Hlasovať

Vánoce jsou nejkrásnějším obdobím, vyhraďte si v něm čas i pro sebe a inspirativní knihy, plné nádherných příběhů. Připravili jsme pro vás 6 tipů na nejlepší knihy pro ženy.

Nejlepší knihy pre ženy

Silvie Lauder: V pasti pohlaví

Být ženou v Čechách není jednoduché! Ale mohlo by být. Tak začíná svoji anotaci ke knize V pasti pohlaví česká novinářka Silvie Lauder. V knize popisuje, jaká jsou úskalí emancipace, v čem se v našich zemích takříkajíc „zadrhla“ a jaké to má následky především pro nás, ženy. Již více než sto let hledá celá západní společnost odpovědi na ženské otázky. Je jich ve skutečnosti poměrně mnoho.

Několik má řešení a ta jsou poměrně jednoduchá. Ale stále nám někdo tvrdí, že jsou kontroverzní. Přestože mají ženy volební právo, musí si stále hájit právo na rozhodnutí, zda chtějí nebo nechtějí mít děti. Když zastávají vyšší pracovní pozici, opakovaně se jich ptají na to, jak svou práci dokáží skloubit s mateřstvím. Mužů se na otcovství nikdo neptá.

V pasti pohlaví od Silvie Lauder.
V pasti pohlaví od Silvie Lauder.

Žena neustále čelí znevýhodňování a v mnoha případech i násilí, ať už slovnímu, symbolickému nebo sexuálnímu. Silvie Lauder nabízí v knize odpovědi, které jednoduše potřebujete číst.

Daleko od hlučícího davu od Thomase Hardyho

Nejlepší knihy pro ženy to je i klasika: příběh emancipované ženy ve viktoriánských časech – kniha Daleko od hlučícího davu od Thomase Hardyho, která byla nádherně zfilmována. Žena se zajímavým jménem, Batšeba Everdenová, je sebevědomá a svobodně smýšlející mladá dáma a takové ženy to ve viktoriánské Anglii nemají lehké. Manželství je to poslední, po čem touží, jenže zkostnatělá společnost a konvence ji soustavně tlačí do svazku. Jednoho dne zdědí rozlehlou farmu a rozhodne se o ni starat sama, bez mužské pomoci.

Na statku se zaměstná Gabriel Oak, který přišel po nešťastném incidentu o vlastní hospodářství. V minulosti požádal Batšebu o ruku, ale ta jeho žádost odmítla. Zdrženlivý Gabriel se tak na farmě stává nechtěným svědkem Batšebinho flirtování se svým sousedem panem Boldwoodem, což v něm rozpoutá nečekanou posedlost.

Oba nápadníky však zastíní příchod mladého vojáka Franka Troye, který se do Batšeby zamiluje a rozdmýchá v střízlivě uvažující ženě nespoutanou vášeň. Jeho přítomnost na farmě probudí v Boldwoodovi chorobnou žárlivost, čímž vyvolá dramatický sled událostí. Román Daleko od hlučného davu je nezapomenutelným portrétem venkovského života, který upadá vlivem nemilosrdné industrializace, příběhem moderní ženy uvězněné ve společenských tradicích a zároveň jedním z nejvzácnějších klenotů anglické literatury.

Nejlepší knihy pre ženy o vztazích

Mezi mé nejoblíbenější knihy patří ty, které jsou věnovány psychologii. Pokud jste ještě nepoznali Honzu Vojtka, známého terapeuta, vřele doporučuji jeho knihy Vztahy a mýty a Vztahy a pasti (druhá z nich zatím vyšla pouze v českém jazyce). Obě knihy se zabývají vztahy a různými nepravdivými mýty, které kolem nich panují. Proč někomu vztah funguje a jinému ne? Znamená to, že protiklady se přitahují? Pokud si nerozumíme v posteli, měli bychom se rozejít, nebo existuje možnost, jak to napravit?

Vojtko se s humorem, ale is velkým nadhledem a odborností zabývá různými druhy vztahů a na základě příkladů z terapie přináší velmi užitečná zamyšlení. V single období i během vztahu snadno podléháme mýtům a pohádkám, které nám okolí podává jako obecný fakt. Jaké mýty jsou ty nejčastější a do jaké míry bychom jim měli naslouchat, objasňuje autor s laskavým humorem. Obě knihy dokážou čtenáře uklidnit. Jsou jako terapeutův gauč v knižní podobě.

Jsem ráda, že máma zemřela

Pokud máte rády silné příběhy, doporučuji asi nejlepší knihu, jakou jsem letos četla. Autorkou je americká dětská seriálová herečka Jennette McCurdy. I když vám její jméno nic neříká, po přečtení její knihy na něj nezapomenete. Kniha vyšla na celém světě pod duši drásajícím názvem Jsem ráda, že máma zemřela. Bohužel je velmi výstižný.

Jsem ráda, že moje matka zemřela od Jennette McCurdy.
Jsem ráda, že moje matka zemřela od Jennette McCurdy.

Při čtení knihy vás mrazí při představě, že se jedná o skutečný příběh. Jennettina matka byla ambiciózní americkou ženou, která toužila prorazit ve světě showbyznysu. Jelikož se jí to nepodařilo, podřídila svůj život tomu, aby ze své dcery udělala dětskou hvězdu. A nezastavila se před ničím. Kniha popisuje manipulaci, psychické zneužívání, týrání hladem, záměrné vyvolání anorexie u mladé dívky s cílem, aby co nejdéle zůstalo dítětem. Matka dceru několikrát denně vážila, jak dítěti jí odbarvovala vlasy, lepila umělé řasy, doslova si z ní udělala živou panenku. Až po matčině smrti dokázala autorka mnohá témata otevřít, našla si terapeuta a postupně se léčí z traumat a psychických onemocnění. Z její knihy je bestseller a aktuálně účinkuje v několika podcastech.

U2: Surrender

Skupina U2 je láska, která u mě trvá většinu života. A právě proto musím pod stromeček doporučit knihu Surrender. Bonův životní příběh je vystavěn kolem čtyřiceti skladeb U2. Fanoušci U2 se dozvědí, proč U2 spolu zůstali navzdory osobním rozbrojům a tvůrčím neshodám a odhalí klíč k pochopení některých z nejpopulárnějších skladeb skupiny. Za čtyři desetiletí se U2 změnily z mladíků, co to chtějí někam dotáhnout, na největší hudební skupinu na světě, a Bono se z občanského aktivisty stal světovým aktérem v boji za zrušení dluhů chudých zemí.

Vychutnejte si nejlepší knihy pro ženy. Přejeme vám krásné a pohodové Vánoce.

Autorka: Lucie Čarná

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno