervu, který mu měl způsobit ochrnutí obličeje s možností trvalých následků. Nemoc způsobuje velké bolesti.
Heřmánek o zbraních
V roce 2012 poskytl Karel Heřmánek rozhovor časopisu Sedmička, ve kterém mluvil také o svém vztahu ke střelným zbraním.
Na otázku, zda se zúčastnil natáčení scén, ve kterých jeho herecká partnerka Libuše Šafránková chodí na střelnici střílet z pistole, odpověděl: „Jsem pacifista i v reálném životě, nemám rád střelné zbraně. Pistole jedině na sebevraždu.“
Na doplňující otázku, zda někdy pomýšlel na dobrovolný odchod ze světa, odpověděl: „Pokud bych o sebevraždě uvažoval, tak bych raději zvolil pistoli jako seskok z mostu. Ale je to jen akademická debata. Tyto úvahy nemám.“
Film, divadlo i dabing
Karel Heřmánek se narodil 17. října 1947 v Praze. V roce 1972 ukončil studium na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a poté působil jednu sezónu v Divadle Na provázku. Odtud společně s Jiřím Bartoškem a Pavlem Zedníčkem přešli do Činoherního studia v Ústí nad Labem. V sezóně 1977-78 působil v Městských pražských divadlech a poté až do roku 1991 v Divadle Na zábradlí. Tam zejména pod vedením režiséra Evalda Schorma ztvárnil nejdůležitější divadelní role.
Heřmánek založil jedno z prvních soukromých divadel v Česku – Divadlo Bez zábradlí: „Hlásili jsme se k odkazu Divadla Na zábradlí, a tak název Divadlo Bez zábradlí byl takový truc,“ řekl jednou. Někteří herečtí kolegové – Jiří Bartoška a Pavel Zedníček – mu pomohli nové divadlo rozjet. Své sídlo nakonec našlo v paláci Adrie. Dnes je divácky oblíbené, působil v něm například i režisér Jiří Menzel.
V roce 1972 debutoval na televizní obrazovce ve snímku Uprostřed babího léta ve stepi zahoukal vlak. Výrazněji na sebe upozornil ve filmech Na pytlácké stezce, Žena pro tři muže, Smrt stopařek a Kam nikdo nesmí z roku 1979. O rok později v dodnes reprízovaném dětském filmu Krakonoš a lyžníci.
Málokdo působil v každém filmu tak charismaticky jako on. Pro mne patří do kategorie nesmrtelných…
— Tony (@tony_ver2) August 25, 2024
Na můj vkus toho odehrál zbytečně málo. Protože ten jeho hlas…😍
Další z obrovských herců, který nás opustil.
Odpočívejte v pokoji, mistře..#RIP #Hermanek pic.twitter.com/sc8JvCuQHM
V roce 1984 si zahrál Lucifera v oblíbené filmové pohádce S čerty nejsou žarty režiséra Hynka Bočana. Ve stejném roce hrál i postavu žižkovského šviháku ve filmu Fešák Hubert.
Za jeho životní roli se podle TASR považuje role podomního obchodníka s vysavači Lea Poppera ve filmu Karla Kachyně Smrt krásných srnců z roku 1986 podle stejnojmenného románu Otu Pavla.
Karel Heřmánek dělal úspěšně i dabing, daboval například Doyla (Martin Shaw) z britského seriálu Profesionálové.
Heřmánek, jeho žena Hana a 5 detí
V dabingovém studiu se seznámil také se svou druhou ženou Hanou, která byla jeho největší životní oporou. Pár spolu tvořili více než třicet let. Patnáctiletý věkový rozdíl jim nebyl žádnou překážkou a rozuměli si skvěle jak v pracovním, tak v osobním životě. Manželé Heřmánkovi spolu vedli divadlo a na svět přivedli tři syny.
Z prvního manželství má Heřmánek dvě dcery.
Autorka: mim