Hlasovať

Vždy elegantní a upravená, naladěná a s typickým drdolem byla ozdobou společnosti i když už jí bylo 90 let. Dáma, která dostala zaslouženě titul Lady Dermacol Olga Knoblochová, zemřela na Štědrý den – 24.12.2023. Zemřela ve věku 90 let v Jindřichově Hradci v rodinném kruhu.

Zemřela Olga Knoblochová

„Její neuvěřitelný příběh a kariéra, která vrcholila vytvořením revolučního krycího make-upu, zanechaly významnou stopu ve světě kosmetiky a znamenaly zrod něco velkého v době totality, kdy byl úspěch žen nebo podnikatelských záměrů v podstatě nemožný,“ napsala rodina v tiskové zprávě.

Olga Knoblochová se narodila 26. dubna 1933 v Prostějově. Její otec byl slavný letecký akrobat Jaroslav Kamarýt, který učil i mnoho československých pilotů v řadách RAF. Olga v dětství hrála na klavír, věnovala se krasobruslení, tenisu i atletice. Vystudovala Vyšší školu sociálně zdravotní v Českých Budějovicích. Jak napsal Vogue pracovala v Československé spořitelně, odkud odešla do prodejny Dílo, která spadala pro Československý svaz výtvarných umělců. Právě odsud odjela do Prahy a zahájila svou kariéru v kosmetice, která ji nakonec proslavila.

Knoblochová stála u zrodu Dermacolu 

Stála u zrodu nápadu, jak vyrobit krycí krém pro běžné použití hlavně pro lidi, kteří trpí kožními onemocněními – jako akné, jizvy, pihy, pigmentové skvrny nebo i naevus flammeus, tzv. oheň. Bylo to v roce 1966 a myšlenka dala dohromady dermatology z tehdejšího Ústavu lékařské kosmetiky v Praze a odborníky na filmový make-up, kteří začali pracovat ve filmových barrandovských ateliérech.

„Obrátili jsme se na pana inženýra Boublíka, který byl v té době vedoucím laboratoře pro vývoj a výrobu filmových líčidel ve Filmovém studiu Barrandov. Opravdu se pustil do výzkumu a po mnoha zkouškách a testech vznikl klinicky testovaný, vysoce krycí Dermacol Make-up Cover v deseti barevných odstínech,“ vzpomíná Olga Knoglochová.

Olga Knoblochová se stala první československou vizážistkou, která začala v Ústavu lékařské kosmetiky v Praze pracovat v roce 1958. První krycí krém předvedla Olga Knoblochová na dermatologickém kongresu ve Vysokých Tatrách. Nanesla ho na tvář studentce medicíny, která měla kožní problémy a neustále zarudlou pokožku.

„Když jsem jí to překryla a podala jí zrcadlo, od štěstí se rozplakala,“ popisuje vznik značky na firemním webu Olga Knoblochová. Psal se rok 1967. V Československu se zrodil Make-up Cover, jeden z prvních make-upů na světě.

Legendární make-up se dostal do Hollywoodu

V roce 1968 se dostal až do Hollywoodu, který si zakoupil licenci na výjimečný produkt. Na rozdíl od Pan Stick od Maxe Factora, který se v hollywoodských studiích používal, měl Dermacol Cover Up větší krycí schopnosti, odolává vodě i potu, dalo se s ním pracovat na obličeji i kdekoli na těle, a především neskutečně držel. Olga Knoblochová proto hodně cestovala, školila, propagovala produkt v Československu i ve světě.

Jak pečovat o pleť si od ní nechaly radit dělnice v továrnách i například manželka sovětského vůdce Leonida Brežněva.

Po roce 1989 začala sama podnikat. Otevřela Institut profesionální kosmetiky, kde se školily budoucí kosmetičky. Svého času existovala dokonce pořadník, tak velký byl o vzdělání od Knoblochového zájem. Stála také u zrodu Unie kosmetiček, napsala celou řadu odborných knih. „Nech jsem po listopadu 1989 dělala cokoliv, nikdy jsem neopustila svou milovanou značku Dermacol. Byly chvíle, kdy jsem se o ní bála, protože ani jí se nevyhnuly otřesy doby. Ale kvalita se vždycky prosadí, o tom není pochyb,“ řekla podle Voque. „

Knoblochová – symbol elegance i inovace

„Paní Knoblochová vždy říkala, že se ráno nejprve máme nalíčit, hezky učesat a obléct, být sama před sebou pěstována a cítit se dobře. A teprve potom vzbudit manžela a děti, aby si nemysleli, že žijí doma s hospodyňkou. A to je podle mě věčná pravda, když se sama cítíte krásná, půvabná a pěstovaná, tak vás takhle vidí i okolí. Myslím, že ta nejdůležitější věc je, vážit si sama sebe,“ řekla o Olze Knoblochové v rozhovoru pro Ženy v meste druhá klíčová žena firmy Dermacol – Věra Komárová, která koupila Dermacol s manželem v roce 2002.

Olga Knoblochová byla považována za symbol elegance, ale i inovace. „Všechny nepřízni osudu vždy nastavovala tu lepší tvář,“ uvedl její vnuk Matyáš Hančl. Byla dvakrát vydaná, měla tři děti a několik vnoučat. Deset let byl jejím partnerem známý cestovatel Jiří Hanzelka.

Olga Knoblochová žila originálně a také svůj odchod ze světa naplánovala podle toho. Nechtěla, aby se konal pohřební obřad. „Pokud budete chtít projevit účast, proveďte pro sobě nebo své okolí něco hezkého a udělejte tak alespoň na chvíli svět hezčím a lepším místem, tak jak se o to snažila celý život Olga Knoblochová,“ dodal vnuk.

Autorka: Miriam Zsilleová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno