Hlasovať

Ženy s krátkými vlasy se v Jižní Koreji stávají často terčem útoku. V jihokorejském městě Čindži napadl mladý muž pracovnici v samoobsluze jen proto, že měla krátké vlasy.

Na záběrech z kamery je vidět, jak po půlnoci vchází do obchodu 20letý mladík, bije ženu pěstmi a kope ji. Napadl i dalšího zákazníka, který se ženy zastavil.

Policie podle BBC uvedla, že na ženu zaútočil, protože měla krátké vlasy, a tak předpokládal, že je feministka.

Útoky na ženy s krátkými vlasy

„Jelikož má krátké vlasy, musí být feministka. Jsem mužský šovinista a myslím si, že feministky si zaslouží být napadeny,“ řekl policii. Úřady uvedly, že byl pod vlivem alkoholu, dříve mu diagnostikovaly a léčily ho na schizofrenii.
Žena utrpěla vážná poranění ucha a vazů, ale není v ohrožení života. Zraněn je i zákazník, který se ženy zastavil.

Ženy s krátkými vlasy se v Jižní Koreji stávají často terčem útoku, protože mnozí komentátoři spojují účes s feminismem, což je termín, který se přirovnává k nenávisti vůči mužům.

Ukázalo se to v roce 2021, kdy jihokorejská lukostřelkyně An San vyhrála v Tokiu tři zlaté olympijské medaile. Doma ji nečekala jen chvála, ale také kritika, protože má krátké vlasy.

„Je dobré, že má zlato, ale díky jejím krátkým vlasům vypadá, že je feministka. Pokud je, beru svou podporu zpět. Všechny feministky by měly zemřít,“ zněly některé online příspěvky.

Tisíce žen po celé zemi tehdy na znak solidarity začaly zveřejňovat své fotky s krátkými vlasy a prohlašovaly, že to z nich nedělá méněcenné ženy.

V Jižní Koreji, ekonomicky vyspělé zemi, v posledních letech útoků – slovních i fyzických přibývá, a terčem jsou právě ženy s krátkými vlasy. Útočníky jsou často mladí muži, kteří se cítí být znevýhodněni v dobách boje za ženská práva. A to navzdory tomu, že Jižní Korea je označována za jednu z nejhorších zemí pro pracující ženy a rovnost pohlaví je na nízké úrovni.

Rozdíl v platech mezi ženami a muži je nejvyšší mezi bohatými zeměmi. Ženy tvoří jen 5,2 procenta členek představenstev veřejně obchodovatelných společností a méně než jednu pětinu poslankyň.

Muži jako obětí genderové diskriminace

I tak skoro 79 procent 20letých respondentů v průzkumu uvedlo, že jsou obětí vážné genderové diskriminace.

„Muži ve svých dvaceti letech jsou hluboce nešťastní, považují se za oběti opačné diskriminace, jsou rozčilení, že musí platit cenu za genderovou diskriminaci způsobenou předchozími generacemi,“ tvrdí výzkumník z Gyeonggi Research Institute Oh Če-ho.

Starší generace mužů si podle deníku The New York Times uvědomuje, že jihokorejská kultura byla silně patriarchální a muži z toho těžili. Mladší ročníky ale nyní mají pocit, že pokusy napravit historické křivdy se obrací proti nim.

Podporu nacházejí i mezi politiky. V květnu 2022 se prezidentem země stal bývalý prokurátor Jun Sok-jol, který během kampaně vyzval ke zrušení ministerstva pro rovnost žen a mužů a obvinil jeho představitele, že s muži zacházejí jako s „potenciálními sexuálními zločinci”.

Současná vláda už odstranila pojem „genderová rovnost“ ze školních osnov a snaží se zrušit stejnojmenné ministerstvo.

Autorka: Miriam Zsilleová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno