Hlasovať

V 18 letech napsal první kuchařku a stal se republikovým vítězem soutěže Gourmand World Cookbook Awards 2020 ve své kategorii. Český foodbloger Martin Legeza tvoří v angličtině, aby se o jeho vášni pro vaření dozvěděl i svět.

Jeho nejnovější kuchařská kniha je proto v angličtině – How to Find the Joy of Cooking (Jak najít radost z vaření) a dělí se v ní o svoji radost z vaření i pečení. “Nikdy mě nepřestane bavit experimentovat,” mluví v rozhovoru pro Ženy ve městě.

Foodbloger Martin Legeza a jeho první jídlo

Stále ještě není běžné, aby muži vařili, jak ses k tomu dostal ty?

Podle mě je to hodně individuální, protože u nás doma nejvíc vaří táta a od něj mám úplné základy. Je ale pravda, že je rozdíl mezi domácí a profesionální kuchyní, protože třeba už Julia Child měla problém se prosadit během jejího studia v Le Cordon Bleu. Já se k vaření dostal právě doma a taky díky různým pořadům o vaření, které ve mně probudily zvědavost zkoušet nové recepty.

Vše to začalo někdy v deseti letech, takže si to úplně přesně nepamatuji, nicméně už tehdy jsem pravidelně koukal na show Jamieho Olivera, který mě inspiroval nejen ve vaření, ale i v tom začít recepty sdílet se světem.

Co bylo tvé první jídlo, které jsi sám uvařil/upekl?

To už si možná ani nepamatuju! Jako malý jsem měl hodně rád boloňské špagety, tak ty jsem dělal poměrně často, ale třeba úplně první, co jsem dělal veřejně na instagram, když jsem ještě neměl blog, byl takový oříškový dortík s datlemi. I když už recept dávno nemám a ta fotka vypadá hrozně, tak do dnes ji na instagramu mám v podstatě z nostalgie, abych si ten začátek mohl připomínat.

Takže raději pečeš sladká jídla nebo vaříš slaná?

Asi bych řekl, že je to tak půl na půl, ale v pečení jsem možná víc kreativní.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Martin Legeza (@martin_legeza)

Co tě na vaření a tvorbě receptů baví nejvíc?

Nejlepší je na tom nekonečná možnost kombinací a experimentování se surovinami, takže mě to v podstatě nemůže nikdy přestat bavit, protože vždy můžu zkoušet nové věci a nespadnout do stereotypu.

Mění se přístup k vaření, k jídlu, z tvého pohledu? 

Určitě se vše mění s aktuální sezonou, protože dozrávají různé druhy ovoce a zeleniny, zásadní je chytnout správný čas, kdy třeba kvete černý bez, ze kterého se dělá sirup a to, co vaříte a na co máte chuť, se přirozeně mění i podle ročního období, protože v létě u bazénu si nedáte hovězí s červeným vínem a těžkou přílohou a naopak v zimě nepůjdete ven grilovat ryby s lehkým salátem.

Samozřejmě se ale snažím i vymýšlet zdravější varianty všelijakých receptů. Někde třeba uberu cukr, vymyslím vegetariánskou variantu, snažím se v bytě moc nesmažit i z toho důvodu, že je potom potřeba půl dne větrat a tak dále…

Jedí jinak muži a jinak ženy?

To je hrozně individuální podle toho, jestli třeba někdo drží dietu a sportuje, taky záleží na prostředí, ve kterém ten člověk vyrostl a žije a podle mě i na tom, jak chce člověk na venek působit nebo se o sebe starat. Často třeba narazíte na někoho, kdo vypadá, že jí jen saláty a nakonec si objedná 300g steak s hranolky a ještě mu zbyde místo na dezert.

Nebojte se experimentovat, odkazuje foodbloger Martin Legeza

Proč ses rozhodl vydat další kuchařskou knihu?

Chtěl jsem své recepty sdílet se světem a zároveň předat i nějaké moje dosavadní zkušenosti, protože se mě lidé často ptají na věci, které jsou pro mě samozřejmostí a myslím si, že právě moje kuchařka by mohla předat alespoň některé základy, aby všichni mohli vařit podle toho, co mají rádi, aby se nebáli experimentovat a jen striktně nesledovat postupy.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Martin Legeza (@martin_legeza)

Co všechno v knize najdeme a pro koho je hlavně určena – pro začátečníky ve vaření nebo ty více zkušené?

Receptů je tam opravdu široké spektrum. Nechtěl jsem knihu zaměřenou na konkrétní oblast, ale spíše takovou, která předá zkušenosti a tipy, jak dosáhnout skvělých výsledků. Najdete tam tedy recepty od základních těst, přes omáčky, pečivo, předkrmy, hlavní jídla až po dezerty. A vzhledem k tomu, že u každého receptu je popsáno, co je důležité, na co nezapomenout a celkově jak recept fuguje, tak bych řekl, že kniha je především pro začátečníky, kteří se chtějí rozvíjet a zajímá je, jaké kroky jsou pro daný recept zásadní.

Je to spíše česká nebo mezinárodní kuchyně?

Určitě mezinárodní. Samozřejmě se tam najdou recepty typu kváskový chléb a další, ale jinak se jedná spíše o knihu, která by měla vyhovovat všem.

Odkud jsi bral inspiraci?

Všude možně, na různých kurzech vaření, v reatauracích, z videí na sociálních sítích nebo od konkrétních kuchařů. Inspiraci čerpám každý den i když třeba jen vidím nějaký recept a následně v obchodě suroviny, u kterých mě napadne, že by v receptu mohly fungovat.

Tvůj nejoblíbenější recept, jídlo, dezert?

Na to je poměrně těžké odpovědět, protože dost záleží na aktuální náladě, ale celkově mám hodně rád italskou kuchyni a moderní verze českých receptů.

Autorka: Zuzana Zsilleová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno