Výjimečný astronomický úkaz budou moci na vlastní oči sledovat jen obyvatelé USA, Mexika a na východě Kanady, v Evropě bude úplné zatmění Slunce patrný jen částečně – uvidí ho lidi ve Velké Británii, v Portugalsku a ve Španělsku. Z Česka si ho můžete prohlédnout jen zprostředkovaně, přes webcasty.
Zatmění Slunce 2024
Úplně zatmění Slunce 2024 se podle zpráv CNN, ze kterých cituje TASR, objeví nejdříve v 11:07 místního času (20:07 SELČ) na tichomořském pobřeží Mexika a poté se bude přesouvat směrem na severovýchod přes celou oblast USA od států Texas po Maine a skončí v Kanadě . Tzv. pás totality, ze kterého bude možná naprosto zatmění Slunce sledovat, bude podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) široký 170 až 200 kilometrů.
V roce 2017 byla jeho šířka mezi 100-114 kilometry. V závislosti na pozorovací poloze bude možné sledovat tento přírodní úkaz maximálně po dobu čtyř minut a 28 sekund.
Očekává se vůbec největší počet pozorovatelů v historii v sledování zatmění Slunce 2024 v Severní Americe. Miliony Američanů budou mít příležitost spatřit úplné zatmění Slunce v asi 180 km širokém pásu napříč Mexikem, Spojenými státy a východem Kanady. Užijí si ho Američané v 15 státech.
Podle počasí má však téměř každý obyvatel Severní Ameriky zaručeno vidět alespoň částečné zatmění. Nejpříznivější podmínky pro pozorování se očekávaly na ocase pásu v amerických státech Vermontu a Maine, jakož i v kanadských provinciích New Brunswick a Newfoundland.
„Na některých místech může úplné zatmění trvat jen minutu nebo dvě,“ uvedla NASA. Sledovat během něj bude možné několik zajímavých úkazů. „Vidět bude západ slunce 360° kolem. Na temné obloze můžete také spatřit některé obzvláště jasné hvězdy nebo planety,“ dodala.
Zatmění Slunce 2024 z Česka
Česko si na úplné zatmění Slunce bude muset počkat více než 100 let. „Pražané mohli tento úkaz pozorovat naposledy 12. května 1706 a další nás čeká až 7. října 2135,“ objasnila Česká astronomická společnost. Výjimečný úkaz můžete sledovat sledovat cez NASA webcast nebo McDonald Observatory.