Hlasovať

Výjimečný astronomický úkaz budou moci na vlastní oči sledovat jen obyvatelé USA, Mexika a na východě Kanady, v Evropě bude úplné zatmění Slunce patrný jen částečně – uvidí ho lidi ve Velké Británii, v Portugalsku a ve Španělsku. Z Česka si ho můžete prohlédnout jen zprostředkovaně, přes webcasty.

Zatmění Slunce 2024

Úplně zatmění Slunce 2024 se podle zpráv CNN, ze kterých cituje TASR, objeví nejdříve v 11:07 místního času (20:07 SELČ) na tichomořském pobřeží Mexika a poté se bude přesouvat směrem na severovýchod přes celou oblast USA od států Texas po Maine a skončí v Kanadě . Tzv. pás totality, ze kterého bude možná naprosto zatmění Slunce sledovat, bude podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) široký 170 až 200 kilometrů.

V roce 2017 byla jeho šířka mezi 100-114 kilometry. V závislosti na pozorovací poloze bude možné sledovat tento přírodní úkaz maximálně po dobu čtyř minut a 28 sekund.

Očekává se vůbec největší počet pozorovatelů v historii v sledování zatmění Slunce 2024 v Severní Americe. Miliony Američanů budou mít příležitost spatřit úplné zatmění Slunce v asi 180 km širokém pásu napříč Mexikem, Spojenými státy a východem Kanady. Užijí si ho Američané v 15 státech.

Podle počasí má však téměř každý obyvatel Severní Ameriky zaručeno vidět alespoň částečné zatmění. Nejpříznivější podmínky pro pozorování se očekávaly na ocase pásu v amerických státech Vermontu a Maine, jakož i v kanadských provinciích New Brunswick a Newfoundland.

„Na některých místech může úplné zatmění trvat jen minutu nebo dvě,“ uvedla NASA. Sledovat během něj bude možné několik zajímavých úkazů. „Vidět bude západ slunce 360° kolem. Na temné obloze můžete také spatřit některé obzvláště jasné hvězdy nebo planety,“ dodala.

Zatmění Slunce 2024 z Česka

Česko si na úplné zatmění Slunce bude muset počkat více než 100 let. „Pražané mohli tento úkaz pozorovat naposledy 12. května 1706 a další nás čeká až 7. října 2135,“ objasnila Česká astronomická společnost. Výjimečný úkaz můžete sledovat sledovat cez NASA webcast nebo McDonald Observatory.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno