1x hlasované

Víte, jak se vyrábí tradiční vánoční koule? Ručně. Tento originální, ale náročný proces jsme si byli osobně prohlédnout v jedné z mála českých dílen na výrobu ručně foukaných skleněných ozdob.

Ruční výroba vánočních ozdob má v Čechách dlouholetou tradici. Jedna z malých českých dílen na výrobu ručně foukaných skleněných ozdob se nachází hodinu a půl cesty autem z Brna, v Oflendu na Vysočině v okrese Chrudim. Majitelé jsou manželé Petr a Kateřina Šrámkovi, kteří navazují svou sklářskou dílnou Koulier na tradici předků, kteří na Oflendě hospodařili od 17.století.

Kateřina Šrámková je zároveň majitelkou zámku Loučen, kde každoročně pořádá oblíbenou akci Příběh vánočního stromku. K výzdobě stromků shání vánoční ozdoby po celém Česku a při této příležitosti zavítala i do výrobny v Chrudimsku, která však v únoru 2021 ukončila výrobu. Všechny zaměstnankyně tak přišli o práci.

Tradiční vánoční koule z nevelké dílny

Manželé Šrámkovi se rozhodli unikátní tradici zachovat a šikovné ženy s výjimečnými zkušenostmi, které se dnes již získávají velmi těžko, zaměstnali v nově vzniklé dílně Koulier v Oflendu. V červnu spustili provoz a v říjnu už byla na světě první vánoční ozdoba.

Originální ateliér Koulier jsme navštívili. Celý proces výroby tradiční vánoční koule se odehrává v nevelké dílně, kde je vše dokonale zorganizováno. Prvním v celém procesu výroby je foukač nebo foukačka skla. Skleněné ozdoby vyfukuje ze syrových skleněných tyčí, které dovážejí z Německa, protože v Česku je nikdo nevyrábí.

Všechny ozdoby vyrábějí tradičním způsobem – ručně. V celé výrobně nenajdete jediný stroj. Vše se musí podařit napoprvé, opravovat zkaženou ozdobu jako ve velkých sklářských hutích není možné.

Naučit se správně vyfouknout kouli trvá skoro rok a půl. Musí mít průměr 6 až 12 cm a foukači to musí udělat na jeden nádech. Nejlepší foukač v dílně dokáže vyfouknout vánoční špic do velikosti jeden a půl metru, dozvídáme se.
Vánoční koule a stříbření

V další části dílny získava tradiční vánoční koule tvz. zrcadlový efekt. Možné to je jen díky stříbru. Proces stříbření probíhá uvnitř vánoční ozdoby. Do každé ozdoby je třeba vsunout jehlu, nadávkovat roztok pravého stříbra rozředěný redukčním roztokem a destilovanou vodou a poté ozdobu ponořit do teplé vody.

Nepřetržitě se jí musí třást, aby se stříbro rovnoměrně rozložilo po vnitřku, kde se usadí milimetrová vrstva stříbra. Z ozdoby se vylije přebytečná voda a nechá se uschnout.

Tradiční vánoční koule se vyrábí ručně.
Tradiční vánoční koule se vyrábí ručně.  Foto – ZVM

Ozdobu to nezpevní, nadále je extrémně křehká, ale vytvoří to krásný zrcadlový efekt. U některých kolekcí se tento krok vynechá a zůstanou pouze čiré skleněné, které jsou čím dál více populárnější.

V dalším kroku se každá ozdoba namočí do nádoby s barvou a nechá se vyschnout v sušárně 45 minut. Po uschnutí jsou připraveny ke kreslení. Vzorník barev má téměř tisíc položek.

Poslední fází výroby ozdob je ruční kresba. Kresličky trpělivě ručně dekorují každou jednu ozdobu. Kreslí čáry, vlnky, tečky, květiny, ornamenty Pracují se štětci, barvou, lepidlem, třpytivými prášky. Dekorace si vymýšlejí samotné malířky. Všechny ozdoby maluje pět pracovnic, pracují nepřetržitě 6 dní v týdnu kromě neděle.

Originální vánoční koule

Nejprodávanější dekorací je kolekce Česká louka. Na čiré skleněné kouli je precizně nakreslená luční květ jako například chrpa, vlčí mák, jetel, levandule nebo kopretiny.

Nejprodávanější dekorací je kolekce Česká louka.
Nejprodávanější dekorací je kolekce Česká louka. Foto – ZVM

Zřejmě nejkrásnější a zároveň nejvíce složitou pro výrobu je kolekce secesních ozdob. Tyto luxusní ozdoby jsou skutečným šperkem na vánočním stromku.

Dílna Koulier se po roce fungování už pyšní také jedním republikovým rekordem. Vyrobili nejvíce ručně malovaných a foukaných labutí v Česku. Bylo jich přesně 2022 ve 167 různých barvách.

Výroba v dílně je celoroční. Hned po ukončení vánoční výroby začnou připravovat Valentýnská srdíčka a později velikonoční ozdoby v podobě vajíček, ptáčků, kuřátek. V létě už pracují opět na příštích Vánocích.

V ateliéru Koulier mají stále rušno. Kromě nepřetržité výroby a vlastní prodejny mohou návštěvníci absolvovat exkurzi ve výrobní dílně a na závěr si vyrobit i vlastní ozdoby.

Autorka: Lucie Fränklová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno