Hlasovať

Střelba na univerzitě má smutné pozadí. David K. studoval na Filozofické fakultě na Ústavu světových dějin. Letos květnu za bakalářskou práci získal cenu Mariana Szyjkowského udělovanou Polským institutem v Praze pracím zaměřeným na Polsko od roku 2018. 

Střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze si vyžádala 14 mrtvých a víc než 20 zraněných, uvedl policejní prezident Martin Vondrášek. David K. zastřelil sám sebe. Podle médií byl legálním držitelem několika zbraní.

Střelba na univerzitě má mnoho obětí

Student, který na fakultě střílel, měl podle iDnes.cz psychické problémy. Policisté rovněž potvrdili, že si na sociální síti psal zápisky, které naznačují, že vraždění plánoval. Podle policejního prezidenta Martina Vondráška se „ten člověk inspiroval obdobnou hrůznou událostí v zahraničí“.

Na účtu na sociální síti Telegram se podle Hospodářských novin objevil text: Dovolte, abych se představil. Jmenuji se David. Chci střílet ve škole a možná se i zabít. 

Policie prověřuje, zda je mohl napsat čtyřiadvacetiletý student, který měl střílet v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Předtím měl na Kladensku zastřelit vlastního otce. 

Inspirace z Ruska? 

Sérii zpráv, kterými se nyní zabývá policie, domnělý útočník označil jako svůj deník. Uvedl v nich, že nenávidí svět a chce v něm nechat co nejvíce bolesti. „Všichni mě prostě nenáviděli, nenávidí a nenávidět budou. Je mi to jedno, protože je to vzájemné,“ napsal dále.

Ke školní střelbě ho podle něj inspirovali dva konkrétní útočníci z Ruska. Jedním byla střelba ve škole v Kazani v ruském Tatarstánu, která se odehrála v květnu 2021. Při útoku zahynulo devět lidí, včetně sedmi žáků, a více než 20 osob utrpělo zranění. 

Inspiraci byla i 14letou útočnice z gymnázia v západoruském Brjansku, která začátkem letošního prosince zastřelila spolužačku, pět dalších lidí zranila a poté se sama zastřelila.

Střelba na univerzite je nejhorší v historii 

Střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v centru Praze je nejtragičtější v historii České republiky. V Uherském Brodě zemřelo v roce 2015 osm, při střelbě v ostravské nemocnici v roce 2019 šest lidí, píše portál iDNES.cz.

Autor: redakce

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno